مسئول میراث فرهنگی شهرستان اشکذر گفت: حمام تاریخی توده اشکذر با قدمت 400سال در محور فرهنگی تاریخی مذهبی اشکذر مرمت و بازسازی می‌شود.

محمود ادیبان در گفتگو با نارین‌خبر از بازسازی حمام تاریخی توده اشکذر با قدمت ۴۰۰سال خبر داد و اظهار داشت: این بنا در محور فرهنگی تاریخی مذهبی اشکذر واقع در محله توده جنب حسینیه سفید و آسیاب آبی شهرستان اشکذر قرار دارد که توسط اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مرمت و بازسازی می‌شود.

وی درخصوص تاریخچه این اثر اعلام کرد: این بنا از زمان تاسیس تا نیم قرن گذشته به عنوان حمام عمومی محله فعال بوده و مورد استفاده اهالی قرار داشته است که پس از گذشت زمان، حمام‌های عمومی از جمله حمام توده از رونق افتاده و متروکه شده است.

مسئول میراث فرهنگی شهرستان اشکذر افزود: از سبک معماری به جا مانده از این بنا، این حمام متعلق به دوره صفویه بوده که با  آب قنات همت آباد فعال بوده و پس از خشک شدن قنات با آب کشاورزی فعالیت داشته است.

ادیبان گفت: این حمام تاریخی در محدوده بافت تاریخی و درمحور فرهنگی تاریخی. مذهبی شهرستان اشکذر  و جنب  آسیاب آبی و امامزاده مراد، حسینیه سفید، قلعه تاریخی و مسجد سر تنوره قرار گرفته که  مرمت این بنای تاریخی باعث رونق گردشگری و ایجاد اشتغال پایدار و درآمد زایی برای شهرستان اشکذر خواهد شد.

مسئول میراث فرهنگی شهرستان اشکذر با بیان این که ادامه عملیات مرمت و بازسازی به تامین  اعتبار لازم نیاز دارد، ادامه داد: با پیگیری‌های مجدانه اداره میراث فرهنگی، این اثر ارزشمند از زیر ریگ و ماسه ‌های روان بیرون آورده شد و عملیات احیاء و بازسازی آن شامل مرمت حصار بیرونی و بازسازی فضای تون حمام  انجام شده است.

وی در پایان ضمن تشکر از دوستداران میراث فرهنگی اظهار امیدواری کرد: در  آینده نزدیک با پایان یافتن مرمت، این حمام با همان کاربری قبلی فعال شده و در خدمت گردشگران قرار گیرد.