نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی گفت: کمیسیون تلفیق بودجه باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی کند تا مابه ازای ارز ترجیحی به صورت یارانه غیرنقدی و به طور کامل در سبد هزینه خانوار‌ها قرار گیرد.

به گزارش نارین‌خبر، محمدصالح جوکار در جلسه علنی مجلس گفت: متاسفانه هشت سال مدیریت فاقد تدبیر و منفعل دولتی که به جای چشم داشتن به توان داخلی و تکیه بر اراده جوانان پرتلاش کشور در پی راضی کردن کدخدای ادعایی خود، تمام ظرفیت‌های کشور را معطل توافقی سست و با وعده‌های صرفاً بر روی کاغذ کرد و باعث شد امید و اعتماد بخش مهمی از جامعه آسیب ببیند.حذف ارز ترجیحی نباید سفره مردم را کوچک کند

وی ادامه داد: سال‌هایی که در آن فشار اقتصادی و وخامت اوضاع، وضعیت معیشت مردم را به خطر انداخت؛ ثروت روزافزون آقازاده‌های رانت خوار به رخ جوانان تحصیل‌کرده جویای کار کشیده شد و همچنین زندگی اشراف گونه برخی از کارگزاران در مقابل چشمان مردمی ناتوان از تامین اجاره‌بهای مسکن خود قرار داد.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم افزود: کاهش ارزش پول ملی و کوچک شدن مداوم سفره‌ها به مشکلات اقشار کم درآمد و بازنشستگان اضافه کرده است.

جوکار بر لزوم اقدام فوری دولت برای مهار نقدینگی تأکید کرد و اظهار داشت: نقدینگی افسارگسیخته از عوامل مهم ایجاد تورم است و در این خصوص با توجه به عدم کارایی سیاست‌های انقباضی به دلیل کاهش درآمد‌های مردم و به ویژه کارکنان دولت، راهکار اثربخش مهار نقدینگی از طریق طراحی ابزار‌های مالی جدید و در نتیجه هدایت آن به سمت تولید و فعالیت‌های مولد خواهد بود.

وی تصریح کرد: در خصوص توقف اختصاص ارز ترجیحی برای کالا‌های اساسی، اگر چه تضمینی درست و به جا برای قطع دست رانت خواران و مفسدین است، اما کمیسیون تلفیق بودجه باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی کند تا مابه ازای آن به صورت یارانه غیرنقدی و به طور کامل در سبد هزینه خانوار‌ها قرار گیرد، این ساز و کار باید به گونه‌ای تنظیم شود که سفره مردم کوچکتر نشود.

نماینده یزد و اشکذر خاطرنشان ساخت: اقدام مهم و فوری دیگر هم اصلاح نظام تامین و توزیع کالا در کشور به ویژه در حوزه کالا‌های اساسی است. موضوعی که موجب معطل شدن مباحث مرتبط با قطع روند ارز ترجیحی نگرانی‌های مضاعفی را در میان اقشار مردم ایجاد کرده است.

جوکار از مسائلی نظیر ساماندهی بورس، سامان دادن به صنعت خودرو در کشور، توجه ویژه به اقشار کم درآمد جامعه، برنامه‌ریزی برای مشکلات کادر درمان و معلمان به ویژه معلمان خرید خدمات، اصلاح سیستم نظام بانکی و برنامه ریزی برای سامان دادن به یارانه‌های حامل‌های انرژی را از دیگر مسائل مهمی عنوان کرد که دولت باید به آن‌ها توجه کند.

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شورا‌ها در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: هرچند متاسفانه مشکلات متعدد اقتصادی ناشی از ناکارآمدی‌های داخلی رسیدگی به معضلات اقتصادی به عنوان اولویت مسائل اصلی کشور مبدل شده است، اما نباید از مسائل فرهنگی به عنوان زیربنای مهم تمام مصالح کشور و روح حاکم بر جامعه غفلت کرد.

  • منبع خبر : فارس