به نظر می‌رسد انجام مطالعات و اقدامات جدی پیرامون مسائل مرتبط با مهاجرت‌های صورت گرفته به شهرستان میبد و تجدید نظر در رابطه توسعه صنایع کارگرمحور ضروری است.

به گزارش خبرنگار نارین، روز گذشته بود که فرمانده انتظامی میبد از دستگیری باند ۳ نفره سرقت احشام در این شهرستان خبر داد، اما خبرهای رسیده از دستگیری یک باند سه نفره دیگر در زمینه سرقت باطری خودروهای سبک و سنگین توسط پلیس میبد حکایت دارد.

گویا دوئل پلیس و سارقان در میبد ادامه‌دار شده است و تقریبا هر هفته خبر جدیدی از وقوع سرقت و یا دستگیری سارق در میبد به گوش می‌رسد.

البته باید در نظر داشت که اخبار پلیس بیشتر در زمینه دستگیری عاملان این سرقت‌ها  است و آمار چندانی از وقوع این نوع جرائم در شهرستان میبد در دست نیست؛ هرچند ممکن است به صورت موردی خبری در رابطه با وقوع سرقت خاص در رسانه‌های شهرستان منتشر شود، نظیر خبر مربوط به سرقت عجیب یک طلافروشی در میبد که بامداد روز جمعه ۲۵ مرداد۹۸ در فاصله زمانی کمتر ۵ دقیقه به وقوع پیوست.

نکته تأمل برانگیز ماجرا، نقش اصلی مهاجران غیربومی و گاهی همکاری افراد بومی با مهاجران در انجام این سرقت‌‌ها است که نمونه آن در ماجرای سرقت احشام و سرقت باطری‌ وسایل نقلیه شاهد هستیم.

هرچند صحبت در این رابطه زیاد است و اختلاط قومیتی ایجاد شده در زندگی شهری مردم میبد آسیب‌هایی را به همراه داشته است؛ اما آنچه مسلم است ضرورت انجام مطالعات و اقدامات جدی پیرامون مسائل مرتبط با مهاجرت‌های صورت گرفته به شهرستان میبد و تجدید نظر در رابطه توسعه صنایع کارگرمحور است که باید در اسرع وقت در دستور کار مسئولان قرار گیرد؛ چراکه افزایش کارخانجات صنعتی و پدیدآمدن فرصت‌های شغلی، دلیل اصلی مهاجرت افراد از شهرهای مختلف کشور به میبد و افزایش جرائم مختلف از جمله سرقت در این شهر مذهبی بوده است.

متأسفانه باید اذعان داشت که مسئولان اجرایی شهرستان علی رغم توصیه‌های چندین ساله حضرت آیت‌الله اعرافی -امام جمعه میبد- توجه چندانی به این موضوع نداشته‌اند.

برای مثال دیماه ۱۳۹۳ بود که امام جمعه میبد در جلسه شورای فرهنگ عمومی این شهرستان با اشاره به طرح مهندسی مهاجرت‌ها در شهرستان میبد و پی‌گیری آن از سوی فرمانداری و دستگاه‌های ذی‌ربط، بر همکاری همه ارگانها و نهادها تاکید کرد به طرح مهندسی مهاجرت‌ها در شهرستان میبد و پیگیری آن از سوی فرمانداری و دستگاه های ذی ربط بر همکاری همه ارگانها و نهادها تاکید کرد و گفت: باید بتوانیم مهاجرت‌ها را در این شهر و استان تدبیر و مهندسی کنیم تا در آینده با خطرهای بزرگتر در این زمینه مواجه نباشیم، بلکه باید این معضل را به یک فرصت برای ارتقاء شهرستان مبدل کنیم.

نکته پایانی این که هرچند در این رابطه اقدامات مختصری در جهت ساماندهی مهاجرین انجام شده است، اما این طرح عملا متوقف مانده و در حال حاضر کارآمدی خود را از دست داده است.