رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت میبد با اشاره به وجود 23 اتحادیه صنفی در این شهرستان، گفت: در راستای پیگیری مطالبات مردمی و برخورد با تخلفات نانوایان، حدود 30 واحد نانوایی در میبد تعطیل شده است.

به گزارش خبرنگار نارین، نشست خبری مشترک رئیس کمیسیون نظارت بر اصناف و رئیس اداره صمت میبد، رئیس اتاق اصناف و مدیر بسیج اصناف این شهرستان با حضور جمعی از اصحاب رسانه و خبرنگاران میبدی در محل اتاق اصناف شهرستان میبد برگزار شد.

«حجت الله خلیلی» در این جلسه ضمن اشاره به نقش تاثیرگذار امر اطلاع رسانی و انتشار اخبار در عصر حاضر، اظهار داشت: با توجه به تعریف ماموریت اداره صمت در سه عرصه صنعت، معدن و تجارت و فعالیت قابل توجه صنایع و البته اصناف در میبد، بالتبع این نهاد در سطح شهرستان دارای اهمیت و وظایف قابل توجه و اقدامات گسترده ای است.

وی به عضویت ده نفر در کمیسیون نظارت بر اصناف میبد و نقش حائز اهمیت نظارتی این کمیسیون اشاره و اذعان کرد: فرش و قالی‌بافی، جزء مشاغل خانگی در حیطه اداره صمت هستند و توانسته‌ایم ۱۴ مورد تسهیلات مشاغل خانگی را به فعالین این عرصه اعطاء کنیم.

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت میبد ادامه داد: سیاست کاری ما بر این بوده است که سهمیه نانوایی‌های شهرستان را تجمیع کرده و کیفیت نان را برای رفاه حال آحاد و اقشار مختلف مردم میبد افزایش دهیم.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون ۱۳ واحد نیمه‌یارانه‌ای در میبد مشغول به فعالیت هستند، تصریح کرد: در راستای پیگیری مطالبات مردمی و برخورد با تخلفات نانوایان، حدود ۳۰ واحد نانوایی در میبد تعطیل شده است.

این مقام مسئول در پاسخ به سوالی، یادآور شد: مراحل اخذ و صدور کارت بازرگانی در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان صورت می‌گیرد امّا تاییدیه‌ها و بازدیدهای لازم از سوی دست‌اندرکاران در سطح شهرستان انجام می شود.

رئیس کمیسیون نظارت بر اصناف با اشاره به وجود ۲۳ اتحادیه صنفی در میبد، گفت: ۳ اتحادیه مستقل صنفی نیز در شهرستان مشغول به فعالیّت هستند که البته میبد بعد از مرکز استان، تنها شهرستانی است که اتحادیه مستقل دارد.

«جلال فلاح» رئیس اتاق اصناف میبد نیز در این برنامه به تشریح تعدادی از آمارهای مرتبط پرداخت و خاطرنشان کرد: ۴۹۶ رسته در شهرستان میبد وجود دارند که هرکدام زیرمجموعه اتحادیه‌ها محسوب می شوند. همچنین ۱۹۰۰ بازرسی از واحدهای صنفی صورت گرفته است و در سال جاری نیز ۲۰ مورد گشت مشترک را داشته ایم.

«مرتضی فلاح» هم در این نشست خبری با اشاره به رابطه مستقیم اصناف با قاطبه مردم، تاکید کرد: اصناف همواره در خط اول دفاع از آرمان ها و ارزش های انقلاب شکوهمند اسلامی بوده و هستند.

وی با بیان اینکه در حدود چهار هزار فعال صنفی در شهرستان میبد هستند، ابراز کرد: حوزه بسیج شهدای اصناف میبد شامل ۷ پایگاه اعم از شش پایگاه برادران و یک پایگاه خواهران می باشد و مجموع بسیجیان این مجموعه نیز ۹۲۰ نفر هستند.

مدیر بسیج اصناف میبد به فعالیت یازده نفر کادر در این مجموعه اشاره و بیان کرد: این شهرستان دارای ۴۸ شهید والامقام اصناف است و طبق برنامه ریزی ها، یادواره گرامیداشت یاد و خاطره شهدای معظم اصناف میبد در ایام فاطمیه برگزار خواهد شد.

وی در پایان به تدوین و چاپ کتاب زندگی‌نامه شهدای اصناف شهرستان میبد اشاره کرد و برخی از سایر برنامه های بسیج اصناف را تشریح کرد.