محقق و پژوهشگر اردکانی، تصریح کرد: با زمینه سازی و جوسازی‌های صورت گرفته یک جریان فکری خاص، امام خمینی (ره) برای حفظ نظام جمهوری اسلامی ناگزیر به پذیرش قطعنامه شورای امنیت شد.

به گزارش پایگاه خبری نارین؛ روند تنش نظامی و جنگ تحمیلی بین ایران و عراق به سویی پیش رفت که شورای امنیت سازمان ملل متحد قطعنامه‌هایی را به صورت پی‌درپی صادر و منتشر کرد که هیچ‌کدام آن‌ها به دلیل جهت‌گیری‌های ناعادلانه از سوی نظام جمهوری اسلامی ایران پذیرفته نشد.

«قطعنامه ۵۹۸» شورای امنیت نیز به عنوان هشتمین قطعنامه در مورد تجاوز علنی رژیم بعث به کشورمان در ۲۹ تیرماه سال ۱۳۶۶ صادر شد. این قطعنامه از نظر کمی و تعداد واژه‌های به کار گرفته‌شده؛ مفصل‌ترین، از نظر محتوا اساسی‌ترین و از نظر ضمانت اجرایی قوی‌ترین قطعنامه شورای امنیت در مورد این جنگ بود.

این قطعنامه بلافاصله از سوی رژیم بعث عراق پذیرفته شد ولی دو روز مانده به سالروز صدور آن یعنی در تاریخ ۲۷ تیرماه سال ۱۳۶۷ بالأخره از سوی جمهوری اسلامی ایران نیز پذیرفته شد. در پی این اتفاق؛ بنیان‌گذار کبیر انقلاب شکوهمند اسلامی نیز پیام تاریخی محرمانه ای خطاب به مسئولان کشوری و لشکری وقت صادر کردند که پس از انتشار علنی و عمومی در بسیاری از محافل این پیام معروف به «نوشیدن جام زهر» شد.

به همین مناسبت با گذشت ۳۱ سال از آن روز در سالروز وقوع این رخداد مهم و حائز اهمیت تاریخی در جهت کند و کاو بیش از پیش فرآیند، علل و تبیین ابعاد مختلف پذیرش قطعنامه از سوی ایران اسلامی به سراغ یک محقق، نویسنده، مورخ و فعال شاخص و برجسته انقلابی شهرستان اردکان و استان یزد رفتیم.

«علی سپهری» که دارای آثار مکتوب خواندنی و پرمخاطبی ازجمله کتاب روزهای پرخطر (در ۴۲۴ صفحه نگارش شده)، گفتنی‌های تاریخ، یونان کوچک و اردکان در کتب تاریخی است در گفت‌وگویی تفصیلی با خبرنگار نارین؛ صحبت و اظهارنظر در مورد این مبحث (پذیرش قطعنامه ۵۹۸) را معلول و نیازمند تشریح یک مقدمه آگاه بخش دانست.

مخالفت نظری و عملی جریان امیدوار به غرب در داخل نظام نسبت به نظرات بنیان‌گذار انقلاب

این پژوهشگر با اشاره به وجود دو جریان فکری در داخل انقلاب شکوهمند اسلامی، گفت: علاوه بر وجود جریان فکری و خط‌مشی اصیل حضرت امام خمینی (رحمه‌الله علیه) و رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی)، جریانی دیگر نیز در داخل انقلاب وجود دارد که شاخصه اصلی آن عافیت‌طلبی، اشرافی گری، راحت‌طلبی، عدم درگیری، برپایی حکومت لیبرالی و به خصوص ارتباط مداوم با جهان غرب است.

وی با اشاره به نظرات برعکس این جریان نسبت به دیدگاه‌های شفاف و قاطع بنیان‌گذار انقلاب اسلامی، تصریح کرد: حضرت امام خمینی (ره) صریحاً می‌فرمودند که محمدرضا شاه پهلوی باید برود اما این جریان خاص فکری بیان می‌کرد که مخالف رفتن شاه هستیم و شاه باید سلطنت کند نه حکومت. دقیقاً همانند آن چیزی که در مورد ملکه سلطنتی الیزابت در حکومت انگلستان وجود دارد.

