سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان میبد گفت: طبق آخرین آمار سامانه یکپارچه‌سازی بهداشت، تعداد ۳۵۵۷۴ نفر (۷۲٫۷ درصد) نفر از شهروندان میبدی مشمول برنامه، بصورت فعال در طرح ملی کنترل فشار خون، مشارکت داشته‌اند.

نارین‌خبر» طبق گزارشات مختلفی که تا کنون به نقل از مسئولین وزارت بهداشت مطرح گردیده، فشارخون بالا، مهمترین عامل خطر واسطه ای در بیماری های غیرواگیر به ویژه بیماری های قلبی عروقی محسوب می شود. این در حالی است که ۶۰ درصد جمعیت دارای فشارخون بالا، از فشارخون خود اطلاعی ندارند چرا که فشارخون بالا معمولاً علامتی ندارد.

یک سوم جمعیت کشور ما مبتلا به فشارخون بالا هستند که سهم زنان نسبت به مردان بیشتر است و تنها ۴۰ درصد از جمعیتی که به فشارخون، مبتلا هستند داروی مربوطه را دریافت کرده و تحت مراقبت درمانی قرار دارند و یا به عبارتی دیگر، ۶۰ درصد از مبتلایان به فشارخون در ایران، داروی مناسبی دریافت نکرده و تحت مراقبت درمانی نیستند.

بسیج ملی کنترل فشارخون با هدف ارتقای آگاهی مردم ایران درباره فشارخون بالا، ترغیب آنان برای مراجعه به مراکز تعیین شده جهت اندازه گیری فشارخون، و شناسایی و پیگیری افراد دارای فشارخون بالا طراحی شد و فاز اجرایی آن طی مدت یک ماه بصورت همزمان در سراسر کشور به مرحله اجرا در آمد.

خبرنگار نارین به سراغ سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان میبد رفته است تا در خصوص نحوه اجرای طرح در شهرستان میبد مطلع شود. آنچه در ادامه می‌خوانید گفتگوی ما با آقای دکتر حفیظی بعنوان مجری طرح در شهرستان میبد است:

آقای دکتر اگر ممکن است بفرمائید چه گروهی، هدف برنامه بسیج ملی کنترل فشارخون در ایران بوده و آمار آن در شهرستان میبد چقدر است؟

با سلام. ضمن تشکر از حضور شما باید به عرض برسانم، کلیه افراد بالای ۳۰ سال، زنان باردار بالای ۱۸ سال و مبتلایان به نارسایی کلیه، از گروه‌های هدف برنامه بودند که در شهرستان میبد جمعیتی بالغ بر ۴۹ هزار نفر را شامل می‌شدند.

انتظار مسئولین این برنامه ملی، پوشش چند درصدی جمعیت گروه هدف بوده و آیا شما در شهرستان میبد موفق شدید این انتظار را برآورده کنید؟

آنچه که در ابتدا، مسئولین بهداشتی کشور پیش بینی می‌کردند پوشش ۵۰ درصدی جمعیت هدف بود که در شهرستان میبد با جمعیت ۴۸۹۰۹ نفر بالای ۳۰ سال، انتظار می‌رفت قریب ۲۴۵۰۰ نفر در این طرح، مشارکت نمایند در حالی که طبق آخرین آماری که از سامانه یکپارچه سازی بهداشت (سیب) در دست داریم تعداد ۳۵۵۷۴ نفر (۷۲٫۷ درصد) نفر از شهروندان میبدی مشمول برنامه، بصورت فعال در طرح، مشارکت داشته‌اند و با احتساب آمار سامانه سلامت که از پایگاه‌های ثابت و سیار مستقر در سطح شهر استخراج شده ۴۷۱۰۷ نفر (۹۶٫۳ درصد جمعیت هدف) تحت پوشش این برنامه قرار گرفته‌اند. گرچه ممکن است بخشی از آمار ثبت شده در سامانه سلامت، به دلیل هم‌پوشانی با سامانه سیب، تکراری باشد اما آنچه مسلم است. میزان مشارکت شهروندان میبدی، بیش از حد انتظار مسئولین شهرستان، استان و کشور است.

