دانشجویان دانشگاه فرهنگیان پردیس شهیدان پاکنژاد استان یزد که مدتی است برای حل و رفع مسائل این دانشگاه شاخص فعال‌شده‌اند، این بار به صورت جدی‌تر مطالبه گری‌های خود را ادامه دادند.

به گزارش خبرنگار نارین؛ دانشگاه فرهنگیان (مرکز تربیت معلم سابق) و پردیس‌های آموزشی مختلفِ دایرِ آن در سراسر استان‌های کشورمان که در سال ۱۳۹۰ باهدف تأمین، تربیت، پرورش و توانمندسازی نیروی انسانی وزارت آموزش و پرورش تأسیس شد همواره با چالش‌ها، مشکلات و تنگناهای متعددی روبرو بوده است.

از نکات قابل تأمل نسبت به اهمیت بالا و کم‌نظیر دانشگاه فرهنگیان نسبت به سایر مؤسسات آموزش عالی، حضور چندساعته سال گذشته رهبر معظم انقلاب اسلامی در پردیس نسیبه دانشگاه فرهنگیان تهران و تأکید معظم له در مرتفع ساختن دغدغه‌های دانشجو معلمان و حل مسائل این دانشگاه بود.

حضرت آیت‌الله العظمی امام خامنه‌ای در این بازدید بابیان اینکه دانشگاه فرهنگیان مرکز ثقل نظام تعلیم و تربیت جمهوری اسلامی است، خاطرنشان کردند: متأسفانه در خصوص دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه‌های تربیت معلم کوتاهی شده است و این دانشگاه‌ها از لحاظ استاد، بودجه و فضای آموزشی دچار کمبودهای جدی هستند که باید رفع شود.

دو پردیس فعال دانشگاه فرهنگیان در استان یزد ازجمله پردیس شهیدان پاکنژاد (برادران) نیز در طی سال‌های اخیر، مصائب و مشکلات قابل‌توجهی داشته که حل و رفع این موضوعات نیازمند اهتمام جدی و گسترده مسئولان در سطوح استانی و کشوری است.

گفتنی است که در این بین، نماینده ولی‌فقیه در استان یزد جزء مسئولان دلسوز و پیگیر دارالعباده است که ضمن توجه مثال‌زدنی نسبت به امور، دغدغه‌ها و مشکلات دانشگاه فرهنگیان؛ به صورت مکرر و مداوم در نشست با وزرا، مسئولان کشوری، استاندار و مدیران کل مطالبی را برای تحول در این دانشگاه مطرح کرده است.

در همین راستا؛ جمعی از اعضای پایگاه بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان پردیس شهیدان پاکنژاد استان یزد که با تأسیس و راه‌اندازی قرارگاه مطالبه گری شهید مصطفی احمدی روشن، دغدغه‌های دانشجویان این دانشگاه را به صورت جدی‌تر پیگیری می‌کنند، در اولین گام‌های برنامه‌ریزی‌شده این قرارگاه به دیدار و گفت و گوی چهل‌دقیقه‌ای با حضرت آیت‌الله محمدرضا ناصری نشستند.

نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه یزد در این نشست که در آستانه فرارسیدن یوم‌الله ۱۳ آبان ماه برگزار شد با اشاره به نقش دانشگاه و جامعه دانشگاهیان در مبحث توسعه اجتماعی و فرهنگی، تصریح کرد: دانشگاه فرهنگیان ازجمله ظرفیت‌های مؤثر و کارآمد برای تربیت نیروهای در تراز انقلاب شکوهمند اسلامی است.

وی، افزود: بسیار قبل‌تر از تأسیس دانشگاه فرهنگیان، ما دغدغه چگونگی اداره شدن آن را داشتیم و به همین منظور بارها به خدمت مقام معظم رهبری رسیدیم و صحبت‌ها، مسائل و مشکلات دانشگاه فرهنگیان ازجمله دغدغه‌های دانشجو معلمان را به سمع و نظر ایشان رساندیم.

آیت‌الله «محمدرضا ناصری» در ادامه ضمن ابراز خرسندی از دغدغه معلمان جوان، دانشجو معلمان و تشکل‌های فعال دانشگاه فرهنگیان‌ استان یزد،‌ گفت: این شماها هستید که باید در مسئله پرورش و آموزش به خصوص پرورش دینی و اعتقادی نسل جوان کشور ایفای نقش کنید.

وی همچنین بر لزوم تدوین غنی‌تر کتب معارف اسلامی در دانشگاه فرهنگیان به نسبت سایر دانشگاه‌ها نیز مطالبی را بیان کرد.