محقق اردکانی، افزود: امام راحل عظیم الشان (ره) بر لزوم صدور انقلاب اسلامی تأکید داشتند اما این جریان در داخل با این رهنمود مخالفت می‌کردند. معمار انقلاب شکوهمند اسلامی به صورت علنی، تصویب اصل و قانون ولایت‌فقیه را لازم و ضروری می‌دانستند اما جریان ذکرشده در جهت ابراز مخالفت با این قانون راه گشا، خواستار انحلال مجلس خبرگان قانون اساسی (که به همت مرحوم شهید والامقام دکتر سید محمدحسین بهشتی فعالیت می‌کرد) شدند.

سپهری ضمن بیان اینکه افراد پیرو این خط و جریان فکری در طول زمان تغییریافته‌اند اما تفکر حاکم بر آن‌ها در طی مدت‌ها ثابت مانده است، تصریح کرد: اعضاء این جریان بعد از پیروزی فرخنده انقلاب اسلامی با نام‌های مختلف و متعددی همچون نهضت آزادی، جبهه ملی، خط سه و… به اعلام موجودیت و فعالیت گسترده سیاسی پرداختند.

وی با اشاره به دیدار و گفتگوی مهندس مهدی بازرگان به عنوان نخست‌وزیر دولت موقت جمهوری اسلامی ایران و زبیگنیو برژینسکی، مشاور امور امنیت ملی کاخ سفید در دوران ریاست‌جمهوری جیمی کارتر در آمریکا در تاریخ ۱۰ آبان ماه سال ۱۳۵۸ در شهر الجزیره (پایتخت کشور الجزایر)، خاطرنشان کرد: این ملاقات برخلاف صحبت‌های حضرت امام خمینی (ره) مبنی بر لزوم عدم چشم دوختن به آن‌طرف مرزها به ویژه رژیم جنایتکار و ظالم ایالات‌متحده بود. در پی وقوع آن نیز شاهد حرکت انقلابی جوانان پیرو خط امام (ره) و تسخیر به‌هنگام لانه جاسوسی در تهران بودیم.

«نبود حزب سیاسی قدرتمند» ازجمله مشکلات سیاسی کشور

نویسنده پیشکسوت اردکانی بابیان اینکه جریان گفته‌شده در بعضی از مسائل توانستند نظرات خود را بر نظام تحمیل کنند، ادامه داد: به تعطیلی کشاندن حزب جمهوری اسلامی در اواسط خردادماه سال ۱۳۶۶ ازجمله کارهای این جریان فکری بود که بر اثر بدگویی‌های پیاپی افراد این جریان در محضر حضرت امام خمینی (ره) به وقوع پیوست. متأسفانه نبود یک حزب سیاسی قدرتمند که به صورت پشتوانه فکری رئیس‌جمهور، هیئت دولت و نمایندگان مجلس شورای اسلامی مطرح باشد یکی از مشکلات و مصائب جدی امروز عرصه سیاسی کشور است.

وی با اشاره به تصدی مسئولیت برخی از افراد پیرو این جریان فکری در دوران حساس جنگ تحمیلی و اهمال‌کاری آن‌ها در انجام امور پشتیبانی و تدارکات جنگ، اظهار داشت: آن‌ها پس از فتح غرورآفرین خرمشهر، معتقد به لزوم پایان و خاتمه جنگ بودند اما حضرت امام خمینی (ره) با بصیرتی مثال‌زدنی و ستودنی در طی مدت‌ها زیر بار این مسئله نمی‌رفتند.

جوسازی‌های در مورد جنگ بلافاصله پس از پذیرش قطعنامه؛ باطل شد

شاهد عینی وقایع دوران پرافتخار هشت سال دفاع مقدس در ادامه با اشاره به اصرار و پافشاری شدید مسئولین وقت در اواخر جنگ، تصریح کرد: بالأخره با زمینه سازی، جوسازی صورت گرفته و ارسال و انتشار نامه‌هایی با القاء آمار و ارقام منفی که توسط همین جریان فکری خاص صورت گرفت، امام راحل برای حفظ نظام مقدس جمهوری اسلامی ناگزیر به پذیرش قطعنامه شورای امنیت شد.

سپهری با اشاره به اینکه بنیان‌گذار انقلاب پس‌ازاین رخداد؛ نه‌تنها دیدار عمومی در حسینیه جماران نداشتند بلکه حتی لبخند نیز نزدند، گفت: تعبیر جام زهر حضرت امام خمینی (رحمه‌الله علیه) نشان‌دهنده فشار و وضع بد پیش‌آمده برای ایشان است.

