امام جمعه میبد با بیان اینکه هیچ‌کس حق ندارد مساله آلایندگی و محیط‌زیست را کوچک بشمارد، گفت: زندگی سالم و شرایط درست نیازمند همکاری است و از استان انتظار می‌رود قواعد روشنی را برای کل استان، در توسعه صنعت با رعایت محیط‌زیست و سلامت مردم قرار دهند.

به گزارش نارین‌خبر، حضرت آیت‌الله علیرضا اعرافی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته شهر میبد با اشاره به دوره سخت کرونا و قدردانی از تلاش کادر بهداشت و درمان، سپاه و گروه‌های مردمی و جهادی اظهار داشت: در این دوره فرهنگ و علم و دانش ما به خاطر شرایط کرونا آسیب‌هایی دید که باید جبران شود.

امام‌جمعه میبد افزود: گرچه هنوز هم سایه شوم این ویروس برداشته نشده است اما باید ضعف‌های دوره کرونا در علم و فرهنگ جبران و نظام آموزش‌وپرورش، دانشگاهی و حوزه وی جبران شود.

وی بابیان اینکه انتقال به فضای مجازی لازم بود اما کافی نیست تصریح کرد: شرایط تعلیم و تربیت نوجوانان دچار وقفه و رکود شد و امروز نهادهای علمی، دینی و فرهنگی باید برای جبران همه کاستی‌ها به پا خیزند.

امام‌جمعه میبد خاطرنشان کرد: از سوی دیگر کاهش جمعیت در مراسم‌های دینی و انقلابی، زمینه توقف در رشد شخصیتی، علمی، دینی، معنوی و اخلاقی را فراهم کرد که باید روحانیون، هیئت‌امناها و دست‌اندرکاران مراسم دینی و انقلابی با رعایت شیوه‌نامه‌ها و برنامه‌ریزی جامع بخشی از این مشکلات را برطرف کنند.

اعرافی در محور دوم بیانات خود به مسائل انقلاب اسلامی پرداخت و با اشاره به در پیش بودن راهپیمایی ۲۲ بهمن‌ماه گفت: برادران و خواهران، نظام و انقلاب ما باید بتواند خود را ترمیم کند.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور بابیان اینکه نقشه‌هایی از سوی دشمن طرح‌شده است که عظمت و شکوه ملت و انقلاب را بشکند تصریح کرد: دشمنان می‌خواهند در جنگ اراده‌ها، اراده ملت ایران و در جنگ اندیشه‌ها، اندیشه ملت ایران شکسته شود و در جنگ روایت‌ها، روایت غلط از گذشته و امروز به خورد ما داده شود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: ما می‌گوییم مسئولان ما قابل نقدند اما می‌توان روش‌های درست و بهتری برای اداره جامعه وجود دارد و با روح جهادی، مقاومت، علم و دانش و بصیرت می‌توان جامعه را اداره کرد.

اعرافی تصریح کرد: فراموش نکنیم دشمنان خون‌خوار این ملت و قدرت‌های بزرگ استکباری آمده‌اند ما را از درون دگرگون کنند و فرهنگ، رفتار و منش ما را از ما بگیرند و نگاه ما را نسبت به ارزش‌های انقلاب دگرگون کنند.

امام‌جمعه میبد بابیان اینکه این انقلاب از آن خود شماست و شما سهامداران اصلی آن هستید افزود: باید روند انقلاب را مراقبت کنید.

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: انقلاب اسلامی دستاوردهای بزرگی برای ملت داشت که در تاریخ ایران کم‌سابقه است.

وی بابیان اینکه دشمن می‌خواهد نگاه ما را نسبت به انقلاب تغییر دهد، افزود: یک نمونه تغییر نگاه نسل نو به رژیم ستم‌شاهی است درحالی‌که کسانی که رژیم ستم‌شاهی را درک کرده‌اند می‌دانند؛ چه فشار و ظلم و ستمی در او بود و چطور میراث فرهنگی و علمی ما را به باد داده بودند و قبل از آن قاجار هم همین وضعیت را داشت، اما انقلاب اسلامی همه معادلات را تغییر و ملت ایران را در جایگاه اثرگذار در جهان قرار داد.

