امام جمعه اردکان با اشاره به اینکه درس عزت و ایستادگی در برابر ظالمان ازجمله درس‌های حماسه کربلا است، اذعان کرد: مسئولان عزت ملت را در تدابیر و سیاست‌ها در نظر بگیرند.

به گزارش خبرنگار نارین؛ «حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید اسماعیل شاکر» ظهر امروز در خطبه‌های سیاسی و عبادی نماز جمعه این هفته شهر اردکان ضمن توصیه نمازگزاران حاضر به رعایت تقوای الهی و پرهیز از معصیت و گناه فرارسیدن ایام عزاداری و سوگواری شهادت جان‌سوز حضرت سیدالشهدا، امام حسین (علیه‌السلام) ویاران باوفای این امام همام به ویژه تاسوعا و عاشورای حسینی (ع) را تسلیت و تعزیت گفت.

وی با اشاره به روایتی از خاتم‌النبیین، حضرت محمد مصطفی (صلی‌الله علیه و آله و سلم) در مورد چهار پرسش از مسلمانان، افراد و مؤمنین در روز قیامت، بیان کرد: سؤال‌هایی ازجمله اینکه فرد عمرش را در چه راهی صرف کرده است، جسم (که در برخی از احادیث جوانی ذکرشده است) خود را در چه راه‌هایی ضعیف کرده است، مال خود را از چه راه‌هایی کسب و استفاده کرده است و از محبت به اهل‌بیت معزز (علیهم السلام) پرسیده می‌شود.

خطیب جمعه اردکان بابیان اینکه پاسخگویی به این سؤالات در روز قیامت سخت است بنابراین انسان مؤمن باید همانند اولیاءالله نسبت به معاد تأمل کند، اظهار داشت: به فرموده حضرت ثامن‌الحجج، علی ابن موسی‌الرضا (علیه‌السلام) اولین پرسشی که در قیامت مطرح می‌شود در مورد محبت به ساحت اهل‌بیت والامقام (علیهم السلام) است فلذا ما شیعیان وظایفی را نسبت به اهل‌بیت (علیهم السلام) و محبت به این خاندان نورانی داریم.

وی ضمن اشاره به اینکه خداوند تبارک و تعالی در قرآن کریم؛ محبت به اهل‌بیت (علیهم السلام) را به‌نوعی واجب دانسته و آن را پاداش و اجر مجاهدت‌های پیامبر مکرم اسلام (صلی‌الله علیه و آله و سلم) ذکر کرده‌اند، گفت: شاد بودن در ایام سرور و شادی و حزین و عزاداری در روزهای غم و مصیبت ائمه اطهار (علیهم السلام)، حفظ و ترویج آثار گران‌بهای اهل‌بیت (علیهم السلام) ازجمله وظایف ما نسبت به اهل‌بیت (ع) است.

امام جمعه اردکان به اهمیت زیارت اهل‌بیت (علیهم السلام) به عنوان یکی از حقوق ائمه اطهار (علیهم السلام) بر شیعیان اشاره و ابراز کرد: حضرت امام محمدباقر (علیه‌السلام) در روایتی فرمودند که زیارت یکی از حق‌هایی است که خداوند آن را فریضه‌ای قرار داده است. البته در این بین، زیارت مضجع شریف حضرت اباعبدالله، امام حسین (علیه‌السلام) از جایگاه سفارش شده ویژه‌ای برخوردار است.

وی بابیان اینکه اطاعت از اهل‌بیت (علیهم السلام) و دستورات ارزشمند آنان یکی دیگر از وظایف مهم نسبت به ساحت ائمه اطهار (ع) است، ادامه داد: نباید فردی صرفاً به زبان خود را محب و دوستدار اهل‌بیت (علیهم السلام) بداند بلکه این محبت و ارادت باید در میدان عمل تحقق یابد. قطعاً حضرت امام حسین (علیه‌السلام) از کسانی که در عزاداری‌ها به نماز اول وقت و نماز ظهر عاشورای حسینی (ع) توجه می‌کنند خشنودتر و راضی‌تر است.

حجت‌الاسلام شاکر؛ گریه کردن بر مصائب و داغ‌های اهل‌بیت (علیهم السلام) را ازجمله وظایف ما نسبت به این خاندان خواند و افزود: گریه بر مصیبت‌های ائمه اطهار (علیهم السلام) برکات زیادی دارد و موجب نزدیک شدن انسان مؤمن به اهل‌بیت (علیهم السلام) می‌شود همان‌گونه که به تعبیر حضرت امام جعفر صادق (علیه‌السلام) هر چیزی ثواب مشخصی دارد به جز گریه بر اهل‌بیت (علیهم السلام).

وی با اشاره به اینکه ثواب و پاداش گریه برای مظلومیت حضرت فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها)، حضرت امام حسین (علیه‌السلام) و شهدای پرافتخار قیام عظیم عاشورای حسینی قابل‌اندازه‌گیری و محاسبه نیست، اذعان کرد: تکریم و تعظیم اهل‌بیت (علیهم السلام)، وظیفه دیگری است که باید شیعیان نسبت به ائمه اطهار انجام دهند. حرمت نگه‌داشتن ایام شهادت و کنار گذاشتن مجالس و محافل شادی در این روزها نمونه‌ای از تکریم و تعظیم است.

