محقق و پژوهشگر اردکانی بابیان اینکه نفوذ فکری از سایر شیوه‌های نفوذ به مراتب خطرناک‌تر است، اظهار کرد: «رئیسعلی دلواری» به وسیله یکی از نفوذی‌های حکومت انگلستان به شهادت رسید.

به گزارش پایگاه خبری نارین؛ ورود قدرت‌های مختلف و متعدد جهان غرب و نوع مواجهه آنان با سرمایه‌های مادی، معنوی و انسانی کشورمان در تاریخ پرفراز و نشیب ایران‌زمین به ویژه در دوران حساس معاصر یکی از سرفصل‌های مطرح و برجسته تاریخ ایران محسوب می‌شود.

دولت انگلستان در بین قدرت‌های غربی به حرکات تضرر آمیز، نفوذ فردی و جریانی و غارت گری‌های بیشتری در ایران شهرت دارد به‌گونه‌ای که در قاموس سیاسی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به حکومتی خبیث شناخته می‌شود و در تقویم ملی نیز، دوازدهم شهریورماه به مناسبت سالروز شهادت شهید بزرگوار و والامقام رئیس‌علی دلواری به عنوان «روز مبارزه با استعمار انگلیس» نام‌گذاری شده است.

واکاوی سیاست‌های خبیثانه حکومت انگلستان از سویی معیاری است تا رفتارهای امروز اروپایی‌ها و به خصوص انگلیسی‌ها مورد ارزیابی قرار بگیرد و از سوی دیگر در تعریف نوع رفتارها و سیاست‌های مسئولان جمهوری اسلامی ایران در عرصه‌ی بین‌المللی، نقش تعیین‌کننده ایفاء کند.

در همین راستا برای بازخوانی خیانت‌ها و خباثت‌های گسترده و تاریخی انگلیس در ایران به سراغ یک محقق، مورخ و نویسنده برجسته انقلابی استان یزد رفتیم.

«علی سپهری» در گفت‌وگوی تفصیلی با خبرنگار نارین ضمن تسلیت فرارسیدن ایام عزاداری و سوگواری شهادت حضرت امام حسین‌(علیه‌السلام) سومین امام شیعیان، گفت: روابط رسمی ایران و انگلستان از اواسط برپایی حکومت صفویه آغاز شد.

وی بابیان اینکه در زمان حکومت صفویان، پرتغالی‌ها باهدف تسخیر خاک ایران به جزیره هرمز تعرض کرده و آن را اشغال کردند، تصریح کرد: در این شرایط صفویان از امکانات بروز جنگی دور بودند و برای شکست پرتغالی‌ها مجبور به همکاری با کشوری بودند که از آخرین ابزارآلات جنگی بهره‌مند باشد و انگلستان که انقلاب صنعتی در آن رخ‌داده بود، بهترین گزینه بود؛ بدین ترتیب اولین روابط رسمی ایران و انگلستان در زمان صفویان برقرار شد.

نویسنده کتاب روزهای پرخطر با اشاره به نگاه استعماری انگلستان به روابط خود با ایران از ابتدای برقراری رابطه، اذعان کرد: انگلیسی‌ها در همان زمان شاهد بروز انقلاب صنعتی عظیم در کشور خود بودند و در راستای فروش محصولات صنعتی خود به بازار مصرف و محلی برای تأمین مواد اولیه نیازمند بودند. از طرف دیگر دو امپراتوری عثمانی و روسیه مانع جدی برای نفوذ انگلستان در این منطقه بودند ولی ایران سازگاری چندانی با این دو کشور نداشت.

وی بابیان اینکه درنتیجه ایران بهترین گزینه برای رسیدن انگلیس به اهداف و پیاده‌سازی برنامه‌های استعماری آنان بود که در همین راستا انگلستان به صورت مداوم سفیر، تاجر و مبلغ به ایران اعزام می‌کرد، تأکید کرد: در دوران فتحعلی شاه قاجار، ایران با فرانسه قرارداد بست تا فرانسوی‌ها در جنگ ایران با روسیه از طریق تشکیل ارتش منظم و تأمین سلاح نیروهای ایرانی را یاری دهند.

سپهری، افزود: برخلاف توافقات صورت گرفته، فرانسوی‌ها به صورت مخفی با روسیه سازش کردند و موجب شکست ایران شدند ولی آنچه در این بین قابل‌توجه است نقش تأثیرگذار سفیر وقت انگلستان در شکست نیروهای ایرانی بود؛ تا جایی که سفیر انگلستان نویسنده و مدون قرارداد گلستان بود و حتی برای این امر از تزار روسیه هدایای نفیسی نیز دریافت کرد.

وی با اشاره به اینکه متأسفانه حاکمان قاجار که زمام امور را در دست گرفته بودند از اکثر مسائل بی‌اطلاع بودند، اضافه کرد: این بی‌اطلاعی ناشی از سن کم، عدم تحصیلات و تجملات اشرافی زیاد بود که البته در زمان ناصرالدین‌شاه به دلیل وجود امیرکبیر حرکت‌هایی برای ایجاد شناخت جامع از جهان و مسائل کشوری در اذهان حاکمان صورت گرفت که به دلیل قتل امیرکبیر این حرکت‌ها، تدابیر و برنامه‌ها عمر چندانی نداشت.

