رئیس دادگستری شهرستان میبد گفت: با وجود رشد جمعیت، افزایش مهاجرت و صنعتی بودن این شهرستان، طی یکسری اقدامات صورت گرفته، ورود پرونده‌ها به دادگستری شهرستان میبد کاهش یافت.

به گزارش نارین‌خبر به نقل از میزان، علیرضا حسین بیگی در حاشیه حضور هیئت بازرسی دادگستری استان یزد در حوزه قضایی میبد گفت: با وجود رشد جمعیت، افزایش مهاجرت و صنعتی بودن این شهرستان، طی یکسری اقدامات صورت گرفته، ورود پرونده‌ها به دادگستری شهرستان میبد کاهش یافت.

رئیس دادگستری شهرستان میبد افزود: از اقدامات مؤثر دادگستری میبد جهت کاهش ورود پرونده‌ها به دستگاه قضایی، استفاده از ظرفیت شوراهای حل اختلاف بوده است؛ یک شعبه شورای حل اختلاف جهت رسیدگی به پرونده‌های کیفری به منظور صلح و سازش طرفین اختصاص یافت و پرونده‌های مربوط به شرکت‌ها به شورای حل اختلاف شهرک صنعتی ارسال شد که تاکنون چندین پرونده که ارزش ریالی آنها بیش از چند میلیارد ریال بوده با سازش ختم گردیده است.

وی اظهار داشت: برگزاری کلاس‌های آموزشی مختلف با اقشار و برخی از صنوف که می‌توان به کلاس برای دانش‌آموزان و افرادی که به علت رانندگی بدون گواهینامه دارای پرونده بودند نیز از دیگر برنامه‌هایی بوده که می‌توان به آن اشاره کرد.

این مقام قضایی، به تقویت واحد پیشگیری دادگستری اشاره کرد و گفت: بسیاری از پرونده‌های ادارات دولتی به طرفیت مردم به واحد پیشگیری ارجاع می‌شد تا حد امکان اگر امکان حل و فصل مشکل قبل از ورود به دادگستری وجود دارد از آن ظرفیت استفاده شود.

وی استفاده از ظرفیت بی‌نظیر حوزه علمیه را بسیار مؤثر ارزیابی کرد و بیان داشت: به منظور ایجاد سازش در دعاوی خانوادگی، حضور در مدارس و آموزش دانش آموزان مخصوصا در موضوعات خانوادگی از ظرفیت حوزه علمیه استفاده شد که بسیار هم اثر گذار بوده است.

رییس دادگستری شهرستان میبد، استفاده از ظرفیت روحانیون، منابر و مجالس وعظ را از دیگر راهبردهای مؤثر در کاهش ورودی پرونده‌ها به دستگاه قضایی دانست و ابراز داشت: تبیین و تشریح جرایم و اختلافاتی که منجر به تشکیل پرونده می‌گردد برای اهالی وعظ، خطابه و سخنرانان جهت طرح این مسائل برای مردم و توجیه آحاد جامعه نسبت به مسائل قانونی از دیگر اقدامات دادگستری شهرستان میبد بوده است.

وی از ایجاد واحد مشاوره در دادگستری میبد خبر داد و گفت: با حضور سه نفر از کارمندان مسلط به امور حقوقی دادگستری، واحد مشاوره‌ای جهت ارشاد مراجعان تشکیل شد که این امر نیز از دیگر اقدامات برای کاهش ورودی پرونده‌ها به دستگاه قضایی بوده است.

حسین بیگی تصریح کرد: در شورای حل اختلاف نیز در سال جاری شاهد کاهش ورودی و کاهش موجودی شعب بوده‌ایم بگونه‌ای که مدت زمان رسیدگی در شورا نیز کاهش یافته است.

وی در خصوص پرونده‌های مسن دادگستری میبد نیز اظهار داشت: در سال جاری پرونده‌های مسن دادگستری نسبت به مدت مشابه آن در سال گذشته نیز کمتر شده است و این در حالی حاصل شده است که تعداد قضات این مجموعه نزدیک سی درصد کمتر از تعداد قضات این مجموعه در سال قبل می‌‎باشند.

رئیس دادگستری میبد بیان کرد: کاهش موجودی دادگستری تلاش برای کاهش ورودی پرونده علی رغم کاهش کادر قضایی و سایر مسائل اجتماعی مرتبط با رشد جرائم و آسیب‌های اجتماعی، به وضوح نشان از تلاش جهادی قضات و کارمندان این مجموعه در سال جاری دارد که جا دارد از همه تلاش‌های واقعا شبانه روزی و حتی حضور آنان در ایام تعطیل در دادگستری جهت حل مشکلات مردم تشکر و قدردانی گردد.