پیر غلام حسینی بابیان اینکه درآمد یک سال خود را صرف طبخ و توزیع آش برای عزاداران در تاسوعای حسینی می‌کنم، گفت: حضور و فعالیت امروز جوانان در مراسمات سوگواری سیدالشهدا بسیار بیشتر از دوران پیش از انقلاب و حتی اوایل انقلاب اسلامی است.

به گزارش پایگاه خبری نارین؛ دارالعباده یزد که به حسینیه ایران معروف بوده و اخیراً در هفدهمین گردهمایی بین‌المللی پیر غلامان و خادمان حسینی(ع) لقب «حسینیه جهان» را کسب کرد، طی سالیان متوالی خادمان مخلص و متعهد بسیاری را تقدیم ساحت شریف و مقدس حضرت سیدالشهدا، امام حسین‌(علیه‌السلام) کرده است.

شهرستان میبد نیز که مفتخر به تربیت و پرورش علمای والامقام و معززی از جمله مرحوم حضرت آیت‌الله سید عبدالکریم حائری(رحمه‌الله علیه) و حاج شیخ محمدابراهیم اعرافی(رحمه‌الله علیه) بوده است، افتخار آن را دارد که جوانان محلات و مناطق گوناگون، عمر خود را در دستگاه حضرت اباعبدالله (علیه‌السلام) گذرانده و جوانی خویش را صرف خدمت به عزاداران شهدا عاشورا کرده‌اند.

در این بین؛ یکی از پیر غلامان شاخص که به تعبیر هم محله‌ای‌های خود علی‌رغم کهن‌سالی؛ دل جوان و برنایی دارد، «حاج محمدعلی اسلامی» معروف به علی مفید است. خادمی که پس از سال‌ها خدمت به آستان با برکت سومین اختر تابناک آسمان پرفروغ امامت و ولایت همراه با ذکر نام حضرت امام حسین(علیه‌السلام) و یادی از این امام همام بغض می‌کند و قادر به صحبت نیست.

پیر غلام حسینی(ع) شهرستان میبد که تک‌فرزند خانواده است و در صرفاً در مکتب (ملا) تحصیل‌کرده؛ در گفت‌وگوی با خبرنگار نارین به معرفی خود پرداخت و با اشاره به اینکه متولد سال ۱۳۱۶ بوده و ۸۲ سال دارد، اظهار کرد: از ۱۴سالگی افتخار خدمت به دستگاه پرفیض و روح‌بخش حسینی(ع) را داشته و دارم.

وی بابیان اینکه اوایل زندگی‌ام در دوران حکومت منحوس رضاخان بود و مطالبی را از زبان مادرم مبنی بر اجرای کشف حجاب و قدغن هرگونه مجلس عمومی عزا در ایران و استان شنیدم، افزود: همچنین در زمان حکومت محمدرضا شاه پهلوی میزان مجالس و محافل عزاداری، سوگواری و برپایی هیئات مذهبی در رثای حضرت سیدالشهدا (علیه‌السلام) به‌شدت کم بود.

خادم عزاداران حسینی(ع) محله امیرآباد شهرستان میبد با اشاره به اینکه سینه‌زنی و روضه‌خوانی برای شهدا حماسه کربلا در دوران پهلوی دوم نیز تا حدود زیادی ممنوع بود، گفت: شرایط به صورتی بود که سرپرست هیئت (یا به تعبیر پیر غلامان؛ سر هیئت) می‌بایستی به امریه و مأمورین وقت رژیم ضمانت کتبی بدهد تا حرف سیاسی در مراسمات اظهار نشود.

وی به تربیت خویش در خانواده‌ای مذهبی و فعالیت برای درگاه حضرت سیدالشهدا همراه با سایر برادران خود اشاره و اذعان کرد: جلوگیری حکومت در برپایی هیئت‌های عزاداری به قدری شدید بود که بسیاری از سوگواران محله امیرآباد مجبور می‌شدند تا برای گرامیداشت یاد و خاطره سومین امام همام به سایر مناطق عازم شوند.

اسلامی ضمن اشاره به اینکه مردم میبد و محله امیرآباد ازجمله حسین اسلامی (یکی از اقوام وی) در پیروزی فرخنده انقلاب شکوهمند اسلامی همانند قیام خونین ۱۵ خرداد نقش بسزایی ایفا کردند، ابراز کرد: در خاطر دارم که حجت‌الاسلام محمود عزیزیان در مسجد حاج محمدحسین محله امیرآباد حرف‌هایی علیه رژیم پهلوی بیان کرد که باعث ورود مأمورین پهلوی و دستگیری وی شد.

وی به فعالیت در پشتیبانی از جبهه‌های حق علیه باطل در دوران پرافتخار هشت سال دفاع مقدس، خاطرنشان کرد: به عنوان کسی که دوران مختلف عصر حاضر را از نزدیک مشاهده کرده‌ام، گواهی می‌دهم که مراسم‌های مذهبی و برنامه‌های عزاداری در سال ۹۸ بسیار بیشتر از دهه‌های ۵۰ و حتی ۶۰ است.

پیر غلام حسینی(ع)، ادامه داد: در ایام فعلی شاهد حضور و مشارکت گسترده قاطبه جوانان در محافل سوگواری حضرت امام حسین(علیه‌السلام) هستیم که با عشق و ارادت به درگاه سیدالشهدا به فعالیت می‌پردازند اما در روزهای دهه ۵۰ با توجه به تبلیغات رژیم بسیاری از نوجوانان و جوانان به این‌گونه مجالس اعتنایی نکرده و دنباله‌رو مسائل حاشیه‌ای بودند.

وی بابیان اینکه در حدود ۶۰ سال است که هم‌زمان با شب تاسوعای حسینی (علیه‌السلام)، برنامه طبخ و توزیع آش برپا می‌شود، یادآور شد: دلدادگان به ائمه اطهار (علیهم السلام) نیز یاور ما در این برنامه هستند و به صورت خودجوش به توزیع آش کمک می‌کنند.

اسلامی با اشاره به اینکه این رسم در ابتدا بر اثر دیدن یک خواب و نذر صورت گرفت و تا امروز قوی‌تر از گذشته ادامه دارد، بیان کرد: درآمد حاصل از یک سال کشاورزی و زراعت خود را به برپایی مراسم طبخ آش برای عزاداران حضرت اباعبدالله‌الحسین(علیه‌السلام) اختصاص می‌دهم. حتی منزل خود را نیز برای همیشه وقف این کار در ایام تاسوعای حسینی کرده‌ام.

خادم باسابقه عزاداران حسینی(ع) محله امیرآباد میبد بابیان اینکه هر چیزی که در زندگی دارم به برکات درگاه الهی و سید و سالار شهیدان، حضرت سیدالشهدا (علیه‌السلام) است، عنوان کرد: چندین سال پیش بیمار شده بودم و متأسفانه در ناحیه پا حتی تا مرز فلج شدن نیز رفته بودم که حضرت امام حسین(ع) با نظر به خادم درگاه خود من را شفاء داد.

وی به معرفت، محبت و ارادت بیش از پیش جوانان امروز کشور و استان یزد به ساحت اهل‌بیت (علیهم السلام) به ویژه حضرت امام حسین (علیه‌السلام) به نسبت سالیان گذشته اشاره و تصریح کرد: همسرم نیز ۳۰ سال دچار تنگی نفس بود و من سالیانی را به وی خدمت کردم. به همه جوانان توصیه می‌کنم که اگر خواهان زندگی و حیات بابرکت هستند به خانواده خدمت کنند.