دبیر تخصصی جشنواره قصه گویی چله قصه‌ها گفت: جشنواره چله قصه‌ها به منظور گسترش قصه‌های بومی و محلی و شناسایی این قصه‌ها است.

به گزارش نارین‌خبر، مهدی آرایی در گفت وگو با خبرنگار ایلنا، با تاکید بر توسعه و ترویج فرهنگ قصه گویی اظهار داشت: هنر قصه‌گویی در ایران طی دو دهه اخیر مورد توجه ویژه ای قرار گرفته و با ورود قصه گویان بین المللی در جشنواره ها، بحث قصه گویی رسمیت یافته است.

وی با بیان اینکه جشنواره چله قصه ها به منظور گسترش قصه های بومی و محلی و شناسایی این قصه ها است، ادامه داد: احیای سنت قصه گویی با حضور اقشار مختلف مردم و قصه گویان در جشنواره، برنامه‌ریزی در جهت تبیین و ترویج روش‌های نوین در اجرای قصه گویی و مشارکت مردم همچنین ترویج فرهنگ قصه‌گویی به عنوان یک ابزار ارتباطی و فرهنگ‌ساز در جامعه از محور‌های این جشنواره است.

دبیر تخصصی جشنواره قصه گویی چله قصه‌ها با بیان اینکه سال گذشته نخستین جشنواره قصه گویی را در شهرستان تفت برگزار کردیم که مورد استقبال نیز قرار گرفت، افزود: امسال نیز استقبال خوبی از جشنواره قصه‌گویی شده به طوریکه ۲۱۰ اثر از سراسر استان به دبیرخانه ارسال شده که از این تعداد ۹۲ اثر برای شرکت در جشنواره انتخاب شده است.

وی با بیان اینکه آثار منتخب از ۱۹ تا ۲۱ بهمن ماه در شهرستان میبد اجرا خواهند شد، اضافه کرد: در انتها از برگزیدگان تجلیل خواهد شد اما تجلیل از سعید جانب اللهی؛ پژوهشگر و پیشکسوت حوزه قصه گویی و ادبیات بومی و محلی به عنوان بخش ویژه این جشنواره خواهد بود.

آرایی افزود: این جشنواره با روایت‌گری قصه‌گویان از سنین حداقل ۶ سال در بخش‌های زنان و مردان، دختران و پسران و پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها برگزار خواهد شد که می تواند مفاهیم تربیتی را به کودکان و نوجوانان منتقل کند.