سرپرست شبکه بهداشت و درمان میبد از اجرای طرح غربالگری سرطان سینه در تمام دستگاه‌های دولتی شهرستان میبد خبر داد.

دکتر مهدی حفیظی در گفتگو با نارین‌خبر اظهار داشت: همزمان با سراسر استان، برنامه غربالگری سرطان سینه در تمام دستگاه‌های دولتی شهرستان میبد در حال اجرا است.

وی افزود: در این طرح، کلیه بانوان شاغل در ادارات، ضمن مراجعه به مراکز خدمات جامع سلامت و پایگاه‌های بهداشت نزدیک به محل سکونت خود، ضمن دریافت خدمات غربالگری و تشخیصی زودرس سرطان سینه، نسبت به نحوه انجام خودآزمایی سینه، آموزش می‌بینند.

حفیظی در پاسخ به این سؤال که آیا کارمندان بازنشسته ادارات نیز مشمول این برنامه غربالگری می‌شوند یا خیر؟ گفت: با توجه به محدودیت زمان، اولویت برنامه با خانم های شاغل در ادارات است، اما کلیه بانوان ۳۰ تا ۷۰ سال (مجرد، دارای همسر و بدون همسر)، جزء افراد در معرض خطر هستند و پس از پایان اجرای برنامه نیز می‌توانند به مراکز یاد شده مراجعه نمایند.

وی اجرای این برنامه را گامی مثبت در تشخیص زودرس سرطان سینه و درمان به موقع و مؤثر در افراد در معرض خطر دانست و در خصوص نحوه اجرای آن افزود: کلیه خانم های مشمول برنامه غربالگری، طبق برنامه زمان بندی شده، حداکثر تا تاریخ ۱۳۹۸/۱۰/۳۰ به مراکز و پایگاه‌های بهداشتی مراجعه و توسط کارشناسان مامایی مرکز، معاینه و در صورت وجود علائمی مشکوک به توده سرطانی، به سطح دو (بیمارستان شهید صدوقی) معرفی می گردند.

سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان میبد در پایان در پاسخ به این سوال که همسران مردان شاغل در ادارات نیز می‌توانند در این برنامه شرکت کنند یا خیر؟ توضیح داد: در حال رایزنی با مسئولین استان هستیم تا شرایط مشارکت حداکثری را فراهم نمائیم.

شایان ذکر است طبق آخرین اطلاعات موجود، در حال حاضر سرطان سینه، جزء شایع ترین سرطان های شناسایی شده در بین ۱۱ سرطان شایع در جمعیت زنان استان یزد است و سالانه بالغ بر ۲۲۰ مورد جدید سرطان سینه در بانوان استان یزد شناسایی می‌شود.