محقق و پژوهشگر اردکانی به فراز و نشیب‌های نفوذ انگلستان در سایر حاکمان قاجار اشاره و ابراز کرد: اولین حرکت ضد استعماری علیه انگلستان و به صورت وسیع به رهبری مرحوم حضرت آیت‌الله سید محمدحسن میرزای شیرازی در جریان تحریم توتون و تنباکو بود.

وی، خاطرنشان کرد: پس‌ازاین حرکت حائز اهمیت، آحاد و اقشار مختلف مردم به رهبری مرجعیت خواستار برپایی عدالت خانه شدند ولی انگلستان با برنامه‌ریزی‌های متعدد توانست این خواسته به حق را به سوی برقراری حکومت مشروطه مطلوب خود تغییر دهد.

کارشناس باسابقه تاریخ و فرهنگ عامه بابیان اینکه انگلستان در نهضت مشروطه نفوذی به معنای خاص نداشت، عنوان کرد: این حکومت با گذشت زمان و ترفندهای مخصوص توانست در حدود ۱۷ تا ۱۹ هزار نفر از مردم را که خواستار برپایی عدالت خانه بودند وارد سفارت‌خانه خود کرده و خواسته‌های آنان را افزایش داده و نوعی فکر مشروطه‌خواهی که آن‌ها می‌خواستند را در اذهان عدالت‌طلبان ایجاد کند.

وی، بیان کرد: مرحوم شیخ فضل‌الله نوری در همین رابطه نیز گفت: «مشروطه‌ای که از دیگ پلوی سفارت انگلستان سر دربیاورد قطعاً به ضرر ایران‌زمین است.» مشروطه‌ای که انگلیسی‌ها خواستار آن بودند پیروز شد و بدین ترتیب لوایح و قوانین کشور طوری تدوین می‌شد که منفعت آن به‌طور مستقیم به سفارت انگلستان مربوط می‌شد.

شاهد عینی وقایع انقلاب اسلامی و دوران پرافتخار هشت سال دفاع مقدس ضمن اشاره به اینکه رئیس‌علی دلواری ازجمله مشروطه خواهان حقیقی پیرو مرجعیت وقت در جنوب کشور بود، اظهار داشت: یک سال پس از آغاز جنگ جهانی اول که در زمان حکومت احمدشاه به وقوع پیوست، رئیس‌علی دلواری موفق شد مناطق دلوار، دشتستان، بوشهر و سران ایلات و عشایر را باهم متحده کرده و ضربات مهلکی بر پیکره نیروهای انگلیسی متجاوز در جنوب کشور وارد کند.

وی با اظهار تأسف از اینکه انگلیسی‌ها که در ایجاد شبکه نفوذ تبحر خاصی دارند با استفاده از یکی از نفوذی‌های خود با نام غلامحسین، رئیس‌علی دلواری را به شهادت برسانند، یادآور شد: انگلستان در هر دوره‌ای نفوذ خود در بالاترین سطح در حکومت‌های ایران را داشته است ولی نکته مهم این است که استعمار انگلستان در ایران به صورت نظامی و قدیم نبوده بله استعمار نو از طریق ایجاد سازوکارهای نفوذی داخلی بوده است.

سپهری با اشاره به اینکه انگلیسی‌ها در دوران منحوس پهلوی نیز بهترین امتیازات را در جهت رسیدن به برنامه‌های خود به ویژه در دوران رضاخان کسب کردند، گفت: در مقطعی در زمان حکومت پهلوی اول، نفوذ حکومت خبیث انگلستان به حدی افزایش یافت که رضاخان با دستور آنان یکی از امین‌ترین مشاوران و سرسپردگان خود به نام تیمور تاج را زندانی و کشت.

وی به برنامه‌های نفوذ لندن نشینان از بهمن‌ماه سال ۱۳۵۷ به بعد اشاره و تصریح کرد: پس از پیروزی فرخنده انقلاب شکوهمند اسلامی، انگلستان به صورت سابق در تمام منافذ حکومتی و اجرایی ایران نفوذ ندارد ولی به تعبیر رهبر معظم انقلاب اسلامی باید مراقب بود تا نفوذ در افکار و اذهان صورت نگیرد.

پژوهشگر باسابقه شهرستان اردکان، خاطرنشان کرد: با توجه به مطالب مستند موجود انگلیسی‌ها در اتفاقاتی نظیر غائله کوی دانشگاه در سال ۷۸، فتنه ۸۸ و بسیاری از اختلالات ایجادشده در کشور باتربیت نیروهای نفوذی و شبکه‌سازی سعی در بازگرداندن دست قدرت خود در ایران هستند که تا به امروز موفق نشده‌اند.

وی در پایان، بیان کرد: آحاد مردم به ویژه جوانان ما باید بدانند این جمله که ما نمی‌توانیم چیزی جز نفوذ فکری انگلستان نبوده و نیست و صحبت‌هایی که گاهی در ظاهر به نام روشن‌فکری و در اصل در ضدیت با منافع ملی بیان می‌شود در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران جایگاهی ندارد.