امام جمعه شهر اردکان، تأکید کرد: دین مبین اسلام بدون حجاب، اسلام واقعی نیست.

به گزارش خبرنگار نارین؛ «حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید اسماعیل شاکر» ظهر امروز در خطبه‌های سیاسی و عبادی نماز جمعه این هفته شهر اردکان ضمن توصیه نمازگزاران حاضر به رعایت تقوای الهی و پرهیز از معصیت و گناه بر لزوم بهره‌مندی بیش از پیش مؤمنین و دلدادگان ائمه اطهار والامقام (علیهم السلام) از برکات پرفیض و فیوضات روح‌بخش ایام باقی‌مانده از ماه مبارکه ذی‌الحجه تأکید کرد.

وی با اشاره به در پیش بودن ۲۴ ذی‌الحجه، روز مباهله، گفت: مباهله بدان معناست که دو طرف یک بحث‌وجدل، هم دیگر را نفرین کنند تا هر کس باطل است، رسوا شود. در این روز مباهله‌ای بین پنج تن آل عبا و جمعی از کشیشان و مسیحیان منطقه نجران عربستان صورت گرفت و با اثبات حقانیت چهره‌های نورانی اسلام حتی برخی از بزرگان مسیحی نیز حاضر به پرداخت جزیه شدند فلذا مباهله، یکی از اعیاد بزرگ مسلمانان است.

امام جمعه اردکان بابیان اینکه آیه شریفه ۶۱ سوره مبارکه آل‌عمران در مورد جایگاه مباهله نازل شد، اظهار داشت: یکی از بزرگ‌ترین فضیلت‌های اهل‌بیت (علیهم السلام)، واقعه مباهله است. حضرت امام رضا (علیه‌السلام) نیز در این مورد فرمودند که بزرگ‌ترین فضیلت حضرت امام علی، امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) در قرآن کریم، مباهله است. در کتب اهل تسنن نیز مباهله به عنوان فضیلت حضرت علی ابن ابی‌طالب (علیه‌السلام) بیان‌شده است.

وی ضمن اشاره به اینکه در آیه شریفه ۶۱ سوره مبارکه آل‌عمران، حضرت امام حسن مجتبی (ع) و امام حسین (ع) به عنوان فرزندان پیامبر اکرم ذکرشده‌اند در صورتی که آن‌ها درواقع نوه‌های خاتم‌النبیین (ص) بودند، اذعان کرد: درحالی‌که بنا بر برخی از اسناد؛ ابراهیم، فرزند پیامبر نیز در قید حیات بود، این مورد که حسنین فرزند رسول گرامی اسلام خوانده‌شده‌اند نشان‌دهنده آن است که نسل، فرزندان واقعی و اولاد معصوم ایشان این افراد هستند.

خطیب جمعه شهر اردکان بابیان اینکه ۲۵ ذی‌الحجه، سالروز نزول سوره مبارکه هل اتی (سوره انسان) است، افزود: امام حسن و امام حسین (علیهماالسلام) در کودکی دچار بیماری شدند و رسول خدا (ص) همراه دو نفر از اصحاب به عیادت آن‌ها رفتند که یکی از اصحاب به امام علی(ع) پیشنهاد داد چه خوب است، برای شفای دو فرزندت نذری برای خداوند انجام بدهید. امیرالمؤمنین (ع) نذر کردند اگر این دو فرزند شفا بگیرند، به شکرانه آن سه روز روزه بگیرند و بعد از ایشان نیز حضرت زهرا (سلام‌الله علیها) نیز همین نذر را کردند و حتی خود امام حسن و امام حسین (علیهماالسلام) نیز این نذر را کردند و همراه آن‌ها فضه کنیزه نیز چنین نذری کرد.

وی با اشاره به اینکه تاریخچه نذر به قبل از پیدایش دین مبین اسلام ازجمله نذر مادر حضرت مریم برمی‌گردد، خاطرنشان کرد: با نذر، ارتباط و اعتقاد بنده به خداوند تبارک و تعالی بیشتر می‌شود. از بهترین نذرها، نذورات عبادتی و نه صرفاً نذر مالی است. با این نذورات علاوه بر حل و رفع مشکل، توفیق عبادت نیز نصیب فرد می‌شود.

حجت‌الاسلام شاکر با اشاره به اینکه جهاد با مال گاهی از جهاد جان‌سخت‌تر است، بیان کرد: این دو واقعه یعنی مباهله و نزول سوره مبارکه هل اتی دو فضیلت بزرگ و دو عید ما مسلمانان است. می‌بینیم که گاهی ارادتمندان به ساحت اهل‌بیت در آستانه ماه محرم‌الحرام و درزمانی که هنوز این دو عید در راه است سیاه‌پوش شده‌اند که کار صحیحی نیست.

