رئیس اداره بهزیستی اردکان از کاهش 32 درصدی طلاق در میان مراجعین به مرکز کاهش طلاق بهزیستی این شهرستان خبر داد.

«حمیدرضا پایدارفر» در گفت‌وگویی تفصیلی با خبرنگار نارین ضمن تبریک فرارسیدن هفته ملی بهزیستی (۲۲ لغایت ۲۸ تیرماه)؛ شعار امسال را «به زیستن در گام دوم؛ شفافیت، توانمندسازی و ارتقاء سطح سلامت اجتماعی» بیان کرد و افزود: بهزیستی، مجموعه ‏ای هماهنگ از برنامه‏ ها و فعالیت ‏هایی است که برای بهبود زندگی آحاد افراد جامعه و به‌ویژه گروه‏ های آسیب‏ پذیر جامعه انجام می ‏شود.

این مقام مسئول سازمان بهزیستی را سازمانی متخصص، دانش‌مدار و پاسخگو دانست که پا به‌پای مردم و همراه با رشد و تکامل آنان در عرصه‌های مختلف، خدمات متنوع و گوناگونی را با رویکرد پیشگیری، حمایتی، توان‌بخشی و اجتماعی به آحاد و اقشار مختلف جامعه ارائه می‌دهد.

ترویج بیش‌ازپیش ارزش‌‎های اصیل فرهنگی

رئیس اداره بهزیستی شهرستان اردکان در ادامه با اشاره به اهمیت مسئولیت اجتماعی، تصریح کرد: ترویج بیش‌ازپیش ارزش‌‎های اصیل فرهنگی به‌منظور ارتقای سطح سلامت اجتماعی در جامعه، امری ضروری است.

وی، خاطرنشان کرد: در شرایط حاضر مسئله‌ای که باید در جامعه موردتوجه قرار گیرد و از همه ابزارهای اطلاع‌رسانی در نهادینه کردن آن استفاده کنیم؛ آگاهی از آسیب‌های اجتماعی و مشکلاتی است که قشرهای مختلف جامعه ما را تهدید می‌کند.

پایدار فر، اذعان کرد: باید با نگاهی روزآمد و منطبق با واقعیات این مشکلات را بشناسیم و بتوانیم برای مقابله با آن‌ها راهکاری مناسب ارائه کنیم تا جامعه را از معرض خطر ابتلا به این آسیب‌ها مصون نگه‌داریم. بر همین اساس امروز باید نگران آسیب‌هایی چون طلاق، اعتیاد و خشونت و دلایل پیدایش آن‌ها در جامعه باشیم تا بتوانیم این آسیب‌ها را محدود و کنترل کنیم.

وی، اظهار داشت: بیشترین فعالیت مجموعه بهزیستی در حوزه توانمندسازی مددجویان، تأمین مسکن برای افراد تحت پوشش، پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی، معلولیت‌ها و اعتیاد با تأکید بر جلب مشارکت‌های مردمی است.

شناسایی ۴۴۶ نفر مشکوک به بیماری‌های چشمی

این مقام مسئول ضمن ارائه گزارش عملکرد اداره بهزیستی در طی سال ۹۷، از اجرای طرح پیشگیری از تنبلی چشم برای  ۳ هزار و ۵۰۲ نفر از کودکان ۳ تا ۶ ساله شهرستان اردکان خبر داد و افزود: این طرح باهدف شناسایی کودکان دارای مشکل بینایی و پیشگیری از نابینایی و کم بینایی کودکان در بزرگ‌سالی همه‌ساله توسط بهزیستی اجراء می‌شود که از این تعداد ۴۴۶ نفر مشکوک به تنبلی چشم و سایر بیماری‌های چشمی شناسایی و برای پیشگیری به متخصصان ارجاع شدند.

رئیس اداره بهزیستی اردکان، گفت: همچنین تعداد ۲۱۵۵ نوزاد و کودکان مهدهای کودک در سال گذشته مورد غربالگری شنوایی قرار گرفتند که از این تعداد، ۲۶۲ مورد با مشکل شک به وجود مشکلات شنوایی شناسایی و برای پیگیری تشخیصی تکمیلی و مداوا به مراکز درمانی تخصصی موجود معرفی شدند.

پایدار فر برگزاری بیش از ۸۵ دوره آموزشی آگاه‌سازی پیشگیری از معلولیت‌ها، آموزش پیشگیری از اعتیاد، آموزش مهارت‌های زندگی، آموزش خانواده و آموزش پیش از ازدواج  برای ۷۵۶۰ نفر از شهروندان، ارائه خدمات طرح مراقبین و ویزیت در منزل ۱۴۵ سالمند و معلول اردکانی، پیگیری و جلب مشارکت خیرین درزمینهٔ پیشرفت ۵۰ درصدی ساختمان‌سازی مرکز اختلالات بلع و تغذیه و دندانپزشکی معلولین ذهنی از مهم‌ترین برنامه‌های بهزیستی اردکان در سال ۹۷ عنوان کرد.

