امام جمعه یزد گفت: برای حفظ دین و انقلاب اسلامی که مبانی دینی و اسلامی دارد نیاز به غیرت دینی است و این مهم توسط رهبر معظم انقلاب نیز مورد تاکید قرار گرفته است.

به گزارش نارین‌خبر، آیت‌الله محمدرضا ناصری در خطبه‌های این هفته نمازجمعه یزد با بیان اینکه ارتباط ما با خدا از طریق نماز است، اظهار داشت: سوره حمد، سوره ای است که خدا به انسان اجازه داده با او صحبت کند، نماز نخواندن و نماز را سبک شمردن، یعنی قطع ارتباط با خدا و قطع ارتباط با الطاف الهی و والدین و معلمان و بزرگان و مسئولان، اگر سعادت جامعه را می خواهند، بدانند که جامعه باید به نماز آراسته شود.

وی ادامه داد: وقتی با خداوند متعال ارتباط برقرار شود، لطف خدا نیز نازل می شود و در روایات آمده قومی که نماز نخوانند، خداوند عذاب‌های مختلف بر آنها نازل می کند.

ناصری با اشاره به روایات مختلفی که در مورد نماز وجود دارد، عنوان کرد: یکی از مهمترین روایات از ائمه معصومین (ع) این است که «به شفاعت ما نمی رسد کسی که نماز را سبک بشمارد» و نماز همانند ریسمانی متصل به خداست که اگر سبک شمرده شود، هر بار تکه ای از آن پاره می شود.

خطیب جمعه یزد با اشاره به عبادت حضرت زهرا (س) و خلوص و مداومتی که در آن وجود داشت، یادآور شد: در روایات آمده که خداوند متعال فرموده: من در ازای عبادت فاطمه، شیعیان او را از آتش نجات خواهم داد و امروز نیز زنان و مردان جامعه ما باید در مسیر حرکت فاطمی قرار گیرند.

غیرت دینی و حفظ وحدت از تاکیدات رهبری در سخنرانی ۱۹ دی

ناصری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به بیانات مهم و ارزشمند رهبر معظم انقلاب در ۱۹ دی اظهار داشت: این سخنرانی حاوی مسائل بسیار مهمی است که باید مدنظر همه ما باشد.

وی افزود: همه می دانیم که پایه انقلاب اسلامی، اسلام و قرآن و قوانین الهی است و حرکت امام خمینی (ره) در رابطه با برپایی جمهوری اسلامی بر این پایه بود و می خواست در دنیا حاکمیت الله و خدای متعال باشد و قوانین غربی و قوانینی که متناسب فکر و موقعیت همان غرب است، در کشور ما حاکم نباشد.

ناصری عنوان کرد: قوانین غربی تنها در زمینه مسائل ظاهری است و به معنویت و کمال انسان کاری ندارند و در بسیاری از آنها خودمحوری، خودخواهی و روحیه استکباری وجود دارد و در مسیر حق نیستند.

امام جمعه یزد افزود: امام راحل، جمهوری اسلامی را تاسیس کرد تا قوانین کشور ما بر اساس دستور خدا باشد و مردم به فطرت اولیه خود بازگردند بنابراین پایه حرکتی ما در همه امور، اسلام و قرآن است و دغدغه ما باید حفظ دین، مبانی اسلام، عقاید و ارزش‌های دینی باشد.

وی گفت: این مهم یک غیرت و حساسیت دینی می خواهد و یکی از مواردی که رهبر معظم انقلاب در سخنرانی خود به آن اشاره کردند نیز، غیرت دینی است بنابراین اگر جایی دیدیم که می خواهند دین ما را تحت تاثیر قرار دهند، باید بایستیم و نباید نسبت به آن بی تفاوت باشیم.

ناصری عنوان کرد: امر به معروف و نهی از منکر نیز برگرفته از غیرت دینی است و همه ما باید در این زمینه حساس باشیم و هم دین خود را حفظ کنیم و هم به حفظ دین و جلوگیری از خدشه وارد کردن به دین در جامعه حساس باشیم.

دشمن در صدد از بین بردن حساسیت مردم نسبت به انقلاب است

وی، یکی دیگر از توصیه های رهبری را حساس بودن به مبانی و اساس انقلاب دانست و گفت: دشمن در تلاش است اهمیت انقلاب و نظام اسلامی را در افکار عموم مردم بی اهمیت کند و کاری کند که مردم نسبت به این موارد دغدغه و حساسیت نداشته باشند.

امام جمعه یزد ادامه داد: یکی دیگر از مواردی که رهبر معظم انقلاب به آن تاکید داشتند، حفظ وحدت است و این مهم باید مدنظر همه مردم، مسئولان و بزرگان نظام باشد.

ناصری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به فرا رسیدن سالروز وفات ام الابنین عنوان کرد: این بانوی بزرگوار وقتی به خانه حضرت علی (ع) آمد، فرزندان حضرت فاطمه را مادرانه و مهربانانه بزرگ کرد و آنها را عزیز می شمارد و در واقعه کربلا نیز چهار فرزندش در راه امام حسین (ع) به شهادت رسیدند اما وقتی خبر شهادت فرزندانش را آوردند، او همچنان سراغ امام حسین (ع) را می‌گرفت.

وی با اشاره به منش این بانوی بزرگوار اظهار داشت: عکس العمل ام الابنین به شهادت فرزندانش و شهادت امام حسین (ع) نشانه علاقه او به ولایت و علامت بصیرت اوست.

خطیب جمعه یزد با بیان اینکه امروز نیز مادران شهدای مدافع حرم، ام الابنین وار فرزندان خود را به مسیر دفاع از حریم ولایت اعزام می کنند، تصریح کرد: امیدواریم همه ما بتواینم قدردان مادران شهدا باشم و بصیرت و ولایتمداری را از آنها بیاموزیم.