شهردار میبد از موافقت شورای فرهنگ عمومی این شهرستان برای انتخاب روز ۱۷ مهر ماه به عنوان روز زیلو خبر داد.

به گزارش نارین‌خبر به نقل از روابط عمومی شهرداری میبد، علیرضا نقوی در این ارتباط گفت: با توجه به جهانی شدن زیلوی میبد و به پاس قدردانی از زحمات پیشکسوتان این هنر صنعت ازطریق نامه نگاری‌هایی با آیت الله اعرافی رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان انجام شد، پیشنهاد ثبت روز زیلو در تقویم شهرستان ارائه شد که در اولین جلسه این شورا در سال ۱۴۰۰ مورد بررسی قرار گرفت.

دبیر شهر جهانی زیلو در ادامه افزود: با نظر موافق اعضای شورای فرهنگ عمومی شهرستان میبد، ۱۷ مهرماه ۱۳۹۷ که اعتبارنامه میبد به عنوان شهر جهانی زیلو به امضای خانم گرین لیز رئیس وقت شورای جهانی صنایع دستی صادر شد، در تقویم این شهرستان به عنوان روز زیلو به ثبت رسید.

شهردار میبد تصریح کرد: با توجه به اهمیت و ضرورت این موضوع، درخواست ثبت این روز در تقویم استان نیز به شورای فرهنگ عمومی استان ارسال می شود که امیدواریم در تقویم استان نیز ثبت شود.

وی با گرامیداشت یاد خانم غدا حجاوی رئیس فقید منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی گفت: این بانوی مسلمان برای ثبت جهانی زیلوی میبد زحمات زیادی کشید و حمایت های خوبی از مجموعه شهرستان در این زمینه داشت.

زیلو نوعی زیرانداز و کف‌پوش دست ‌بافت است که با نخ بافته می‌شود و شباهت زیادی به حصیر دارد و در برخی مناطق ایران استفاده می‌شود.

قدیمی ترین زیلو مربوط به ۸۵۰ سال پیش است که در موزه میبد نگهداری می شود، نفیس‌ترین زیلوی میبد نیز متعلق به قرن ۱۲ هجری قمری است که بر روی آن ۲۴ سجاده طراحی شده و در حاشیه آن نام واقف و تاریخ هزار و ۱۱۸ هجری قمری نقش بسته است.