سرطان سینه شایعترین و کشنده ترین سرطان های بدخیم در میان زنان در سرتاسر دنیا است. سالیانه تعدا زیادی از زنان را درگیر می کند . علل محیطی ، ژنتیک و سبک زندگی مهمترین دلائل ابتلا به سرطان سینه است.

نارین‌خبر » شیوه زندگی سالم برای بانوان ایرانی یک امر مهم در تامین، حفظ و ارتقای سلامت آنان و جامعه است. هفته ملی سلامت بانوان ایرانی فرصت مناسبی برای یادآوری اهمیت نقش زنان در جامعه و توجه به سلامت جسم ، روح و روان آنان برای دستیابی به جامعه ای سالم و تلاش و همکاری و برنامه ریزی همگانی برای رسیدن به این امر مهم می باشد و می تواند نقطه آغازی برای بانوان جهت برنامه ریزی صحیح برای داشتن زندگی سالم باشد.

از تاریخ ۱۰ آبان الی ۱۶ آبان با شعار: “ورزش، شادابی، آرامش” به منظور توجه بیشتر بانوان به ورزش و سلامت جسمی و روانی آغاز می‌شود.

سرطان سینه شایعترین و کشنده ترین سرطان های بدخیم در میان زنان در سرتاسر دنیا است. سالیانه تعدا زیادی از زنان را درگیر می کند . علل محیطی ، ژنتیک و سبک زندگی مهمترین دلائل ابتلا به سرطان سینه است.

تحقیقات نشان داده است افرادی که سرطان دارند، اگر ورزش مرتب و منظم داشته باشند، روحیه آنها تقویت می شود و اعتماد به نفس بیشتری در برابر بیماری خود خواهند داشت. از همه مهم تر اینکه عوارض ناشی از سرطان با ورزش کردن از بین می رود..

مؤسساتی که درباره سرطان تحقیق می کنند، در گزارشی آورده اند که زنان یائسه ای که ورزش را به طور مرتب و منظم انجام می دهند، خطر ابتلا به سرطان سینه در آنها تا حدود ۲۰ درصد کاهش می یابد.

ورزش ایروبیک یا ورزشهای هوازی باعث می شود قلب، ریه، رگ های خونی و عضلات بهتر کار کنند، همچنین به بهتر شدن اخلاق کمک می کند و خواب را بهتر و استرس را کاهش میدهدو می تواند خطر ابتلا به سرطان سینه در آینده و عود آن و خطرات ناشی از بیماری های قلبی، دیابت و پوکی استخوان را کاهش میدهد .

افزایش هورمون استروژن در بدن، خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد. افزایش وزن و چاقی نیز سبب افزایش مقدار هورمون های بدن مانند: استروژن و انسولین می شود و همین استروژن بیش ازحد خود باعث بروز سرطان است.پس با ورزش و کنترل وزن در واقع از بروز سرطان سینه جلوگیری کرده ایم.

بیماران مبتلا به سرطان سینه باید دقت کنند در هر مرحله از درمان و حتی پس از درمان و سلامتی قبل از شروع به ورزش با پزشک متخصص خود مشورت کنند.

توصیه می‌شود تمامی زنان ۳۰ سال به بالا و خانم های زیر سی سال که در خانواده خود سابقه ابتلا به سرطان سینه را داشته اند جهت غربالگری و تشخیص زودرس سرطان سینه به نزدیکترین مرکز سلامت تحت پوشش خود مراجعه نمایند . زیرا هرچه سرطان سینه در مراحل ابتدایی تر تشخیص داده شود شانس درمان موفق و بقای فرد بالا تر می رود.

  • نویسنده : واحد بهداشت خانواده مرکز بهداشت شهرستان میبد