نماینده مردم اردکان در مجلس گفت: حرکت های جدی در زمینه بهینه سازی مصرف آب در بخش کشاورزی یزد آغاز شده به نحوی که آب اختصاصی به این بخش از ۱.۵ میلیارد مترمکعب به ۹۲۰میلیون مترمکعب رسید.

به گزارش مهر، محمدرضا تابش ظهر امروز در نشست مجمع نمایندگان استان یزد که با محوریت رفع مشکلات حوزه کشاورزی و دامداری یزد و با حضور مسئولان وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد، اظهار داشت: در سال گذشته میزان صادرات کشاورزی و صنایع غذایی حدود ۷ میلیو تن به ارزش ۴.۶ میلیارد دلار بود که این میزان معادل ۵.۱۴ درصد ارزش صادرات غیرنفتی کشور بوده است.

وی با اشاره به اینکه در این بخش میزان صادرات قابل توجه بوده است، افزود: البته توسعه کشاورزی با هدف افزایش صادرات غیرنفتی باید با توجه به بهینه سازی مصرف آب و توسعه کشت محصولات کم آبخواه باشد.

تابش با اشاره به اینکه آب در کشور ما به ویژه استان یزد به یک بحران تبدیل شده است، بیان کرد: بخش کشاورزی به عنوان یکی از اصلی ترین مصرف کنندگان منابع آبی معرفی شده اما نمی توان بخش کشاورزی را به خودی خود در این زمینه مقصر دانست.

نماینده مردم اردکان در مجلس با تاکید بر اینکه ما نیز معتقد به بهره وری منابع آب به ویژه در بخش کشاورزی هستیم، تصریح کرد: صرفه‌جویی و استفاده بهینه از آب در بخش کشاورزی همراه با ارتقای سطح تولیدات باید به طور جِد مورد توجه باشد البته این روند آغاز شده به طوری که از سال ۸۴ تا ۹۵ آب اختصاصی به کشاورزی استان از ۱.۵ میلیارد مترمکعب به ۹۲۰ میلیون مترمکعب کاهش یافته است.

تابش ادامه داد: یکی از اتفاقات مهمی که باید در حوزه کشاورزی یزد اتفاق بیفتد، تغییر رویکرد از کشت گسترده به تولید متراکم و گلخانه‌ای و توجه به کشت‌های کم‌آبخواه است که این شیوه ها می تواند برای استان بسیار تحول‌زا باشد.

وی با بیان اینکه استان یزد دارای شرایط سخت اقلیمی و کمبود منابع آب است، یادآور شد: تولید محصولات کشاورزی در استان یزد نسبت به بسیاری از استان‌های دیگر سخت‌تر، پرهزینه‌تر و دارای ریسک بالاتر است بر این اساس لازم است مسئولان نگاه ویژه به این استان به خصوص در حوزه بیمه محصولات کشاورزی و تخصیص تسهیلات لازم داشته باشند.

تابش تصریح کرد: هر چند باید بهره‌وری منابع آب در بخش کشاورزی بهبود یابد اما نمی توان انتظار داشت بخش کشاورزی در یزد نادیده گرفته شود زیرا پایداری کشاورزی و فضای سبز در استان یزد به منزله پایداری حیات قطعه‌ای ارزشمند از ایران است که بازتاب دهنده تاریخ و فرهنگ ایرانی و اسلامی است.

http://www.narinnews.ir/wp-content/uploads/2019/06/%D8%A8%D9%87%D8%AC%D8%AA%DB%8C-2-1.gif