مراسم گرامیداشت یاد و خاطره فعالین فقید محیط‌زیست شهرستان اردکان با سخنرانی کارشناس و متخصص این حوزه برگزار شد.

به گزارش خبرنگار نارین؛ مراسم گرامیداشت یاد و خاطره فعالین فقید عرصه محیط‌زیست اردکان با حضور جمعی از مسئولین، علاقه‌مندان، فعالین زیست‌محیطی و اقشار و آحاد مختلف مردم این شهرستان در محل مسجد الغدیر واقع در بلوار مرحوم حضرت آیت‌الله سید روح‌الله خاتمی رحمه‌الله علیه (جنب دانشگاه دولتی) برگزار شد.

«دکتر هادی زارعی محمودآبادی» در این نشست با تقدیر و تجلیل از نظرات و دیدگاه‌های راهگشای انجمن مردم نهاد دوستداران محیط‌زیست شهرستان اردکان از حضور کم‌رنگ مسئولین و عدم حضور متولیان عرصه صنعت در این مراسم گلایه کرد.

وی با اشاره به اینکه خاک عنصر اصلی و عامل فتوسنتز است و اردکان از لحاظ خاک حاصل خیز نیست، خاطرنشان کرد: میانگین بارش ۲۵۰ ملی متر در سراسر کشور و ۱۰۶ میلی‌متر در استان یزد است ولی همین میزان در شهرستان‌های اردکان و میبد ۶۰ میلی‌متر در طول سال است. در مقابل آمار تبخیر در مناطق ما در حدود ۳۲۰۰ میلی‌متر است که نشان‌دهنده اوضاع خاص و ویژه زیست‌محیطی است.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه آزاد میبد بابیان اینکه ما و سایر کارشناسان حوزه محیط‌زیست مخالف صنعت نیستیم چراکه صنعت عامل رونق اقتصادی بوده و از مهاجر فرستی جلوگیری می‌کند، تصریح کرد: دوران طولانی دل‌خوشی ما آسمان آبی، هوای سالم و پاک بود که با صنعت موجود در بیست سال اخیر از دست رفت.

دکترای محیط‌زیست بابیان این نکته که هر کارخانه‌ای در بدو احداث باید گزارش محیطی ارائه کند، گفت: باید همه جوانب مثبت و منفی یک کارخانه در اول کار محاسبه شود و اگر نسبت موارد منفی آن بیش از موارد مثبت باشد، همان موقع اقدام شود نه اینکه بعد از افتتاح کارخانه در مسیر باد غالب و با خرج کردن هزینه میلیاردی و خون دل خوردن‌های بسیار بعداً به این فکر بیفتیم.

زارعی، تصریح کرد: بر فرض اینکه اردکان بهترین منطقه برای مکان نمایی یک یا چند صنعت انتخاب شد، قبل از احداثش باید تحقیق و پژوهش صورت می‌گرفت که چه اثراتی روی محیط‌زیست، بیولوژیکی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی دارد.

اشاره به مشکلات ایجادشده از بستر صنعت شهرستان و ارائه راه‌حل‌های عملی برای این مشکلات ازجمله سایر مباحث مطرح‌شده توسط این استاد شاخص دانشگاه بود.