اعرافی بابیان اینکه ما باید با فساد، تبعیض و بی‌عدالتی مقابله و پایه‌های فقر را متزلزل کنیم، گفت: دشمنان اسلام بدانند این ملت بر سر آرمان‌های خود در همه شرایط ایستاده و مقابل زیاده‌خواهی‌های آنها هرگز کوتاه نخواهد آمد.

امام‌جمعه میبد با اشاره به تغییرات جدید در مسئولین شهرستان اعم از فرماندار، شهردار، شورا و دانشگاه هم ضمن قدردانی از خدمات پیشین و تبریک به افراد جدید گفت: باید با همت بلند و نفس تازه مسائل گوناگون شهرستان را تدبیر و پیش ببرید.

خطیب جمعه میبد بابیان اینکه در مسائل علمی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی باید به مردم اعتماد و با روح جهادی و برنامه جامع درصدد ارتقا شهرستان برآیید افزود: آسیب‌های فرهنگی و مفاسد اخلاقی وجود دارد که در شأن این ملت نیست و مسئولان باید بیدار باشند اشتباه نکنند و راه خطا نروند و راه را به مردم نشان دهند.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور در ادامه مسائل تغییرات فرهنگی و مهاجرت‌ها را هم خاطرنشان کرد و با اشاره به مساله آلایندگی‌ها هم گفت: مساله آلایندگی و محیط‌زیست را هیچ‌کس حق ندارد کوچک بشمارد.

امام‌جمعه میبد با تأکید بر پایه‌گذاری تولید و اشتغال در جهت آسایش مردم گفتند: حتماً صنایع برای حل مشکلات محیط‌زیست باید وارد میدان و ابتکار به خرج دهد.

خطیب جمعه میبد قدرت اقتصادی و توانایی مالی را مهم خواند و با اظهار تأسف از اینکه اقدام روشنی در استان باوجود اینکه بارها گفته‌شده است، در توسعه صنعت وجود ندارد، تصریح کرد: زندگی سالم و شرایط درست نیازمند همکاری است و از استان انتظار می‌رود؛ مسئولین استان قواعد روشنی را برای کل استان، در توسعه صنعت با رعایت محیط‌زیست و سلامت مردم قرار دهند.

وی ادامه داد: مساله آب، علم، دانش و آموزش‌وپرورش مسائل مهمی است مسئولان باید به آنها اهتمام ورزند.

اعرافی با تسلیت وفات حضرت ام‌البنین سلام‌الله علیها به منزلت این بانوی بزرگ پرداخت و گفت: در منزل این بانوی بزرگ همین کافی است که وی چهار فرزندش را تقدیم اسلام و امام حسین کرد و وقتی‌که به مدینه برگشت اول سراغ امام حسین را می‌گیرد و نام زیبای سالار شهیدان را به زبان می‌آورد وی می‌گوید: راضی بودم همه فرزندانم به شهادت می‌رسید اما امام حسین (ع) مانده بود.

وی افزود: این قلب پاک و جان با خدا که همه وجود خود را برای اهداف و آرمان‌های بلند می‌خواهد؛ حضرت عباس (ع) یکی از فرزندان اوست و او دلگشاده و قلب باز برای خدا داد.

امام‌جمعه میبد با گرامی داشت روز همسر و مادر شهدا بیان کرد: این مکتب امامت، ولایت و فداکاری است و شما همسران و مادران شهدا، سرمایه‌های گران‌قدر ملت و انقلاب اسلامی هستند و باید قدر این نورهای پاک و سرمایه‌ها را بدانیم که به‌تدریج این سرمایه‌ها و یادگارها از میان ما رخت برمی‌بندند.

خطیب جمعه میبد در پایان تأکید کرد: این سرمایه‌ها باید شناسایی و آثارشان ماندگار و در جامعه ما، عطر شهادت، ایثار و مقاومت طنین‌افکن باشد چراکه اینها میراث و تاریخ و هویت ماست که دست‌هایی این هویت را می‌خواهند از دست ما بگیرند.

  • منبع خبر : میبدآدینه