بانوی کارآفرین یزدی توانست با حمایت کمیته امداد بر مشکلات غلبه کند و با راه‌اندازی مهدکودک برای هشت نفر شغل ایجاد کند.

به گزارش نارین‌خبر، این بانوی یزدی به‌عنوان مددجوی تحت حمایت کمیته امداد بابیان اینکه پله‌های ترقی را با غلبه بر مشکلات طی کرد و کارآفرین شد درباره سرگذشت زندگی خود گفت: دوران کودکی و نوجوانی را در خانواده‌ای پرجمعیت با ۹ خواهر و برادر گذراندم تا اینکه هم‌زمان با پایان تحصیلات متوسطه ازدواج‌کرده و زندگی پرفرازونشیب خود را آغاز کردم.

وی افزود: حاصل ۱۰ سال زندگی مشترک من یک پسر بود، همسرم شاغل بود ولی دچار مشکلات روانی و عصبی، همین عامل باعث بروز مشکلاتی در وضعیت اقتصادی خانواده شده بود، آن زمان دانشجو بودم و از اساتید دانشگاه مشاوره می‌گرفتم و هر راهی را برای حفظ کانون زندگی امتحان کردم اما به این نتیجه رسیدم که طلاق بهترین راه است.

این بانوی کارآفرین ادامه داد: پسرم به علت بدرفتاری و بدخلقی پدرش، دچار لکنت زبان شده بود، هر بار که برای شکایت از شوهرم به دادگاه مراجعه می‌کردم، دیه‌ای تا سقف ۱۰ میلیون تومان برای وی بریده می‌شد اما به خاطر فرزندم رضایت می‌دادم و از شکایت صرف‌نظر می‌کردم.

وی بیان کرد: مادرم مأمن آرامش دردهای من بود و هم‌صحبتی با او مرهمی بر آلام من در زندگی بود، بعد از فوت مادرم از همسرم جدا شدم پس از جدایی، سختی‌های زندگی دوچندان شد و برای سکونت به خانه خواهرانم نقل‌مکان می‌کردم.

وی گفت: کارشناسی را در دانشگاه به پایان رساندم، برای تأمین مایحتاج زندگی، پرستاری پیرزنی را به عهده گرفتم، پس‌ازآن در موسسه‌ای به‌عنوان مدیر داخلی مشغول به کار شدم، دو سال در آنجا مشغول بودم و بسیار پیشرفت کردم. حقوق و مزایای بالایی نداشت اما ازآنجایی‌که کارکنان آن موسسه برای من ارزش قائل بودند و به من احترام می‌گذاشتند، توانستم ازلحاظ شخصیتی رشد کرده و اعتمادبه‌نفسم را تقویت کنم. مهریه و جهیزیه‌ام را به شوهرم بخشیدم اما به خاطر بی‌مسئولیتی‌هایش موفق شدم حضانت پسرم را از دادگاه بگیرم.

ایجاد مهدکودک برای پرورش کودکان هوشیار و خلاق

این بانوی کارآفرین با اشاره به اینکه پسرم را مرتبت به دوره‌های گفتاردرمانی بردم تا لکنت زبانش رفع شود، افزود: یکی از نیازهای اولیهٔ هر فرد داشتن مهارت‌های زندگی و هنر برقراری ارتباط با دیگران و خودکنترلی و فروخوردن خشم در هنگام غصب است. مهارتی که شاید خیلی از ما انسان‌ها در طول زندگی از آن غافل بوده‌ایم. به‌عنوان‌مثال همسر سابقم ازجمله افرادی بود که نتوانست در این آزمایش سربلند بیرون آید و شاید مهم‌ترین عامل جدایی من از همسرم این موضوع بود.

وی ادامه داد: همین عامل باعث شد تا به این فکر بیافتم افرادی که ممکن است در آینده دچار چنین مشکلی شوند را از همان دوران کودکی آموزش دهم و با این کار بتوانم وظیفهٔ خودم را در قبال انسان‌هایی که ممکن است در آینده به سرنوشت من مبتلا شوند انجام دهم. به همین دلیل بهترین مکانی که می‌توانستم به این هدف خود دست پیدا کنم ایجاد یک مهدکودک و پرورش کودکانی هوشیار و خلاق بود. تا به آن‌ها یاد بدهم درزمانی که خشمگین شدند چگونه خشم خود را فروخوردند و یا اینکه هنر نه گفتن را در زندگی پیداکرده و در برقراری ارتباط سالم با دیگران بهترین برخورد را داشته باشند. بنابراین تصمیم گرفتم برای دستیابی به این هدف تلاش کنم.

