نمونه برتر پرورش دهنده بز سانن کشور می‌گوید: من و همسرم با نیت خیر و ایجاد انگیزه و الگو برای جوانان و افراد جویای کار و اشتغال قدم در این راه سخت تولید در رشته دامداری و کشاورزی گذاشتیم؛ می‌خواستیم به این طریق فعل خواستن را صرف کنیم.

به گزارش خبرنگار نارین، آنچه در حال حاضر کشور به آن نیازمند است توجه به اقتصاد مقاومتی است که از سوی مقام‌معظم رهبری نیز مورد تاکید جدی قرار گرفته است. البته طی سالهای اخیر مقدار توجهی در این زمینه شده است و البته افراد زیادی نیز این مهم را به عنوان یک فرمان «آتش به اختیار» در دستور کار خود قرار داده‌اند و در حوزه تولید و اقتصاد سبک در حد توان خود قدم‌های خوبی برداشته‌اند. قابل ذکر است که حمایت‌هایی نیز از سوی دولت در این زمینه صورت گرفته است. در همین راستاست که روز گذشته، سی و چهارمین مراسم انتخاب و معرفی نمونه‌های بخش کشاورزی با حضور حسن روحانی -رئیس جمهوری اسلامی ایران-، مهندس کشاورز سرپرست وزارت جهاد کشاورزی و جمعی از رئیسان سازمان‌های جهاد کشاورزی، استانداران، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، نمایندگان اتحادیه‌ها، نظام صنفی کشاورزی و اتاق بازرگانی و برترین‌های ملی تولیدات کشاورزی به همت معاونت ترویج و آموزش سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی در مرکز همایش‌های بین المللی جمهوری اسلامی ایران (سالن اجلاس سران) برگزار شد و در این مراسم از برترین‌های حوزه کشاورزی و دامداری تجلیل به عمل آمد.

سال گذشته آقای حسین ملاصادقی رکن‌آبادی از شهرستان میبد به عنوان نمونه برتر پرورش دهنده بز سانن در کشور انتخاب گردید و جای بسی خوشحالی است که امسال نیز یک شهروند پرتلاش از شهرستان میبد به این مراسم دعوت شد، کسی که علاوه بر شغل پزشکی، توانسته با همت مضاعف و با یاری همسر فداکارش، گامی در راستای تولید بردارد و در وسع خویش به چرخه اقتصاد کشور کمک کند، تا جایی که به قول خودش واژه «ما می‌توانیم» را در عمل ثابت نماید.

خبرنگار نارین به همین منظور به سراغ این شهروند میبدی رفته و گفتگوی مختصری را با وی انجام داده است که در ادامه می‌خوانید.

لطفا خودتان را برای خوانندگان معرفی کنید.
با سلام عرض ادب و احترام، کمال یزدی هستم، دندانپزشک با ۲۸ سال سابقه کار که در سال جاری به عنوان دندانپزشک نمونه و دامدار نمونه انتخاب شدم.

همسرتان؟
همسرم خانم حقیری‌میبدی -دبیر معارف با ۲۸ سال سابقه خدمت است و از سال ۹۲ با اندک سرمایه‌ای که داشتم با همراهی و تشویق خانواده، قطعه زمین بایری در روستای بدرآباد شهرستان میبد خریداری کردیم؛ با توجه به علاقه‌ای که در حوزه‌ی کشاورزی و باغبانی داشتیم، اقدام به احداث یک مزرعه کوچک نمودیم.

چه شد که به مزرعه و دامداری علاقه‌مند شدید؟
در این راستا با توجه به زمینه مساعد و وجود علوفه زیاد، به پیشنهاد همسرم برای تامین مایحتاج فرآورده‌های لبنی و گوشتی سالم با شعار از مزرعه تا سفره با محصولات سالم غذایی، ایده‌ی نگهداری دام و طیور به ذهنمان رسید و در ابتدا با چند راس بز و گوسفند بومی کار را شروع کردیم؛ با توجه به علاقه و زمینه مساعد و همراهی همسرم به تدریج به سمت دامداری کوچک نیمه صنعتی با دام مولد پرتولید به منظور ایجاد اشتغال و رونق تولید و در راستای اقتصاد مقاومتی رفتیم و به تدریج با تشویق و ترغیب همسرم کار را با گرفتن مجوز رسمی دامداری و تامین دام پرتولید از نژاد سانن وآلپاین رجستر فرانسوی شروع کردیم. از آنجایی که در این چند سال تجربه لازم کسب را کرده بودیم، از ۳ سال پیش به طور رسمی وارد این کار تولیدی شدیم، این در حالی است که می‌توانستیم سرمایه و پتانسیل خودم را در مسیرهای دیگر و با درآمد بیشتر و کاذب سوق دهیم، اما با عشق و علاقه به کشورمان، تصمیم گرفتیم با ایجاد الگوی ارزشمند برای جوانان جویای اشتغال و در جهت تولید ارزشمند و زیر بنایی تولید و اقتصاد فعال باشیم.

