رئيس اداره تعاون، كار و رفاه اجتماعي ميبد گفت: در حال حاضر تعداد شركتهاي تعاوني شهرستان بالغ بر ۳۲۷ تعاوني در گرايش‌هاي مختلف فعالیت دارند که زمینه اشتغال قریب به دو هزار و ۴۰۰ نفر در تعاونی‌های میبد فراهم شده است.

به گزارش نارین‌خبر، سید احمد علایی‌شورکی با اشاره به حضور دو شرکت تعاونی برتر از این شهرستان در بین تعاونی های برتر استان یزد گفت: امسال نیز همانند سالهای گذشته شاهد حضور شرکت های تعاونی میبد در جمع تعاونی های برتر استان یزد بودیم.

وی افزود: در چهاردهمین جشنواره تجلیل از تعاونی های برتر استان که با حضور شرکت های تعاونی سراسر استان در ۲۰ رشته تخصصی برگزار شد، در نهایت ۲۰ تعاونی با داوری‌های انجام شده به عنوان تعاونی‌های برتر استان انتخاب شدند که دو تعاونی از میبد در جمع تعاونی‌های برتر استان قرار گرفتند.

علایی با اشاره به حضور چشمگیر شرکت های تعاونی شهرستان میبد در جمع تعاونی های برتر استان در ادوار گذشته تصریح کرد: تاکنون در جشنواره های تجلیل از تعاونی های برتر استان، شرکت های تعاونی میبد حضور چشمگیر داشته اند و در سال گذشته نیز ۴ شرکت تعاونی از شهرستان میبد به عنوان تعاونی برتر استان انتخاب شدند که از بین آنها یک شرکت تعاونی با تولید نایلون تجزیه پذیر به عنوان شرکت تعاونی برتر ملی انتخاب شد.

وی افزود: در این دوره از جشنواره، شرکت تعاونی زیلوبافان به مدیریت عبدالکریم غنی پور و شرکت تعاونی درب و پنجره سازان به مدیریت صمد دهقانی به عنوان تعاونی‌های برتر استان انتخاب و لوح تقدیر و جوایز خود را از دست وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی دریافت کردند.

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی میبد ضمن تبریک هفته تعاون، با اشاره به نقش ویژه تعاونی ها در اقتصاد کشور عنوان کرد: تعاونی‌ها به عنوان نهادهای اجتماعی، یکی از راه‌های کوچک‌کردن و چابک‌سازی دولت محسوب می‌شوند و تشکیل تعاونی های متنوع در شهرستان‌ها، بویژه شکل‌گیری تعاونی‌ها جهت انجام بخشی از فعالیت‌های اجتماعی، فرهنگی، ورزشی و اقتصادی موجب کوچک‌سازی و بهره وری بهتر دولت خواهد شد.

علایی از تشکیل شرکت تعاونی توسعه و عمران شهرستان میبد خبر داد و افزود: تعاونی‌های توسعه و عمران شهرستانی، گزینه‌ی مناسبی برای جلوگیری از فعالیت‌هایی است که امکان رانت در آنها وجود دارد، زیرا منافع حاصل از آن به اعضای این تعاونی‌ها که کلیه ساکنین و شاغلین شهرستان را شامل می شود باز می‌گردد و به ‌نوعی کل جمعیت شهرستان از این ظرفیت بهره‌مند می‌شوند نه یک قشری خاص، چراکه عضویت در این تعاونی برای کلیه ساکنین و شاغلین شهرستان آزاد و بلامانع است.

وی افزود: ارائه خدماتی از قبیل لوله‌کشی آب روستایی، مسکن روستایی، راه‌سازی روستایی و خدمات عمران شهری و فعالیت هایی از این دست از جمله خدماتی است که با شکل‌گیری درست تعاونی‌های توسعه و عمران می‌تواند از دوش دولت برداشته و به تعاونی‌ها سپرده شود و سود حاصل از آن به تمام اعضاء تعلق گیرد.

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی میبد هدف اصلی تشکیل شرکت تعاونی توسعه عمران را استفاده از منابع خرد مردم و توسعه منابع و ظرفیت های شهروندان عنوان و خاطر نشان کرد: استفاده از منابع خُرد مردمی و توسعه به معنای واقعی از اهداف عمده طرح تعاونی توسعه و عمران شهرستانی است که باید از تمام ظرفیت‌های بالقوه و بالفعل افراد در این حوزه بهره برد و با جمع‌آوری سرمایه‌های اندک مردم، در فعالیت‌های ارزشمند توسعه و عمرانی شهرستان سرمایه‌گذاری کرد.

وی در خصوص پیشینه فعالیت های تعاونی در میبد گفت: در این شهرستان فعالیتهای تعاونی از زمانهای دور وجود داشته که این امر از اعتقادات دینی، فرهنگی و همبستگی مردم نشات می گیرد به طوری که در زندگی مردم ریشه تاریخی دارد و سابقه فعالیتهای تعاونی در این شهرستان مربوط به تعاونی زیلوبافان است که این تعاونی قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در میبد تاسیس شده است.

وی با اشاره به اینکه اداره تعاون شهرستان میبد از اواخر سال ۷۸ با پیگیریهای فرماندار، امام جمعه، نماینده مجلس شورای اسلامی و مدیرکل تعاون استان افتتاح شد گفت: در بدو تاسیس حدود ۵۰ تعاونی تحت پوشش این اداره قرار گرفت که با تلاشهای انجام شده و تبلیغاتی که در سطح شهر به منظور نهادینه کردن فرهنگ تعاونی انجام شد، در حال حاضر تعداد شرکتهای تعاونی شهرستان بالغ بر ۳۲۷ تعاونی در گرایشهای کشاورزی و دامپروری، صنعتی، خدماتی، مصرف، عمران و مسکن، فرش، اعتبار، توسعه روستایی، تامین نیاز تولید کننده، حمل و نقل، معدنی و آموزشگاهی است که با این تعداد تعاونی زمینه اشتغال بالغ بر دو هزار و ۴۰۰ نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم در میبد فراهم آمده است.