خطیب جمعه اردکان با اشاره به اینکه انتقال پیام شهدا و ایثارگران؛ کشور را بیمه می‌کند، افزود: دفاع از نظام جمهوری اسلامی ایران، پیروی از ولایت و حفظ وحدت، پیام شهدا دفاع مقدس است.

به گزارش خبرنگار نارین؛ «حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید اسماعیل شاکر» ظهر امروز در خطبه‌های سیاسی و عبادی نماز جمعه این هفته شهر اردکان ضمن توصیه نمازگزاران حاضر به رعایت تقوای الهی و پرهیز از معصیت و گناه به حدیثی قابل تأمل از پیامبر گرامی اسلام، حضرت محمد مصطفی (صلی‌الله علیه و آله و سلم) اشاره و بیان کرد: خداوند متعال سه گروه از بندگان خود را دوست دارد که گروه اول؛ قرائت کنندگان آیات شریفه و پرفیض کتاب خدا، قرآن کریم به ویژه در دل شب است.

وی با اشاره به اینکه افرادی که نه برای ریا و نه برای اسم بلکه مخلصانه برای خداوند تبارک و تعالی و به صورتی که کسی متوجه نشود انفاق می‌کنند؛ گروه دوم شامل این حدیث هستند، اظهار داشت: به تعبیر مولی متقیان، حضرت امام علی (علیه‌السلام) یکی از راه‌های فروکش کردن آتش غضب الهی، اعطاء صدقه مخفیانه است که حتی در برخی از روایات و احادیث برجسته؛ این عمل به عنوان یکی از نشانه‌های مؤمن برشمرده شده است.

خطیب جمعه اردکان بابیان اینکه گروه سوم شامل افرادی است که در میدان جنگ و نبرد با وجود سخت‌تر شدن میدان جدال و فرار برخی از هم‌رزمان همچنان در مقابل دشمنان می‌ایستند و از خود مقاومت نشان می‌دهند، تصریح کرد: جهاد و ایستادگی در میدان رزم از نشانه‌های عزت یک مسلمان است همان‌گونه که حضرت خاتم‌النبیین (صلی‌الله علیه و آله و سلم) نیز در روایت قابل‌توجهی می‌فرمایند که جهاد کنید تا عزت نسل‌ها و فرزندان شما حفظ شود.

وی به عزت به عنوان یکی از ثمرات برجسته انجام جهاد اشاره و اذعان کرد: درآیات نورانی و روح‌بخش قرآن کریم بیان‌شده است که خداوند متعال بر گروه جهادگران فضیلت داده است و حتی جهاد به عنوان یکی از درهای بهشت مطرح‌شده است که برای دوستان خاص و ویژه خداوند باز می‌شود. بنابراین لازم است تا یاد حماسه‌ها، جهادها و ایثارگری‌های رزمندگان سرافراز دوران پرافتخار هشت سال دفاع مقدس و خانواده‌های صبور و معظم آن‌ها را گرامی بداریم.

امام جمعه اردکان بابیان اینکه فداکاری‌های رزمندگان و ایثارگران جنگ تحمیلی موجب حفظ عزت ملت ایران شد و حماسه‌آفرینی‌های مردم در دوران دفاع مقدس جزء کم‌نظیرترین نمونه‌های ایستادگی و مقاومت در طول تاریخ محسوب می‌شود، خاطرنشان کرد: وقوع جنگ، هزینه‌های مالی و انسانی را بر ما تحمیل کرد اما بنیان‌گذار کبیر انقلاب شکوهمند اسلامی در پیام معروف منشور روحانیت که در اواخر عمر بابرکت خویش صادر کردند، ثمرات جنگ تحمیلی را به خوبی تشریح و تبیین کردند.

وی ضمن اشاره به اینکه به تعبیر مرحوم حضرت امام خمینی (رحمه‌الله علیه) در این پیام حائز اهمیت؛ ما انقلابمان را در جنگ به جهان صادر کرده و مظلومیت خویش و ستم متجاوزان را در دوران جنگ ثابت کردیم، یادآور شد: امام راحل عظیم الشان (رحمه‌الله علیه) فرمودند که در جنگ؛ پرده از چهره تزویر جهان خواران کنار زدیم و موفق شدیم تا ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را در هم بشکنیم. همچنین در جنگ؛ ریشه‌های انقلاب پربار و عظیم اسلامی نیز مستحکم شد.

حجت‌الاسلام شاکر بابیان اینکه ایجاد فضای ایثار، معنویت و شهادت در دوران ابتدایی انقلاب اسلامی موجب ترویج روحیه مقاومت و ایستادگی ملت بزرگ ایران در مقابل مستکبران شد، گفت: درزمانی که در اذهان مردم دنیا ایستادگی در مقابل قدرت‌ها خطور نمی‌کرد؛ مرحوم حضرت امام خمینی (رحمه‌الله علیه) در پیام منشور روحانیت، گفتند که ما در دوران جنگ به مردم جهان و به ویژه مردم منطقه نشان دادیم که می‌توان علیه تمام قدرت‌ها و ابرقدرت‌ها سالیان سال مبارزه کرد.