و بعد به سراغ شما آمدند…
بعد از شروع کار با همراهی و همکاری و توصیه‌های کارشناسان جهاد کشاورزی به منظور بهره‌وری و تولید بیشتر با به کارگیری تمام ابزارهای لازم به حول و قوه الهی توانستیم به عنوان واحد نمونه استانی انتخاب و طی مراحل بازدید کارشناسان وزارتی موفق به کسب رتبه برتر کشوری در زمینه پرورش بز سانن انتخاب شدیم.

عوامل موفقیت خود را بیان می‌کنید؟
از عوامل و ابزارهای موفقیت ما در این افتخار، ایجاد محیط سالم و بهداشتی برای دام، استفاده از تیم دامپزشکی با تجربه به منظور جلوگیری از بیماری‌ها و برنامه واکسیناسیون مرتب و منظم و همچنین استفاده از کارشناسان تغذیه دام به جهت بهره‌وری بیشتر و همچنین استفاده از سیستم کاملا مکانیزه شیردوشی که در یک فضای کاملا بهداشتی و تمیز و مراحل دوشش شیر و فرآورده‌های لبنی سالم بوده است.

از انگیزه اصلی خودتان برای ورود به این حوزه بیشتر بگویید؟
بدون تعارف بگویم. اینجانب و همسرم با نیت خیر و ایجاد انگیزه و الگو برای جوانان و افراد جویای کار و اشتغال قدم در این راه سخت تولید در رشته دامداری و کشاورزی گذاشتیم؛ می‌خواستیم به این طریق فعل خواستن را صرف کنیم، متاسفانه به رغم باورهای غلط که عده‌ای به منظور بی‌انگیزگی جوانان جویای کار و با زیر سوال بردن شرایط خاص تحریم‌ها القا می‌کنند که جای کار و تولید در این مملکت نیست، ما معتقدیم اینگونه نیست. گرچه شرایط سخت است و بی‌تدبیری‌های زیادی در حمایت از تولید و اشتغال صورت می‌گیرد، ولی با همت بلند و تلاش و کوشش می‌توان پله‌های رشد و ترقی را پیمود.


متاسفانه در حالی که بد خواهان نظام و مردم با القای یاس و ناامیدی در جوانان و مردم، برای کار و اشتغال به جوانان توصیه می‌کنم. اگر بخواهید، می‌شود. اینجانب در حالی که می‌توانستم اندک سرمایه‌ام را در کار دلالی و… به کار گیرم و بدون زحمت به سود سرشاری دست پیدا کنم، این کار را نکردم و گام‌هایم را در راه کار تولیدی سخت و پرمشقت و کم درآمد استوار کردم و قدم در مسیر بسیار با برکت و آرام بخش و لذت‌داری گذاشتم که امیدواریم مورد رضایت خدای متعال قرار گیرد.

غیر از دامداری و کشاورزی به چه کاری مشغول هستید؟
عرض کردم، بنده پزشک هستم و همسرم معلم است، به غیراز اینها و کار دامداری، مدتی است با علاقه و تلاش زیاد در همین مزرعه کوچک، کار پرورش انواع گل محمدی و درختان نخل و اصلاح نباتات را شروع کرده‌ایم که انشالله بتوانیم در این راستا نیز خدمات ارزشمندی به جامعه ارائه کنیم.

موفقیت خود را حاصل چه می‌دانید؟
این موفقیت مرهون تلاش، همراهی و همدلی همسر فداکار هستم.

قطعا در این را با مشکلات و موانعی مواجه بوده‌اید؟
بله، در این زمینه کار یک سری مشکلات جدی وجود دارد که از عوامل تاثیرگذار در بهره‌وری است. در این راستا می‌توان به مشکلات در زمینه تامین دام مولد با کیفیت، تامین اقلام خوراک دام و قیمت های سرسام‌آور و همچنین افزایش قیمت نهاده‌های دامی و علوفه و کاه و تامین اقلام دارویی و واکسن مورد نیاز اشاره کرد.

اما از دیگر مشکلاتی که باید اشاره کنم بحث بازار محصولات لبنی گوسفندی است که متاسفانه با توجه به رشد ابتلا به تب مالت ناشی از محصولات غیر بهداشتی و سنتی لزوم توجه مردم به محصولات بهداشتی به منظور تامین سلامت مردم بیش از بیش احساس می‌شود در نظر داریم اگر مساعدت و همراهی مسئولین محترم صورت گیرد یک واحد کوچک تولیدی محصولات لبنی بهداشتی با برند مشخص و مجوزهای بهداشتی اقدام کنیم.

درخواست شما از مسئولان چیست؟
ان‌شاءالله مسئولین محترم و سیاست‌گذاران توجه جدی به این مهم داشته باشند، متاسفانه به جهت انحصار واردات دام مولد و پرتولید و از طرفی وجود دلالان و سودجویان، کمر هر تولید کننده‌ای خم می‌شود.
در پایان از مسئولین محترم تقاضا دارم اگر واقعا دغدغه‌های اشتغال و رونق تولید دارند موانع و مشکلات این صنعت ارزشمند و زیربنایی را مرتفع سازند و توجه جدی به مقوله دامداران و کشاورزان داشته باشند.

ممنون که وقتتان را در اختیار ما گذاشتید.
من هم از شما سپاسگزارم.