رییس اداره صنعت، معدن و تجارت اشکذر گفت: تداخل صنفی مشکلاتی را برای شهر و شهروندان به وجود آورده و ما در برابر این قسمت از مسئله مسئولیت و اختیارات قانونی لازم را داریم و با متخلفان به شدت برخورد کرده و خواهیم کرد.

به گزارش نارین‌خبر، تداخل صنفی به گونه است که گاه برای خیرخواهی، گاه برای افزایش درآمد،گاهی بدلیل نبود فضای فیزیکی مناسب و البته مسئله اصلی بدلیل رقابت ناسالم بین واحد صنفی، پدید می آید. در کل تداخل صنفی و شغلی یکی از مسائلی است که شاید بسیاری از شهرها را درگیر خود کرده است، مسئله ای که شاید اینقدر در مقابل دیدگان شهروندان بوده است، به خوبی مورد توجه شهروندان نباشد، اما این مسئله به خوبی در برخی از واحدهای صنفی اشکذر مشهود است، مسئله ای که اگر هم چنان هم از دید ناظران اتاق اصناف مغفول بماند مایه پنهانی تخلفات صنفی واحدهای صنفی متخلف می شوند که با تداخل صنفی و شغلی چشم هر ناظری را به بی راهه می کشاند، سدمعبر، آلایندگی و عدم تناسب امکانات واحد صنفی با خدماتی که ارائه می شود سرآغاز دردسرهایی برای شهر و برای شهروندان می شود.

یکی از شهروندان اشکذری با اشاره به اینکه در برخی نقاط شهر تداخل های صنفی و شغلی بیداد می کند، می‌گوید: این تداخل به گونه ای است که اگر یک واحد صنفی مجوز خواربارفروشی دارد، اقدام به عرضه میوه هم می‌کند که اصلا فضای موجود و روش فروش امکان تامین سلامت محیط و رقابت سالم را برای عرضه کالاها فراهم نمی آورد.

یکی دیگر از شهروندان با اشاره به اینکه دیده می شود در جاده سنتو رانندگان و مسافران هم مواد موردنیاز سفرهای خود را تهیه می کنند، تداخل صنفی مشهود است، می‌گوید: تداخل صنفی مسئله ای نیست که بشود به راحتی از آن گذر کرد چون که در حقیقت مایه تضییع حقوق مردمی است.

به همین منظور جهت بررسی بیشتر و بهتر از رئیس اداره صنعت معدن و تجارت شهرستان اشکذر توضیح خواستیم که وی با اشاره به اینکه تداخل صنفی مسئله ای است که اتاق اصناف و واحدهای صنفی را هم به خود درگیر کرده است، اظهار داشت: تداخل شغلی و صنفی واحدهای صنفی، هم سایر واحدهای صنفی منضبط را با مشکل روبرو می کند و هم شهروندان را با چالش هایی روبرو می‌سازد.

«فلاح» با اشاره به اینکه در سال‌های قبل در قالب تذکر و اخطار به واحدهای صنفی متخلف، موارد قانونی تخلف در موضوع تداخل صنفی ابلاغ شده است، بیان داشت: هرچند این تداخل صنفی مشکلاتی را برای شهر و شهروندان هم به وجود آورده و ما در برابر این قسمت از مسئله مسئولیت و اختیارات قانونی لازم را داریم و با متخلفان به شدت برخورد کرده و خواهیم کرد.

رییس اداره صنعت، معدن و تجارت اشکذر تأکید کرد: باید این مسئله از سوی اتاق اصناف، شهرداری و صنعت، معدن و تجارت پیگیری شود، همچنین تشکیل یک کارگروه یا کمیسیون برای ارائه راهکارهای کاربردی حتی با مدیریت فرمانداری می تواند فعالیت‌های منجر به تداخل صنفی را به بن بست بکشاند یا حداقل آن را با چالش روبرو سازد تا در گام های بعدی واحدهای صنفی را قانون مدار نماید.

وی با اشاره به اینکه این تداخل صنفی نظارت های مستمر بازرسان واحدهای صنفی و حتی واحد نظارت و بازرسی اتاق اصناف و صنعت، معدن و تجارت را هم سخت می کند، تاکید کرد: اگر یک واحد صنفی در رسته مورد نظر عرضه یک نوع محصول، پروانه کسب نداشته باشد، به طور قطع امکان نظارت بر آن فراهم نیست و یا بسیار سخت می‌باشد.

فلاح با بیان اینکه به واحدهای صنفی بعد از ابلاغ تذکر و اخطاریه کتبی، جریمه های نقدی هم تحمیل شده است، اظهار می‌دارد: این آمادگی وجود دارد که به واحدهای صنفی با چند رسته صنفی شغلی پروانه فعالیت دیگری هم داده شود تا حداقل امکان نظارت و بازرسی مستمر را برای بازرسان ما فراهم آورد.

رییس اداره صنعت، معدن و تجارت اشکذر هم با اشاره به اینکه مقابله و برخورد با تداخل شغلی و صنفی جزو برنامه ها و ماموریت های اتحادیه های صنفی و اتاق اصناف است، گفت: هزار و ۵۰۰ واحد صنفی در قالب ۸ اتحادیه با حدود ۳۰۰ رسته صنفی و شغلی در اشکذر فعالیت می کنند که ساماندهی فعالیت های این واحدهای صنفی با حفظ مرزهای بین رسته ای جزو برنامه های اتاق اصناف هست و باید باشد.

فلاح با اشاره به اینکه با تدارک کارگروه های مشترک، ارائه کالا یا خدمات خاص را با تصویب ضوابط مربوط به هر رسته صنفی مشخص کرده و به یک اتحادیه واگذار نموده ایم، خاطر نشان کرد: پیگیری های جدی در سال ۹۸ با متخلفان تداخل صنفی و تحمیل جریمه‌های نقدی توانسته به عنوان نیروی بازدارنده عمل نماید.

وی نمونه های بارز تداخل صنفی در شهرستان را فروش قهوه آماده توسط خواربار فروشی‌های کنار جاده، فروش چاقو و رب انار و آبغوره توسط واحدهای قصابی، فروش میوه توسط خواربار فروش‌ها، فروش لوازم یدکی توسط تعمیرکاران و فروش برنج توسط صنف قصاب عنوان نمودند که از ابتدای سال ۹۸ به جدیت با این واحدها برخورد شده است.

رییس اداره صنعت، معدن و تجارت اشکذر در پایان این مصاحبه تصریح کرد: با توجه به تشکیل پرونده‌های مختلف با بند تخلف تداخل صنفی و همکاری تعزیرات حکومتی یزد، مطمیناً می‌توانیم با سرعت بیشتری شاهد ساماندهی اصناف و جلوگیری از تداخلات صنفی باشیم.