دریافت تسهیلات اشتغال از کمیته امداد

این بانوی کارآفرین در مورد نحوه آشنایی با کمیته امداد گفت: مدتی بعد از جدایی از شوهرم به کمیته امداد شهرستان مراجعه کردم و با خدمات این نهاد آشنا شدم. کارشناسان کمیته امداد در زمینه‌های مختلفی به من مشاوره دادند. قرار بر این شد برای ایجاد مهدکودک از این نهاد وام دریافت کنم. با کمک سه نفر از خواهرانم که آن‌ها هم مشتاق ایجاد یک مهدکودک بودند، خانه‌ای را اجاره کردیم.

وی افزود: ۵۰ میلیون تومان از کمیته امداد وام اشتغال گرفتم و توانستم مهدکودک را تجهیز کنم، وسایلی ازجمله تشک، وسایل بازی و تجهیزات موردنیاز برای مهدکودک را تهیه کردم، برای رسیدن به اهداف موردنظرم و تشکیل یک تیم کاری متخصص و منسجم نسبت به بکار گیری پنج مربی متخصص دارای مدرک کارشناسی درزمینهٔ تعلیم و تربیت کودکان اقدام کردم و درمجموع با خواهرانم هشت نفر در این مجموعه مشغول به فعالیت شدیم.

وی تصریح کرد: برای جذب خانواده‌ها به سازمان‌ها، شرکت‌ها و مؤسسات مختلفی مراجعه کردم، در سطح شهر تراکت پخش کردم و بیلبوردهای تبلیغاتی را از شهرداری اجاره کردم تا بدین‌وسیله بتوانم در خصوص مهدکودک اطلاع‌رسانی‌های لازم را انجام داده و نسبت به جذب خانواده‌ها برای ثبت‌نام کودکانشان در مهدکودک تمامی اقدامات لازم را انجام دادم.

آموزش کنترل هوش هیجانی کودکان

وی بابیان اینکه با تلاش‌هایی که انجام دادم توانستم درراه اندازی مهدکودک موفق عمل کنم و هم‌اکنون ۷۰ کودک از برنامه‌های خاص در این مهدکودک بهره‌مند هستند، افزود: یکی آموزش‌هایی که در این مهدکودک انجام می‌شود “کنترل هوش هیجانی” است که در قالب بازی با ریاضی به بیدار شدن ذهن بچه‌ها و آشکار شدن خلاقیت آن‌ها کمک می‌کند. ساعت‌های مشخصی در مهد مشخص‌شده است که کودک به کمک سی دی آموزشی، کارتون، فیلم، شعر و عکس در کنار زبان مادری، زبان دیگری را هم آموزش می‌بیند. به‌طور مثال کیمیا دختری است که از دوسالگی زبان فرانسوی و انگلیسی را توسط یکی از مربیان مهدکودک که زبان خارجه را آموزش می‌دهد به‌طور کامل آموزش‌دیده و می‌تواند به‌صورت کاملاً مسلط به آن زبان‌ها صحبت کند.

این بانوی کارآفرین ادامه داد: پس از بازدیدهایی که بازرسان بهزیستی در سال اول ایجاد مهدکودک ازاینجا داشتند، موفق به اخذ اولین ستاره از طرف بهزیستی شدیم. این در حالی است که بسیاری از مهدکودک‌هایی که چند سال از تأسیس آن‌ها گذشته بود، یک ستاره هم دریافت نکرده بودند. با توجه به تک‌ستاره بودن مهدکودک، ما تنها مجوز برای برگزاری یک کلاس فوق‌برنامه داشتیم اما به خاطر پیشرفتی که در طول این دو سال داشتیم به ما این اجازه داده شد که کلاس‌هایی ازجمله i math، سفالگری و چرتکه را در مهدکودک با موفقیت برگزار کنیم.

وی افزود: ساعت کار مهدکودک از شش صبح تا ۱۶ بعدازظهر است اما با توجه به قراردادهایی که به‌تازگی با برخی از ارگان‌ها بسته‌ام، قصد دارم مهدکودک را به‌صورت شبانه‌روزی دایر کنم. برای هرکدام از بچه‌ها در هر سنی از شیرخواره تا شش‌ساله برنامه‌ریزی‌شده است و هرکدام برنامهٔ آموزشی مختص به خود را دارد.

وی در پایان گفت: مهم‌ترین عامل موفقیت من درراه اندازی این مهدکودک حمایت، پشتیبانی و تسهیلات اعطایی کمیته امداد بود که توانست من را در تحقق اهدافم کمک کند و علاوه بر فعالیت خودم، برای چند نفر دیگر کارآفرینی کنم.