نماینده ولی‌فقیه در استان تصریح کرد:‌ شخصاً دغدغه‌های دانشجویان دانشگاه فرهنگیان که معلمین آینده و مدرسین علوم مختلف فرزندان ایران اسلامی هستند را با استاندار (رئیس هیئت‌امنای دانشگاه فرهنگیان استان یزد) در میان گذاشته و ساماندهی این مهم را پیگیری می‌کنم.

امام جمعه یزد بابیان این‌که دانشگاه فرهنگیان باید در راستای توسعه فرهنگی و اجتماعی جامعه نقش‌آفرینی کند، خطاب به مسئولان و دست‌اندرکاران استان و این دانشگاه، تأکید کرد: مسئولان دانشگاه فرهنگیان باید بیش از پیش‌زمینه حضور دانشجویان در برنامه‌ریزی‌های فرهنگی استان را ایجاد کنند.

«علی خیراندیش» نیز در ابتدای این جلسه؛ وظایف خطیر دانشگاه فرهنگیان و رسالت ‌سنگین این دانشگاه انسان‌ساز را یادآور شد و ادامه داد: فعالیت‌های پایگاه بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان استان یزد حول محور این سخن ولی امر مسلمین که جنگ در عرصه تعلیم و تربیت را جدی بگیرید، قرارگرفته است.

وی؛ اقدامات و فعالیت‌های صورت گرفته در مجموعه بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان از ابتدای تابستان سال جاری تاکنون را ارائه کرد و از آمادگی دانشجو معلمان بسیجی در جهت اطلاع‌رسانی و بصیرت دهی در مسائل آموزش و پرورش استان یزد و کشور در نطق‌های پیش از خطبه‌های سیاسی و عبادی نماز جمعه خبر داد.

فرمانده پایگاه بسیج دانشجویی‌ دانشگاه‌ فرهنگیان پردیس شهیدان پاکنژاد استان یزد در پایان با اشاره به ظرفیت مغفول مانده دانشگاه فرهنگیان در راستای فرهنگ‌سازی مؤثر در سطح جامعه، اضافه کرد: متأسفانه به جای حمایت از این ظرفیت اجرایی، بودجه فرهنگی دانشگاه محدود و حتی مسدود شده است.

«محمدامین پورقیومی اردکانی»، دبیر قرارگاه مطالبه گری شهید مصطفی احمدی روشن دانشگاه فرهنگیان استان نیز در ادامه این نشست؛ مشکلات این مرکز آموزشی و تربیتی ازجمله اعلام وضعیت پردیس‌های استانی دانشگاه فرهنگیان یزد، ساختمان قدیمی و ۵۰ سال ساخت پردیس برادران و موقعیت نامساعد جغرافیایی پردیس فاطمه الزهراء (سلام الله علیها) خواهران و عدم‌حمایت مسئولان در جابه‌جایی آن، سنگ‌اندازی‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در راه دانشگاه فرهنگیان نظیر عدم مجوز استخدام هیئت‌علمی متعهد، کارآمد و انقلابی برای دانشگاه فرهنگیان و عدم تخصیص سرانه غذایی مصوب وزارت علوم برای دانشجو معلمان را مطرح کرد.

وی که عضو شورای صنفی و رفاهی دانشگاه فرهنگیان پردیس شهیدان پاکنژاد استان یزد نیز است؛ خواستار حل‌وفصل مشکلات مطرح‌شده با حمایت مسئولان استانی و حتی کشوری شد.

پیش از این نشست نیز دبیران دفاتر مجمع عدالت‌خواه دانشجویان، جامعه اسلامی دانشجویان (جاد)، بسیج دانشجویی، انجمن ها و کانون‌های فعال دانشگاه فرهنگیان یزد در جلسه‌ای با سرپرست پردیس‌های دانشگاه فرهنگیان استان ضمن انتقاد از اهمال‌کاری‌های صورت گرفته در رفع مشکلات این مرکز خواستار تسریع در حل مشکلات در زمینه های گوناگون شدند.

به نظر می‌رسد با مطالبه گری‌های گسترده دانشجو معلمان پیگیر به ویژه تشکل‌های انقلابی و برخاسته از جریان ایمانی در دانشگاه فرهنگیان استان یزد شاهد تحولات مثبت و قابل‌توجهی در این مرکز مهم هستیم که البته رسیدن به این نقطه نیاز به اهتمام جدی‌تر مسئولان مختلف دارد.

لازم به ذکر است که پایگاه خبری و تحلیلی نارین که پیش از این نیز اخبار، مطالب و محتوای مرتبط با دانشگاه فرهنگیان استان یزد را پوشش داده است آمادگی دارد تا پس‌ازاین نیز منعکس‌کننده دغدغه‌ها و مسائل این مرکز باشد.