کارشناس باسابقه فرهنگ عامه با اشاره به ابطال ادعاهای واهی در مورد جنگ پس از پذیرش تاریخی قطعنامه ۵۹۸، تصریح کرد: برخی از دست‌اندرکاران وقت شورای عالی جنگ مدعی بودند که دیگر نیروها رغبتی در جهت اعزام و حضور در جبهه‌های حق علیه باطل ندارند. پذیرش قطعنامه هرچند به معنای پذیرش آتش بس از سوی ایران بود، ولی حزب بعث عراق به حملات خود ادامه داد و مجدداً داخل خاک ایران شد و حتی مناطقی را به تصرف درآورد. در همین هنگام با امر حضرت امام خمینی (ره) گروه‌هایی از آحاد و اقشار مختلف مردم به مناطق اعزام شدند و حماسه‌ای دوباره آفریده و ادعای برخی را باطل کردند.

وی با اشاره به ادعای پوچ نبود و کمبود شدید تدارکات جنگی ازجمله تانک، اسلحه، هواپیما، بال گرد و… از سوی برخی از افراد پیرو جریان فکری ذکرشده، خاطرنشان کرد: این ادعا نیز واهی بود چراکه پس از پذیرش قطعنامه ۵۹۸ شورای امنیت سازمان ملل متحد، سازمان منافقین در قالب عملیات فروغ جاویدان قصد تصرف خاک کشورمان را داشتند ولی به وسیله تجهیزات و ابزارآلات مجهز جنگی در عملیات موفقیت‌آمیز مرصاد به فرماندهی شهید سرلشکر حاج علی صیاد شیرازی به درک واصل شدند.

علی سپهری به یکی دیگر از ادعاها برای نوشاندن جام زهر به حضرت امام خمینی (ره) اشاره و بیان کرد: مسئولان و متولیان وقت سازمان برنامه و بودجه استدلال می‌کردند که با تداوم جنگ تحمیلی به مشکلات مخرب اقتصادی دچار خواهیم شد اما باید پذیرفت که با توجه به روحیه انقلابی و مقاومت قابل‌تقدیر مردم در آن موقع این‌گونه نبود.

محقق اردکانی، تأکید کرد: افراد جریان فکری گفته‌شده که برخی از آن‌ها مسئولیت‌ها و سرپرستی بسیاری از امور را در طول ۴۰ سال پس از بهمن‌ماه ۵۷ بر عهده داشته‌اند، در نظر داشتند که نیروهای نظامی فعال در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ارتش جمهوری اسلامی را در یک سازمان و ارگان ادغام کنند ولی حضرت امام خمینی و مقام معظم رهبری با آن مخالفت کردند.

غرب‌گرایان از داستان‌های تلخ قطعنامه ۵۹۸ و برجام درس بگیرند

وی با ابراز تأسف از موفقیت افراد این جریان در انحلال و ادغام جهاد سازندگی در وزارت کشاورزی که منجر به تأسیس وزارت جهاد کشاورزی شد، بیان کرد: یکی از آفت‌های موجود در سطح کشور که به معنای واقع کلمه جزء آسیب‌های اجتماعی محسوب می‌شود ناشی از نبود کمیته‌های انقلاب اسلامی است که توسط همین افراد در زمان دولت موسوم به سازندگی در سال ۱۳۷۰ منحل و یا به عبارتی در نیروی انتظامی جمهوری اسلامی (ناجا) ادغام شد.

وی با اشاره به اینکه باید خطاب به افراد پیرو خط فکری دوم داخل انقلاب گفت که مشکل اصلی جریان آن‌ها، چشم دوختن به آن‌سوی مرزها است، افزود: مشابه اتفاقات رخ‌داده در بحث پذیرش قطعنامه ۵۹۸ در داستان تلخ قرارداد برجام رخ داد که باید غرب‌گرایان درس خوبی از آن گرفته باشند.

پژوهشگر اردکانی در پایان با اشاره به اینکه هرگاه ملت در خط امام و رهبری قرار نگرفته و نگاه به بیرون داشته باشد دچار مشکل می‌شود، تأکید کرد: اگر در هر موقعیتی قاطبه مردم و ملت ما در خط امام خمینی و رهبر انقلاب قرارگرفته و به ظرفیت‌های داخلی تکیه کنند دچار مشکلات و تنگناها نمی‌شویم.