پرداخت انواع تسهیلات قرض‌الحسنه خوداشتغالی

وی؛ تعداد اشتغال ایجادشده در طی سال ۹۷ را ۳۴۰ نفر عنوان کرد و افزود: با پرداخت انواع تسهیلات قرض‌الحسنه خوداشتغالی، مشاغل خانگی و کارفرمایی زمینه اشتغال ۸۷ نفر و همچنین از طریق صنایع شهرستان ازجمله گندله‌سازی و شرکت کاشی و سرامیک ایفا سرام اردکان بدون دریافت هیچ‌گونه تسهیلات، زمینه اشتغال ۲۵۳ نفر از مددجویان بهزیستی فراهم‌شده است.

پایدار فر، تصریح کرد: در راستای تسهیل اشتغال، توانمندسازی و بازگشت بهبودیافتگان به اجتماع در سال گذشته به تعداد ۳۲ نفر از  بهبودیافتگان وام خوداشتغالی پرداخت‌شده است. همچنین در حوزه درمان معتادان، ۲ مرکز درمان سرپایی و یک مرکز اقامتی میان‌مدت (کمپ) تحت نظارت اداره بهزیستی شهرستان اردکان وجود دارد که در طی سال گذشته ۵۲۰ نفر به این مراکز مراجعه کرده‌اند.

این مقام مسئول؛ کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی با تأکید بر ارتقای کیفیت زندگی آحاد جامعه را از اهداف کلی و ارائه خدمات تخصصی رایگان، به‌موقع و در دسترس گروه‌های هدف، ارتقای برنامه‌ها در جهت توانمندسازی مراجعین در ابعاد مختلف، توسعه برنامه‌های ارتقاء سلامت روانی و اجتماعی و همچنین توسعه و تقویت برنامه اورژانس اجتماعی در سطح شهرستان را از اهداف اختصاصی این برنامه عنوان کرد.

مصالحه ۳۲ درصدی پرونده‌های در آستانه طلاق

وی از کاهش ۳۲ درصدی طلاق در میان مراجعین به مرکز کاهش طلاق بهزیستی اردکان خبر داد و گفت: در سال گذشته، ۸۱۰ پرونده طلاق به مرکز تحکیم بنیان خانواده بهزیستی ارجاع شده است که از این تعداد خوشبختانه پرونده ۳۲ درصد آن منجر به مصالحه شده است.

رئیس اداره بهزیستی شهرستان اردکان در ادامه، تصریح کرد: این نهاد توانسته با برگزاری کلاس‌های آموزشی مهارت‌های زندگی، آموزش‌های پیش از ازدواج و آموزش خانواده؛ آمار سازش را بالا ببرد.

پایدارفر، افرادی که در معرض کودک‌آزاری، همسر آزاری، والد آزاری، معلول آزاری و خشونت خانگی قرارگرفته‌اند، افرادی که قصد خودکشی دارند یا اقدام به خودکشی کرده‌اند، کلیه افرادی که در بحران ناشی از بلایای طبیعی و غیرطبیعی گرفتارشده‌اند، زوجین متقاضی طلاق و افراد دارای اختلافات حاد خانوادگی، زنان و دختران در معرض آسیب و آسیب‌دیده اجتماعی، کودکان خیابانی و کار، مبتلایان به اختلال هویت جنسی، دختران و پسران فراری و سایر افرادی که در شرایط بحرانی قرار دارند را خدمت گیرندگان برنامه اورژانس اجتماعی معرفی کرد.

این مقام مسئول در پایان، خاطرنشان کرد: اداره بهزیستی اردکان بیش از  یک هزار و هشت‌صد معلول و ۳۵۶ خانوار نیازمند این شهرستان را تحت پوشش و حمایت خود دارد و خدمات خود را از طریق ۴۰ مرکز روزانه و شبانه‌روزی (۱۶ مهدکودک، ۱۱ مرکز توان‌بخشی روزانه و شبانه‌روزی و ویزیت در منزل، ۱۰ موسسه فعال در حوزه پیشگیری و ۳ موسسه خیریه همکار) به آحاد و اقشار مردم، ارائه می‌کند. همچنین در شهرستان اردکان یک مرکز مداخله در بحران فردی، خانوادگی و اجتماعی شامل خط تلفن اورژانس اجتماعی ( ۱۲۳) یک تیم خدمات سیار اجتماعی فعالیت دارند.