هدف کلی مسئولین بهداشتی از اجرای این طرح که قطعاً هزینه بر هم هست چه بوده و آیا در چنین شرایطی که کشور با مشکلات اقتصادی روبرو است مقرون به صرفه هست یا خیر؟

همانطور که می‌دانید و در این روزها مدام در رسانه‌ها، تکرار می‌شود، فشارخون بالا، از مهمترین و اصلی‌ترین عامل مرگ ناشی از سکته‌های قلبی و مغزی و همچنین ناتوانی در مردم به حساب می‌آید و با کنترل فشارخون بالا می‌توانیم از بروز ۷۰ % از سکته های قلبی و مغزی جلوگیری کنیم. حال در شرایطی که بیش از نیمی از مبتلایان به فشار خون که همان افراد در معرض خطر بیماری‌های قلبی و عروقی هستند از بیماری خود بی‌خبرند، قطعاً هزینه های پیشگیری که شامل شناسایی، مراقبت و درمان به موقع فشارخون بالا را شامل می شود خیلی کمتر از هزینه های درمان تخصصی و بازتوانی است. فلذا اجرای این برنامه ملی می‌تواند بعنوان دستاوردی مهم در حوزه سلامت باشد و مزایای زیادی را به دنبال داشته باشد که برنامه ریزی کلان در زمینه پیشگیری از بیماری های قلبی و عروقی، برآورد نیازهای دارویی کشور، اولویت‌های بهداشتی جامعه و… از جمله آن است.

شما در مجموع، مشارکت مردم شهرستان در این طرح ملی چگونه توصیف می کنید؟

گرچه میزان مشارکت مردم میبد در برنامه بسیج ملی کنترل فشارخون بالا، نسبتاً خوب بود اما انتظار ما این بود که شهروندان عزیز بیشتر از طریق مراجعه به مراکز خدمات جامع سلامت، پایگاه‌های بهداشت و خانه‌های تحت پوشش خدمات را دریافت کنند و اگر نبود همت همکاران ما در حوزه بهداشت و نیز همکاری برخی نهادها و ادارات در تشکیل تیم ثابت و سیار و مراجعه حضوری به ادارات و مراکز عمومی و انجام غربالگری از شهروندان، ما امروز شاهد این حجم از مشارکت مردمی نبودیم.

به نظر شما بهترین دستاوردی که در شهرستان در زمینه اجرای این برنامه داشتید چه بوده است؟

بنابر گزارش متعددی که در طول اجرای برنامه از همکاران سنجش‌گر، ناظرین مراکز و نیز ناظر شهرستان منعکس می‌گردید در بین شرکت‌کنندگان در برنامه، بعضاً بیمارانی شناسایی می‌شدند که علیرغم داشتن فشارخون بالای ۱۰/۱۷۰ خود، از بیماری خودشان بی‌اطلاع بودند. این افراد در اولین فرصت جهت مراقبت و درمان، به مراکز بهداشتی و درمانی ارجاع داده شدند. به نظر من این اقدام که در اصل، از دلایل اصلی اجرای برنامه بود را می توان از مهمترین دستاورد در حوزه بهداشت برشمرد.

برخی از شهروندان معتقدند تأمین داروی مورد نیاز برای بیماران از اجرای این برنامه، ارجحیت دارد آیا این موضوع را تأئید می‌کنید؟

شهروندان عزیز بخصوص بیماران مبتلا به فشارخون حق دارند نسبت به کمبود برخی از داروها نگران باشند، اما باید این نکته را بپذیریم که علیرغم وجود فشارهای اقتصادی، در تأمین داروهای حیاتی بخصوص در زمینه فشارخون، چندان مشکلی نداریم. مشکل ما در حال حاضر بیماران مبتلا به فشارخونی هستند که از بیماری خود خبر ندارند که طبق برآوردهای انجام شده، ۶۰ درصد از بیماران را شامل می شوند. قطعاً این دسته از بیماران، جزء افرادی هستند که برای درمان بیماری خود نیز، از هیچ دارویی استفاده نمی‌کنند.

جناب آقای دکتر حفیظی! شما بعنوان بالاترین مسئول بهداشتی شهرستان و بعنوان مجری برنامه بسیج ملی کنترل فشارخون در میبد اگر نظر یا توصیه خاصی دارید بفرمائید.

جا دارد از مسئولین شهرستان بخصوص فرماندار محترم و نیز کلیه ادارات، نهادها و ارگان‌های دولتی که در طول این برنامه با ما همکاری کرده‌اند تقدیر تشکر نمایم. از کلیه همکارانم در حوزه بهداشت، کادر درمانی و پرستاری بیمارستان و اورژانس ۱۱۵، مسئولین درمانگاه تأمین اجتماعی و درمانگاه امام حسین(ع)، هلال احمر، شرکت شهرک‌های صنعتی و آموزش‌وپرورش که بیشترین همکاری را با ما داشته‌اند، بصورت ویژه تشکر نمایم.

از اینکه وقت خود را در اختیار ما گذاشتید، ممنونیم. اگر نکته خاصی مدنظرتان هست بفرمایید.

من هم از جنابعالی و سایر همکاران رسانه ای شما که در طی این مدت، ما را همراهی کرده و نسبت به تهیه خبر وگزارش‌های مکتوب و مصور اقدام نموده‌اید تقدیر و تشکر می‌کنم. ان‌شاءالله در آینده نزدیک نتایج نهایی این برنامه را به اطلاع مردم و مسئولین شهرستان خواهیم رساند.