وی با تأکید بر لزوم برپایی جشن و گرامیداشت اعیاد ۲۴ و ۲۵ ذی‌الحجه و ایام نزول آیه ولایت در وصف حضرت امیرالمؤمنین (علیه‌السلام)، اضافه کرد: به ویژه در عصر حاضر که در فضاهای رسانه‌ای از همین سیاه‌پوشی زودتر از فرارسیدن ماه محرم برای سیاه نمایی علیه تشیع استفاده می‌شود باید دقت کرد و امیدواریم که انشالله از سال‌های آتی تا ۲۵ ذی‌الحجه حالت سیاه‌پوشی و عزا ایجاد نشود.

امام جمعه اردکان با اشاره به خطبه ۲۲۴ از نهج‌البلاغه، تصریح کرد: حضرت امام علی (علیه‌السلام) به اصحاب خود تأکید می‌کردند که آماده مرگ شوید و بدانید که شما را برای کوچ و رفتن به آخرت صدا می‌زنند. زرنگ‌ترین مردم کسی است که زیاد به فکر مرگ، معاد و فرارسیدن جهان آخرت باشد و خود را به بهترین شکل برای آن آماده و مهیا کند.

وی با تبریک فرارسیدن هفته ملی دولت و سالروز شهادت شهدا والامقام دولت به ویژه شهید محمدعلی رجایی و محمدجواد باهنر، گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار اخیر با رئیس‌جمهور و اعضاء هیئت دولت، اولویت اصلی کشورمان را اقتصاد و فرهنگ تلقی کردند. همچنین در موضوع اقتصاد تأکید داشتند که تولیدکنندگان رزمندگان جنگ اقتصادی با دشمنان هستند و باید با این چشم به آن‌ها نگاه کرد و قوانین و مقررات زائد و دست و پاگیر را در مقابل آن‌ها برداشت.

حجت‌الاسلام شاکر به توصیه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به هیئت دولت مبنی بر عدم گرفتار شدن به فروع و حواشی اشاره و بیان کرد: ما آرزو داریم که مر قانون در همه ابعاد اجراء شود.

وی بابیان اینکه مقام معظم رهبری فرمودند که حجاب یک حکم شرعی و یک مسئله قانونی است و در این زمینه باید در درجه اول دستگاه‌های دولتی و حکومتی و مدیران آن‌ها مراقبت کنند تا بر اساس قانون عمل شود، تصریح کرد: تا موضوع لزوم رعایت عفاف و حجاب در سطح جامعه مطرح می‌شود برخی گلایه می‌کنند که مشکلات دیگر باید رفع شود در صورتی که هر چیزی جایگاه خود را دارد.

خطیب جمعه شهر اردکان با اشاره به اینکه اسلام بدون حجاب اسلام واقعی نیست، افزود: همان‌گونه که رهبری نیز در دیدار اخیر بیان کردند که ما معتقد به بستن فضای فرهنگی کشور نیستیم اما با ولنگاری فرهنگی به‌شدت مخالفیم؛ ما نیز اعلام می‌کنیم که کسی با هنر و نمایش مخالف نیست اما کسانی که مجوزهای نمایش‌ها را صادر کرده‌اند می‌گویند که آنچه ما بدان مجوز دادیم با آنچه به اجرا درمی‌آید متفاوت است.

وی بابیان اینکه برخی از هنرمندان، کارشناسان و حتی قانون را دور زده‌اند، ابراز کرد: نباید ده یا پانزده روز مردم را درگیر این‌چنین نمایش‌ها و مسائلی کرد. هنرمندی که خلاف مجوز صادرشده عمل کرده و فضای عفت عمومی را جریحه‌دار کرده است نگاه مردم و مسئولین را عوض می‌کند و باید به وی تذکر داده شود.

شاکر با گرامیداشت فرارسیدن روز جهانی مسجد؛ مساجد را بهترین پایگاه‌های معنوی، اجتماعی و سیاسی خواند و گفت: امروز مسجد باید محل مقابله بافرهنگ مهاجم باشد. هیئت امناء مساجد باید بیش از پیش با جوانان تعامل داشته باشند.

وی بابیان اینکه حضور و فعالیت هر دو گروه پیشکسوتان و جوانان در مساجد لازم و ضروری است، تصریح کرد: به خصوص در فضای فعلی هجمه تبلیغاتی عظیم در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی موجود علیه دین و ایمان می‌بایستی با شرح صدر جوانان را به تکایا، حسینیه‌ها، مساجد و مجالس مذهبی تشویق کرد.