امام جمعه اردکان با تأکید بر لزوم دفاع از اهل‌بیت (علیهم السلام) به عنوان یکی از وظایف شاخص شیعیان نسبت به ائمه اطهار (علیهم السلام)، اضافه کرد: دشمنان اهل‌بیت (علیهم السلام) علیه معارف و مکتب این خاندان تبلیغات سوء انجام می‌دهند که ما باید با مطالعه، روشنگری و حتی فرستادن استعدادها به سوی تحصیل در مراکز حوزه‌های علمیه از حریم مقدس اهل‌بیت (علیهم السلام) دفاع کنیم.

وی با اشاره به حدیثی از حضرت محمد (صلی‌الله علیه و آله و سلم) مبنی بر اینکه اساس و پایه دین مبین اسلام؛ محبت به ایشان و اهل‌بیت (علیهم السلام) ایشان است، تصریح کرد: ششمین اختر تابناک آسمان پرفروغ امامت و ولایت، حضرت امام جعفر صادق (علیه‌السلام) می‌فرمایند که اگر کسی صبح از خواب بیدار شود و مهم‌ترین هم‌وغم وی چیزی به غیر از نجات یافتن از آتش جهنم باشد، امر بسیار مهمی را کوچک شمرده و غفلت کرده است.

خطیب جمعه شهر اردکان بابیان اینکه امیدواریم که در مجالس پرفیض عزاداری در ماه محرم‌الحرام؛ محبت و معرفت ما نسبت به ساحت مبارک اهل‌بیت (علیهم السلام) افزایش یابد، تأکید کرد: درس عزت و ایستادگی در برابر ظالمان و زورگویان ازجمله درس‌های مهم حماسه کربلای حسینی (ع) است. شخصیت حضرت اباعبدالله، امام حسین (علیه‌السلام) و شهدا قیام کربلا با حماسه و عزت در هم آمیخته است.

وی بابیان اینکه حضرت امام حسین (علیه‌السلام) فرمودند که مرگ باعزت بهتر از زندگی همراه با ذلت است، خاطرنشان کرد: کسی نمی‌تواند در تحلیل واقعه عظیم کربلا، رفتارهای زبونانه از سوی شهدا عاشورای حسینی را ارائه کند همان‌گونه که بنا بر حدیثی نقل‌شده از حضرت سیدالشهدا (علیه‌السلام) خداوند متعال همه امور زندگی فرد مؤمن را به او واگذار کرده است اما اجازه نداده است که فرد، خود را ذلیل کند.

حجت‌الاسلام شاکر با اشاره به اینکه باید عزت در سطح زندگی فردی و اجتماعی رعایت شود، عنوان کرد: دولت‌مردان و مسئولان کشورمان باید مراقب باشند که در هر تدبیر و اتخاذ سیاستی، نظام ما را ضعیف جلوه ندهند و عزت ملت ما پایمال نشود.

وی بابیان اینکه بنا بر نظر کارشناسان مربوط؛ اروپایی‌ها در اجرای تعهدات ما را سرکار گذاشته‌اند، یادآور شد: اگر مسئولین امر در مقابل دولت‌های اروپایی از حقوق ما دفاع نکنند، در مورد امنیت، صنایع و سلاح‌های موشکی و امور نظامی مذاکره کنند و به خون شهدا خیانت کنند، ملت آن‌ها را نخواهند بخشید.

خطیب نماز جمعه اردکان گفت: مردم ما با این عزاداری‌های باشکوهی که انجام می‌دهند اعلام می‌کنند که آماده ادامه دادن راه امام حسین (علیه‌السلام) هستند. راه عزت؛ تحریم، هزینه و گرانی دارد اما انسان همیشه سربلند است و باافتخار می‌تواند بگوید که عزت خود را حفظ کرده است اما متأسفانه عده‌ای در داخل عامدانه و یا جاهلانه در زمین آمریکا بازی می‌کنند و چنین القا می‌کنند که راه‌حل مشکلات کشور مذاکره با کشورهای اروپایی است که خلاف عزت و مصلحت ماست. ملت ما با هوشیاری خود اجازه نخواهند داد که چنین تصمیم‌هایی در کشور ما جامه عمل بپوشد.

امام جمعه اردکان با گرامیداشت یاد و خاطره اولین فرمانده تیپ الغدیر در دوران هشت سال دفاع مقدس؛ سردار شهید ذبیح‌الله عاصی زاده را افتخاری برای شهرستان اردکان و استان یزد خواند و اظهار داشت: از آحاد و اقشار مختلف مردم دعوت می‌کنیم تا در مراسم بزرگداشت سالگرد شهادت سردار شهید عاصی زاده در شب تاسوعای حسینی (ع) در محل هیئت رزمندگان اسلام شهرستان شرکت کنند.

وی در پایان بر لزوم معرفی شهدا والامقام، سیره‌های آنان و ترویج روحیه ایثار و شهادت در سطح جامعه به ویژه جوانان تأکید کرد.