امام جمعه اردکان با اشاره به دیدار اخیر رهبر انقلاب با ائمه جمعه کشورمان، گفت: یکی از معیارها و ملاک‌های نقد سازنده، عدم القای روحیه ناامیدی به جوانان است.

به گزارش خبرنگار نارین؛ «حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید اسماعیل شاکر» در خطبه‌های نماز سیاسی و عبادی جمعه این هفته شهر اردکان ضمن توصیه نمازگزاران حاضر به رعایت تقوای الهی و پرهیز از معصیت و گناه به حدیثی قابل تامل از حضرت امام جعفر صادق (علیه‌السلام) در مورد ویژگی‌های انسان مسلمان مؤمن عاقل اشاره و خاطرنشان کرد: چنین فردی کسی است که مردم از بدی و شر او در امان‌اند و از او امید خیر است.

وی با اشاره به اینکه مؤمن عاقل؛ کار خیر و خوب دیگران را هرچند کوچک، بزرگ می‌بیند ولی کار خیر خود را هرچند بزرگ و وسیع؛ کوچک تلقی می‌کند، اظهار داشت: اگر مردم برای حل و یا مرتفع شدن مشکلات خود به وی مراجعه کنند از این مراجعات خسته و کسل نشده و همین مراجعه در جهت برطرف ساختن مشکلات را نشانه لطف و نعمت خداوند می‌داند.

امام جمعه اردکان بابیان اینکه گاهی مردم صرفاً برای حل مسائل مالی و اقتصادی به افراد مراجعه نمی‌کنند بلکه خواستار یک مشاوره و یا حتی یک پادرمیانی‌اند، تصریح کرد: طبق سخن حضرت امیرالمؤمنین، امام علی (علیه‌السلام) در نهج‌البلاغه؛ نیازمندی که به دیگران برای رفع مسئله‌ای مراجعه می‌کند درواقع رسول، فرستاده و نهمت الهی است.

وی ضمن بیان اینکه مرحوم حضرت آیت‌الله حاج سید رضا بهاءالدینی؛ مراجعه فرد نیازمند را موجب دور شدن و رفع بلا در زندگی انسان می‌دانست، اذعان کرد: انسان مؤمن عاقل تا زمان فرارسیدن مرگ از طلب علم و دانش و یادگیری خسته نمی‌شود و در هرلحظه‌ای خواستار افزایش بیش از پیش سطح اطلاعات و آگاهی خویش است.

شاکر بابیان اینکه علم‌آموزی با اخذ مدرک متفاوت است، تأکید کرد: بازنشستگی و فارغ‌التحصیلی در امر یادگیری علم در زندگی فرد مؤمن عاقل معنا ندارد.

خطیب جمعه اردکان بابیان اینکه ملاک و معیار اصلی انسان مؤمن عاقل، رضایت خداوند تبارک و تعالی است، گفت: چنین مسلمانی، فقر همراه با ذلت ظاهری را در صورتی که خداوند از او راضی باشد بهتر از عزت ظاهری بدون وجود رضایت الهی می‌داند.

وی با اشاره به اینکه گمنامی در نزد مسلمان مؤمن عاقل بهتر و بالاتر از کسب شهرت است، بیان کرد: گاهی شهرت موجب دردسر است. برخی به هر دری می‌زنند تا شهرت و اسم و رسم کسب کنند در صورتی که اگر انسان مشهور شده ولی خطایی را مرتکب شود این خطا هزینه سنگینی برای وی دارد.

حجت‌الاسلام شاکر بابیان اینکه گاهی شرایط اقتضا می‌کند که انسان به شهرت برسد، اظهار داشت: اصرار و تلاش فراوان برای به شهرت رسیدن، نشانه جهل است. شیوه زندگی اولیاء الهی و بسیاری از مراجع عظام تقلید؛ شهرت گریزی و گمنامی پیشه کردن بوده است.

وی با اشاره به اینکه صفت و ویژگی بعدی انسان مؤمن عاقل؛ تواضع و دوری از تکبر است، گفت: چنین فردی وقتی از خانه بیرون می‌آید؛ هرکسی را که می‌بیند بهتر از خود می‌داند و تلقی می‌کند. مثلاً وقتی در قوم بنی‌اسرائیل قحطی شد و مردم شروع به دعای دسته‌جمعی کردند ولی فرجی صورت نگرفت. در همین هنگام خداوند متعال به حضرت موسی، کلیم‌الله فرمود که برای رفع مشکل باید به دنبال فردی به نام بلخ بگردید. بلخ یک کارگر حمال بود که وقتی دعا کرد به خاطر قرب او به درگاه الهی و به برکت وی، باران بر آن قوم نازل شد.