وی با اشاره به اینکه به تعبیر حضرت امام خمینی (ره) جنگ ما فتح فلسطین را به دنبال خواهد داشت، ابراز کرد: عظمت دین مبین اسلام در ایام جنگ ظهور و بروز پیدا کرد. به همین علت؛ وظیفه داریم ضمن احترام به جامعه ایثارگران، پیام مجاهدان، رزمندگان و شهدا والامقام که پیام دفاع از نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، پیروزی از ولایت، حفظ وحدت، دفاع از اسلام و احکام اسلامی، یاری مظلومان و ستم دیدگان و ایستادگی در برابر مستکبران است را به نسل‌های جدید به ویژه نسل جوان امروز منتقل کنیم.

خطیب جمعه شهر اردکان در ادامه بابیان اینکه انتقال پیام گران‌قدر شهدا و ایثارگران به نسل‌های جدید؛ کشورمان را بیمه خواهد کرد، اضافه کرد: آخرت؛ همیشگی و ابدی است و در آن مرگ اتفاق نخواهد افتاد. حضرت امیرالمؤمنین، امام علی (علیه‌السلام) نیز دریکی از حکمت‌ها در این مورد می‌فرمایند که‌ای مردم به یاد مرگ باشید و برای مرگ توشه مناسب آماده کنید.

وی با اشاره به اینکه روز ۲۵ ماه محرم‌الحرام به روایتی سالروز شهادت جان‌سوز چهارمین امام همام، حضرت امام سجاد (علیه‌السلام) است، افزود: حضرت زین‌العابدین (علیه‌السلام) ۲ سال از عمر بابرکت خویش را در عصر حضرت امام علی (علیه‌السلام)، ۱۰ سال را در دوره حضرت امام حسن مجتبی (علیه‌السلام) و ۱۰ سال را در دوره حضرت امام حسین (علیه‌السلام) گذراندند و در روز عاشورای حسینی (ع) بیست‌ودو یا بیست‌وسه سال سن داشتند.

امام جمعه اردکان بابیان اینکه چهارمین اختر تابناک آسمان پرفروغ امامت و ولایت در دوران سخت، دشوار، خفقان آلود و رعب و وحشت حکومت بنی‌امیه؛ فعالیت‌ها و مأموریت‌های خویش را انجام می‌دادند، عنوان کرد: تبلیغ معارف گران‌بها و اصیل مذهب تشیع در قالب ابزار دعا و گرامیداشت مکرر یاد و خاطره سید و سالار شهیدان، حضرت امام حسین (علیه‌السلام) ویاران باوفایش در ایام و اماکن مختلف و متعدد ازجمله مأموریت‌های حضرت امام سجاد (علیه‌السلام) بود.

وی ضمن اشاره به اینکه شاهد تبلیغ و طرح برخی از مسائل سیاسی و حکومتی در دعاهای حضرت زین‌العابدین (علیه‌السلام) هستیم، تأکید کرد: صحیفه سجادیه، سخنان طوفانی، دشمن شکن و شجاعانه در سرزمین شام و رساله ارزشمند حقوق ازجمله یادگاران چهارمین امام همام است.

حجت‌الاسلام شاکر به بیانات اخیر رهبر معظم انقلاب اسلامی در درس خارج از فقه ایشان در رابطه با موضوع مذاکره مجدد با جریان استکبار که به‌نوعی ترفند محسوب می‌شود اشاره و بیان کرد: معظم له با یک انذار کم‌سابقه، فرمودند که اگر دشمن توانست اثبات کند که فشار حداکثری مؤثر بر روی ایران است، ایران و ملت عزیز ما دیگر روی آسایش را نخواهند دید. این سخنان به‌نوعی اتمام حجت برای مسئولین و اقشار گسترده مردم بود.

وی بابیان اینکه اگر ملتی نتواند روحیه ایستادگی را حفظ کرده و حاضر به تحمل هزینه‌های ایستادگی و مقاومت نباشد؛ باید غرامت سنگینی پرداخت کرده، توسری‌خور باشد و عزت خود را از دست می‌دهد، گفت: مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) در این جلسه تنها راه علاج مشکلات کشور را تکیه به مردم، جوانان، ثروت‌های ملی و جدی گرفتن ظرفیت‌های گوناگون داخلی دانستند که حتی تجربه نیز چنین امری را نشان می‌دهد.

امام جمعه اردکان با اشاره به اینکه مقاومت ملت ما تاکنون ثمراتی ازجمله واداشتن و تشویق سایر ملل منطقه ازجمله یمن، فلسطین و سوریه برای مقاومت و ایستادگی را در پی داشته است، بیان کرد: آن‌ها از مقاومت ملت ایران و ایستادگی چهل‌ساله ما درس گرفته‌اند و امروز می‌بینیم که یمن با آمریکا به‌عنوان بزرگ‌ترین قدرت نظامی دنیا و با عربستان به‌عنوان ثروتمندترین کشور خاورمیانه چه کرده است به‌گونه‌ای که با حمله پهبادی به دو میدان نفتی این کشور صادرات نفت عربستان ۵۰ درصد کاهش‌یافته است.

وی در پایان، یادآور شد: فعالیت دست‌اندرکاران و فعالان اورژانس ۱۱۵ در این نهاد بسیار حساس و دقیق است. از خیرین نیک‌اندیش که تاکنون درزمینهٔ سلامت مشارکت داشته‌اند خواستاریم تا در این زمینه نیز یاری گر اورژانس باشند.

لازم به ذکر است که گرامیداشت ایام بازگشایی مدارس و مراکز تحصیلی از دیگر مباحثی بود که در خطبه‌های نماز جمله این هفته شهر اردکان مطرح شد.