عالی ترین مقام اجرایی استان از ممنوعیت صدور مجوز ایجاد صنایع آلاینده در گذرگاه یزد - عقدا خبر داد و گفت: حتی مجوز واحدهایی که هنوز به مرحله عملیاتی کامل نرسیده، متوقف می‌شود.

به گزارش خبرنگار نارین، «مهران فاطمی» در نشست شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان، افزود: با مصوبه شورای برنامه‌ریزی و توسعه یزد؛ بارگذاری هرگونه صنعت آلاینده در کریدور عقدا در شهرستان اردکان تا شهرستان مهریز در استان ممنوع شد.

وی با اشاره به اینکه آلایندگی در این کریدور به دلیل استقرار زیاد واحدهای صنعتی به مرحله قرمز رسیده است، ادامه داد: علاوه بر ممنوعیت صدور مجوز برای واحدهای آلاینده بنا بر تشخیص محیط زیست مجوز واحدهایی که هنوز به مرحله عملیاتی کامل نرسیده متوقف می‌شود.

این مقام مسئول با اعلام حمایت از واحدهای صنعتی پاک، اظهار کرد: ظرفیت یزد به گونه‌ای است که باید به سمت و سوی استقرار واحدهای صنعتی پاک رفت و استان از سرمایه‌گذاری در این بخش استقبال خواهد کرد که بخش خصوصی می‌تواند به نحو مناسب از آن استفاده کند.

وی، تصریح کرد: واگذاری پراکنده زمین برای اجرای طرح‌های توسعه‌ای استان همراه با نقشه‌راه امکان‌پذیر شد که باید توسط بخش صنعی و پیگیری به نحو مناسب پیگیری صورت گیرد و باید همه در این ارتباط شرایط خاص یزد را در نظر بگیرند.

استاندار یزد با اشاره به اینکه در گذشته به‌منظور اجرای طرح‌های توسعه‌ای با واگذاری زمین پراکنده به متقاضیان موافقت می‌شد، گفت: بسیاری از این زمین‌ها به علّت نبود زیرساخت و برنامه زمانبندی شده همچنان معطل مانده است.

فاطمی در پایان، گفت: لازم است برای اصلاح موضوع دستگاه‌های اجرایی متولی قبل از صدور مجوز واگذاری زمین زیرساخت‌های آن زمین و وظیفه هر دستگاه خدمت‌رسان پیرامون آن زمین و مدت زمان اجرای طرح در قالب نقشه‌راه مشخص شود.

همچنین در این جلسه؛ شرحی از سند ملّی آمایش سرزمین و سند آمایش استان یزد ارائه شد.

لازم به ذکر است که پیش از این نیز در اوایل آبان‌ماه؛ ۲۲۱ نفر از طلاب و روحانیون شهرستان‌های اردکان و میبد طی بیانیه‌ای خطاب به مهران فاطمی -استاندار یزد- خواستار بازنگری در الگوی توسعه صنعتی در پهنه دشت یزد-اردکان شده بودند.