فعال زیست‌محیطی، گفت: 90 درصد وعده‌های مسئولین اردکان در مورد منطقه پارک ملی سیاه کوه این شهرستان تحقق نیافت.

به گزارش خبرنگار نارین؛ «علی سپهری» در مراسم گرامیداشت یاد و خاطره فعالین فقید عرصه محیط‌زیست اردکان که با حضور جمعی از مسئولین، علاقه‌مندان، فعالین زیست‌محیطی و اقشار و آحاد مختلف مردم این شهرستان در محل مسجد الغدیر برگزار شد، ایام گذشته دهه مبارکه کرامت را تبریک و تهنیت گفت.

وی با اشاره به اینکه ولادت هشتمین اختر تابناک آسمان پربرکت و پرفروغ امامت و ولایت به عنوان روز ملی محیط‌بان نام‌گذاری شده است، افزود: حضرت امام رضا (علیه‌السلام) به عنوان یکی از بزرگان مذهب اصیل تشیع و دین مبین اسلام با ضمانت یک آهو (که در اسناد متعدد تاریخی و مذهبی روایت‌شده است)، تأکید شریعت محمدی (صلی‌الله علیه آله و سلم) بر لزوم حفاظت و حراست از محیط‌زیست را نشان دادند.

دبیر انجمن دوستداران محیط‌زیست شهرستان اردکان با گرامیداشت یاد و خاطره مرحوم دکتر محمدرضا اقبالی احمدآبادی که در شهریورماه سال گذشته درگذشت، گفت: مدت‌ها طول خواهد کشید تا امثال وی را که وجودش برای محافظت از محیط‌زیست گران‌قدر بود و به معنای واقع کلمه جان، مال و کار خود را برای امور زیست‌محیطی گذاشته بود، تربیت کنیم.

سپهری بابیان اینکه مرحوم دکتر اقبالی، منطقه بکر سیاه کوه اردکان را نجات داد و در ثبت رسمی پارک ملی سیاه کوه نقش بسزا و مؤثری داشت، تصریح کرد: وی از اینکه مسئولین و متولیان شهرستان، قول‌ها و وعده‌هایی را در جهت بهبود اوضاع و گسترش ابعاد فعالیت‌های زیست‌محیطی در پارک ملی سیاه کوه می‌دادند خوشحال می‌شد اما متأسفانه ۹۰ درصد وعده‌های مسئولین در مورد این منطقه حفاظت‌شده ازجمله راه‌اندازی پایگاه پژوهشی و… تحقق نیافت.

وی با گرامیداشت یاد مرحوم دکتر محمدحسین حکیمی میبدی که در اواسط آذرماه ۹۶ دار فانی را وداع گفت، بیان کرد: وی سال‌ها در کسوت ریاست مرکز آموزش عالی اردکان، عضویت در هیئت‌علمی دانشگاه یزد و استادیاری دانشکده منابع طبیعی و کویر شناسی در مورد گیاهان فعالیت، تحقیق و پژوهش داشت که حاصل آن، انتشار مقالات ارزشمند و کاربردی بود.

فعال زیست‌محیطی در ادامه، یاد و خاطره مرحوم محمدرضا محمدی و محیط‌بان والامقام شهید «علی‌اکبر قنبری زاده»، رئیس فقید اداره حفاظت از محیط‌زیست شهرستان بهاباد را گرامیداشت و اذعان کرد: شهید قنبری زاده فردی بود که حتی در جبهه‌های صیانت از حریم اهل‌بیت (علیهم السلام) در سوریه نیز حضور پیداکرده و جزء رزمندگان سرافراز مدافع حرم حضرت زینب کبری (سلام‌الله علیها) بود اما تقدیر الهی این‌گونه بود که وی در آبان ماه سال ۹۶ در منطقه رباط پشت بادام و در حد فاصل بهاباد و اردکان به درجه رفیع شهادت نائل آمد.

وی با اشاره به اینکه این افراد بیش از سایرین درک کرده بودند که تخریب محیط‌زیست؛ تبعات سنگین، زیان‌آور و غیرقابل جبرانی دارد، اظهار داشت: در چند سال فعالیت گسترده در حوزه محیط‌زیست شاهد آن بوده‌ایم که نه‌تنها در بسیاری از مسائل زیست‌محیطی، مسئولان یاری گر دغدغه مندان نیستند بلکه اکثراً محیط‌زیست به عنوان یک امر فرعی تلقی می‌شود.

دبیر انجمن دوستداران محیط‌زیست اردکان؛ آب، هوا و زمین را جزء ملزومات اصلی زندگی دانست و ادامه داد: شرعاً و عرفا اگر دستوری موجب تخریب محیط‌زیست و به‌تبع آن ترویج بیماری و سایر مصائب شود، گناه آن بر عهده افراد صادرکننده دستورات است. گاهی بر اثر سوء مدیریت و فشار برخی ذی‌نفعان شاهد صدور همین دستورات ضرر آمیز هستیم.

وی، تصریح کرد: باید پذیرفت که اداره حفاظت از محیط‌زیست اردکان، مظلوم‌ترین ارگان و سازمان فعال در سطح این شهرستان است و فعالان در حوزه محیط‌زیست مظلومانه کار می‌کنند.

سپهری در پایان با ابراز تأسف از فقدان افراد گفته‌شده با وجود جوانی و میان‌سالی، خاطرنشان کرد: در مورد مشکلات جدی پیش‌آمده در حوزه آب، هوا و زمین شهرستان اردکان که باید هرچه سریع‌تر پیگیری و حل شود، راهکارهایی اجرایی و کارشناسی ارائه داده‌ایم که امیدواریم بالأخره موردتوجه مسئولین ذی‌ربط واقع شود.