موکب‌دار اربعین حسینی در کربلای معلا گفت: حضور در مراسم اربعین بسیار تأثیرگذار و انسان‌ساز است و همه ما باید از فضای معنوی این آیین حداکثر استفاده را ببریم.

به گزارش خبرنگار نارین، هر ساله با فرارسیدن اربعین شهادت سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله‌الحسین(علیه‌السلام) خیل عظیم مشتاقان زیارت بارگاه آن حضرت به کشور عراق می‌شتابند و سال به سال به جمعیت عشاق‌الحسین افزوده می‌شود.

در این راستا هر کسی که به خاندان حسینی عشق می‌ورزد، نقش خود را تعریف و بر این اساس خدمت‌رسانی می‌نماید تا سهمی و لو اندک در برپایی هرچه باشکوه‌تر این مراسم داشته باشد؛ البته باید در صحنه اربعین حاضر بود و به شخصه آنچه را که در باور نمی‌گند را نظاره کرد.

«حاج محمدعلی کارگر بیده» معروف به «حاج احمد» یکی از خادمین حسینی است که هر سال با نزدیک شدن به ایام اربعین حسینی، خیمه اسکان و پذیرایی زوار سیدالشهدا(علیه‌السلام) را برپا می‌کند. او متولد سال ۱۳۴۲ هجری شمسی در شهرستان میبد است و به گفته خودش، ۴ سال متوالی است که مدیریت موکب امامزاده سیدابوالقاسم بیده در کربلای معلا را بر عهده دارد.

خبرنگار نارین در آستانه اربعین حسینی به سراغ این خادم سیدالشهدا(علیه‌السلام) رفته و کم‌وکیف ماجرا را جویا شده است. او در این باره می‌گوید «موکب امامزاده سیدابوالقاسم بیده که به آن پیرچراغ نیز گفته می‌شود از ۴ سال پیش و با مجوز رسمی از ستاد عتبات عالیات در نزدیکترین نقطه ممکن به حرم حضرت امام‌حسین(علیه‌السلام) بر پا می‌شود و پذیرای زائران حسینی در کربلا است و پروانه این موکب‌ نیز بصورت سالانه تمدید می‌شود.»

کارگر بیده می‌افزاید «ما هر سال در این موکب جهت اسکان و تغذیه پذیرای ۱۰۰۰نفر در هر وعده غذایی بودیم که در سال جاری به دلیل برخی مسائل از جمله افزایش قیمت برخی کالا‌ها، در هر وعده غذایی ۷۰۰ نفر را پذیرایی می‌کنیم.»

مدیر موکب امامزاده سیدابوالقاسم بیده اظهار داشت «هر ساله از ده روز مانده به اربعین حسینی این موکب برپا می‌شود و تا یک روز بعد از اربعین از زائران پذیرایی می‌کند.»

وی ادامه داد «حدود ۱۵ نفر خادمیاران و جوانان هیآتی، بصورت ۲۴ ساعته در این موکب به خدمت‌رسانی مشغول هستند و در خصوص تهیه غذا و مناسب سازی مکان اسکان و استراحت زوار فعالیت دارند.»

کارگر بیده بیان داشـت «تمامی وسایل مورد نیاز موکب از کشور ایران به عراق منتقل می‌شود. ما حتی یخ، مرغ و گوشت مورد نیاز را توسط کامیون یخچال‌دار به کربلا حمل می‌کنیم. سرویس‌های بهداشتی سیار و برخی اقلام سنگین نیز در انباری در نزدیکی کربلا نگهداری می‌شود تا سال آینده مجددا مورد استفاده قرار گیرد.»

مدیر موکب امامزاده سیدابوالقاسم بیده با بیان این که ما از زوار هیچ هزینه‌ای دریافت نمی‌کنیم، ادامه داد «تمام هزینه‌های برپایی موکب توسط خیران محلی تأمین می‌شود و هدف اصلی ما از این کارها، خدمت به زوار امام حسین(علیه‌السلام) است تا بتوانند در کمال آرامش و با کمترین مخارج در مراسم اربعین مشارکت کنند.»

کارگر بیده تصریح کرد «خدمت‌رسانی به زائران اباعبدالله‌الحسین(علیه‌السلام) افتخار ماست و شاکریم و باید بگویم که این اقدامات بدون مساعدت نهادهای دولتی و تنها با مشارکت مردم صورت می‌گیرد.»

وی درخصوص مشکلات و موانع احتمالی پیش روی موکب‌داران حسینی اظهار داشت: «مشکل خاصی در این زمینه وجود ندارد؛ اما بحث تردد و رفت‌وآمد و همچنین مقوله حمل و نقل‌ها با سختی‌هایی همراه است که نیازمند هماهنگی و رفع مسائل امنیتی است. در مجموعه همکاری‌ها قابل قبول است.»

مدیر موکب امامزاده سیدابوالقاسم بیده اضافه کرد: «ما معتقدیم همه چیر را خود ائمه جفت‌وجور می‌کنند. ما هر سال حدود ۲۰۰ میلیون تومان هزینه می‌کنیم و هر ۷۲ ساعت یک‌بار میهمانان و مسافران حاضر در موکب جابجا می‌شوند. این برای ما افتخار است.»

مدیر موکب امامزاده سیدابوالقاسم بیده در خصوص برنامه‌هایشان برای خدمت‌رسانی بهتر به زوار گفت «در نظر داریم ساختمان مناسبی را برای سال‌های آینده خریداری کنیم و در اختیار داشته باشیم. امیدواریم این موضوع در کمترین زمان و با مشارکت خیران و یا بصورت سهامی محقق شود.»

وی اظهار امیدواری کرد «ان‌شاءالله این مسیر همیشه باز باشد و امکانات رفاهی بیشتر شود تا جمعیت بیشتری بتوانند در آیین اربعین حسینی شرکت کنند.»

این خادم حسینی در خصوص برخی افراط و تفریط‌ها در امر عزاداری تصریح کرد: «افراط و تفریط در هیچ مسأله‌‌ای پسندیده نیست. درخصوص زیارت نیز باید جابجایی‌ها با سرعت بیشتری صورت گیرد تا زمینه مشارکت همه در این فضای معنوی فراهم شود.»

کارگر بیده بیان داشت «فلسفه حضور در کربلا این است که به رنج و مصائب اهل‌بیت(علیهم‌السلام) پی ببریم و همه ما باید در این رابطه درس بگیریم. بدون شک معتقدم حضور در مراسم اربعین بسیار تأثیرگذار و انسان‌ساز است.»

وی در این خصوص اظهار داشت «مهمترین درس مکتب سیدالشهدا(علیه‌السلام) درس از خودگذشتگی، انفاق و ایثار است. کسانی هستند که درآمد چندانی ندارند اما زندگی خود را وقف امام‌حسین(علیه‌السلام) کرده‌اند. باید با پیمودن این راه صبوری و تحمل مشکلات را یاد بگیریم»

این خادم حسینی، پیوند بین دو ملت ایران و عراق را بسیار مهم و ارزشمند برشمرد و تصریح کرد «خوشبختانه به برکت سیدالشهدا این همبستگی وجود دارد و بی تردید می‌توانیم با این برادری و وحدت، بسیاری از مشکلات جهان اسلام و تشیع را برطرف نماییم.»