ششمین کلینیک حقوقی کشور در شهرستان میبد با حضور رئیس پژوهشگاه قوه قضائیه افتتاح شد.

به گزارش نارین‌خبر، سید حجت‌الله علم‌الهدی در ابتدای سفر خود به شهرستان میبد در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه کلینیک‌های حقوقی در کشور سابقه چندان زیادی ندارند اظهار داشت: کلینیک حقوقی شهرستان میبد ششمین کلینیک در سطح کشور است که در این حوزه فعالیت می‌کند.

وی با بیان اینکه راه‌اندازی این کلینیک توسط دانشگاه میبد اقدامی ارزشمند است تصریح کرد: کلینیک‌های حقوقی یکی از مراکزی هستند که برای خدمات‌رسانی به مردم و توسط دانشگاه‌ها تشکیل میشوند و همان طوری که در کنار دانشگاه‌های پزشکی، بیمارستان ایجاد می‌کنیم، این کلینیک‌ها در کنار دانشکده‌های حقوق، در راستای احقاق حقوق و آموزش‌های همگانی حقوقی در پیشگیری از تشکیل پرونده‌ها تشکیل می‌شوند.

‌رئیس پژوهشگاه قوه قضائیه با تاکید بر اینکه این کلینیک‌ها می‌توانند فضای نظری حقوق را به فضای عملی و کاربردی تبدیل کنند گفت: به این طریق زمینه‌ای برای رشد علمی کشور در حوزه حقوق فراهم می‌شود.

علم‌الهدی خاطرنشان کرد: امسال چهلمین سالگرد تصویب قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران است و در سال ۶۸ این قانون مورد بازنگری قرار گرفت و یکی از موضوعاتی که در آن سال به قانون اساسی افزوده شد، شیوه بازنگری در این قانون بود.

وی افزود: هر زمانی که نیاز به بازنگری در قانون اساسی وجود داشته باشد انجام می‌شود و اصل ۱۷۷ قانون هم ساز و کار لازم برای این اقدام را پیش‌بینی کرده است.

علم‌الهدی با بیان اینکه اصلاح قانون اساسی امتیاز به حساب نمی‌آید و اتفاقا هر چقدر ثبات و دوام قانون اساسی بیشتر باشد امتیاز بالاتری به حساب می‌آید گفت: هر چقدر تغییرات در قانون اساسی کمتر باشد این امتیاز به حساب می‌آید و نباید خیلی از مشکلات موجود در کشور را لزوما به قانون اساسی گره زد.

رئیس پژوهشگاه قوه قضائیه با تاکید بر اینکه یکی از اشتباهاتی که الان در کشور دیده می‌شود همین موضوع است که بسیاری از مشکلات را به قانون اساسی گره می‌زنند عنوان کرد: الان بسیاری از مشکلات اقتصادی و بی‌کفایتی‌ها را به قانون اساسی گره می‌زنند و بیان می‌شود که برای برطرف کردن این مشکلات باید قانون اصلاح شود.

علم‌الهدی با تاکید بر اینکه این موضوعات باید تفکیک شود گفت: برطرف کردن بسیاری از مشکلات نیازمند اصلاح عملکرد افراد است و مسئولان باید بکوشند که ایراد خود و زیرمجموعه‌هایشان را برطرف کنند.