امام جمعه اردکان با اشاره به حدیثی از رسول گرامی اسلام، حضرت محمد مصطفی (صلی‌الله علیه آله و سلم)، ادامه داد: اعمال شما اعم از خوب و بد در روز جمعه بر پیامبران و پدر و مادر فوت‌شده‌تان عرضه می‌شود. با کارهای خوب، روح آن‌ها شاد و صورتشان نورانی می‌شود پس تقوا داشته باشد و با گناه باعث آزار، اذیت و رنجش گذشتگانتان نشوید.

شاکر با اشاره به دیدار اخیر ائمه جمعه سراسر کشور با رهبر معظم انقلاب اسلامی، اذعان کرد: معظم له در این دیدار به لزوم اهمیت دادن به بحث سفارش به تقوا در نماز جمعه اشاره داشتند و تأکید داشتند که این موارد به صورت مصداقی و عملی بیان شود مثلاً تقوای در امور مالی و تجاری، تقوا در مسائل خانوادگی و وظایف پدران و مادران در تربیت دینی و اخلاقی فرزندان، تقوا در روابط زوجین، تقوای در استفاده از نعمت‌های الهی (چراکه اسراف دور از تقوا است) و تقوای در فضای مجازی.

وی با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) یکی از مصادیق تقوا را اجتناب از ناامید کردن آحاد و اقشار مختلف مردم به ویژه قشر جوان دانستند، گفت: ناامید کردن جوانان، منکر است و فرصت استفاده از ظرفیت جوانان را از ما می‌گیرد.

خطیب جمعه شهر اردکان بابیان اینکه نقد کردن، امری صحیح و لازم است اما اظهار نقد حتی در نماز جمعه نباید موجب ناامید کردن جوانان شود، تصریح کرد: از سخنان ولی امر مسلمین می‌توان فهمید که یکی از معیارها و ملاک‌های نقد سازنده، عدم القای روحیه ناامیدی است. اساساً انقلاب شکوهمند اسلامی حرکتی امیدآفرین و مبتنی بر شعار ما می‌توانیم دارد. وظیفه ما در هر جایی القا و ترویج روحیه امید است.

وی با اشاره به فرارسیدن ایام سالروز پذیرش قطعنامه ۵۹۸ شورای امنیت سازمان ملل متحد توسط نظام جمهوری اسلامی ایران، گفت: حضرت امام خمینی (رحمه‌الله علیه) در نامه ای خطاب به مسئولان وقت کشوری و لشکری، این پذیرش را به نوشیدن جام زهر تشبیه کرده و آن را یک تکلیف الهی دانستند. طبق گفته بنیان‌گذار کبیر انقلاب اسلامی، جنگ تحمیلی بود که موجب صادر شدن پیام انقلاب شد و این جنگ بود که قدرت ما را به ابرقدرت‌ها نشان داد.

حجت‌الاسلام شاکر با تأکید بر لزوم مطالعه نامه تاریخی حضرت امام خمینی (رحمه‌الله علیه) در موردپذیرش قطعنامه شورای امنیت، گفت: امام راحل (ره) در همان نامه فرمودند که من، قطعنامه ۵۹۸ را می‌پذیرم چراکه سران نظامی کشور اذعان دارند که هزینه‌های جنگ بسیار بالاست و به این زودی‌ها پیروزی جدیدی در جبهه‌ها اتفاق نخواهد افتاد. درواقع علت اصلی پذیرش قطعنامه در همین جا بیان می‌شود نه آن چیزی که گاهی در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی به اسم اتحاد ابرقدرت‌ها علیه ایران و… پخش و منتشر می‌شود.

وی با اشاره به اینکه رهبر معظم انقلاب در دیدار با ائمه جمعه فرمودند که خباثت انگلیسی‌ها در توقیف نفت‌کش ایران بی‌جواب نخواهد ماند، خاطرنشان کرد: انگلستان به معنای واقع کلمه خبیث است. دقیقاً دو روز بعدازاین سخنان ارزشمند، یک کشتی خارجی که پرچم انگلیس بر آن نصب‌شده بود و حامل یک‌میلیون لیتر سوخت قاچاق بود در نزدیکی جزیره لارک توسط گشت‌های شناور نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی توقیف شد. البته این حرکت، اولین واکنش ایران به اقدام خبیثانه انگلیسی‌ها بود.

امام جمعه اردکان با اشاره به حضور برخی از مسئولین ارشد نظامی در گردهمایی ائمه جمعه سراسر کشور، بیان کرد: مسئولین در این نشست گفتند که از زمانی که انگلیس خبیث نفت‌کش ما را در نزدیکی منطقه تنگه جبل‌الطارق توقیف کرده است، آن‌ها هیچ کشتی را به دلیل باور و ترس از انتقام جمهوری اسلامی ایران به خلیج‌فارس نفرستاده‌اند.