کارشناس مسئول بیماریهای مرکز بهداشت شهرستان میبد گفت: رشد ۵۷درصد آمار موارد مثبت آنفلوآنزا در مدت ۷ ماهه سال جاری نسبت به کل سال ۱۳۹۷ در شرایطی که هنوز تا زمستان، فصل شیوع بیماری‌های ویروسی فصلی، بیش از یکماه فاصله داریم زنگ خطری است که هوشیاری شهروندان را می طلبد.

به گزارش نارین‌‌خبر، محمدرضا جانب اللهی‌فیروزآبادی -کارشناس مسئول بیماریهای مرکز بهداشت میبد- با اشاره به رشد ۵۷ درصدی بیماری آنفلوآنزا در این شهرستان اظهار داشت: در شرایطی که دومین ماه از فصل پائیز را پشت سر می گذاریم هر روز شاهد مراجعه بیمارانی با علائم آنفلوآنزا به مراکز خدمات جامع سلامت و بیمارستان هستیم. بیمارانی که اغلب از زائرین اربعین بوده یا اینکه از نزدیکان، بستگان و یا دوستان آنها هستند و یا اینکه به نوعی با زائرین، در ارتباط بوده‌اند.

وی افزود: اگرچه بروز برخی از بیماریها در بین حجم زیاد زائرینی که در یک فاصله زمانی محدود، در یک تجمع میلیونی شرکت می کنند طبیعی به نظر می رسد اما ماهیت اغلب این بیماریها و بیماریزایی آنها بگونه ای است که اگر مورد غفلت قرار گیرند در فاصله کوتاهی ایجاد اپیدمی (همه گیری) می کنند. در این میان، آنفلوآنزا، یکی از بیماریهای ویروسی فوق العاده واگیردار است که به اشکال و سوش های مختلف، افراد را درگیر کرده و به سرعت قابل انتشار است.

کارشناس مسئول بیماریهای مرکز بهداشت شهرستان میبد با بیان این نکته که شاید خیلی از مبتلایان به آنفلوآنزا، دوران بیماری خود را بدون هرگونه عارضه جانبی، پشت سر گذاشته و بهبود یابند، بیان داشت: اما چه بسا افرادی که ممکن است عوارض بیماری، به مرگشان منجر گردد. افرادی چون مبتلایان به بیماریهای زمینه ای (دیابت، قلبی و عروقی، آسم، سرطانها و…)، زنان باردار، افراد بالای ۶۵ سال و افرادی که ضعف در سیستم ایمنی دارند.

وی خاطر نشان کرد: رشد ۵۷ درصد آمار موارد مثبت آنفلوآنزا در مدت ۷ ماهه سال جاری نسبت به کل سال ۱۳۹۷ در شرایطی که هنوز تا زمستان، فصل شیوع بیماریهای ویروسی فصلی، بیش از یکماه فاصله داریم زنگ خطری است که هوشیاری شهروندان را می طلبد و بعنوان هشداری برای احتمال وقوع همه گیری آنفلوآنزا محسوب می گردد.

کارشناس مسئول بیماریهای مرکز بهداشت شهرستان میبد لذا جا دارد شهروندان عزیز، بیماری آنفلوآنزا را جدی گرفته و توصیه های بهداشتی زیر را بکار گیرند.

وی ضمن توصیه رعایت بهداشتی به شهروندان اظهار داشت: در صورت بروز علائمی چون تب، گلودرد، درد عضلانی و سرفه خشک، حتماً به پزشک مراجعه کنید. حتما  دست‌ها را بطور منظم با آب و صابون مایع، بشوئید و در هنگام سرفه یا عطسه، دهان و بینی خود را با دستمال کاغذی بپوشانید.

جانب‌اللهی تأکید کرد: شهروندان در احوالپرسی ها، از درآغوش گرفتن، بوسیدن و دست دادن خودداری کننند و از مالیدن و تماس دست ها با چشم، دهان و بینی خودداری نمایند.

وی همچنین گفت: باید در مراقب بود تا در صورت ضرورت خروج از منزل، برای به حداقل رساندن سرایت بیماری به دیگران، از ماسک استفاده شود. باید پنجره‌ها را باز نگه دارید تا تهویه مناسب برقرار شود و در منزل استراحت نموده و از افراد، حداقل یک متر فاصله مناسب رعایت شود.