همزمان با جولان پیک ششم کرونا و امیکرون در سطح استان یزد و شرایط قرمز کرونایی، بازار خرید و فروش و تراکم جمعیت در پنجشنبه بازار میبد داغ گزارش شده است.

به گزارش خبرنگار نارین، علی‌رغم شرایط نامطلوب و اعلان وضعیت قرمز کرونایی در شهرستان میبد و مصوبات ستاد کرونا، تجمع فروشندگان در مجاورت امامزاده خدیجه خاتون شهرستان میبد و ازدحام شهروندان برای خرید، موجی از نگرانی را ایجاد کرده است.

فعالیت این دستفروشان در این بازار در حالی انجام شده است که علی اکبر عزیزی معاون سیاسی امنیتی استاندار یزد، با اشاره به جولان پیک ششم کرونا و امیکرون در سطح استان یزد، ضمن تشریح مصوبات نشست اضطراری مقابله با سویه جدید امیکرون در استان یزد، محدودیت‌های یک هفته‌ای برای مشاغل مختلف در استان اعلام کرده بود.

رونق این بازار و تجمع شهروندان در این محل همزمان با جولان پیک ششم امیکرون و در شرایط قرمز کرونایی بسیاری از شهرهای استان در حالی است که حتی برگزاری نماز جمعه در شهرستان‌های اردکان، یزد، میبد، تفت، مهریز، هرات، مروست، بهاباد و ابرکوه بر اساس مصوبه ستاد استانی پیشگیری و مقابله با کرونا مورخ ۱۵ بهمن ۱۴۰۰ لغو شده است.

بنا بر مصوبات ستاد کرونای استان در هفته جاری مراکز تفریحی، پارک‌ها و تفرجگاه‌ها به طور کامل تعطیل و رستوران‌ها، کافی شاپ‌ها، فست فودها و غذاپزی‌ها صرفاً به صورت بیرون بر مجاز به فعالیت هستند.

همچنین مکان‌های ورزشی، سالن‌ها، باشگاه‌های بدنسازی و استخرها به مدت یک هفته تعطیل شده است و رویدادهای ورزشی تعطیل شد و لیگ‌های کشوری بدون تماشاگر و با رعایت شیوه نامه‌ها برگزار می‌شود.

همایش‌ها و مأموریت‌ها به جز برای نیروهای مسلح لغو و در صورت اضطرار با ۳۰ درصد ظرفیت برگزار می‌شود.

طبق سخنان معاون سیاسی امنیتی استاندار یزد، تالارها و سالن‌های عروسی هم بایستی تعطیل باشند و اسکان مسافر در مراکز اقامتی مشروط به تزریق دو دوز واکسن صورت پذیرد و نمایشگاه‌ها و جشنواره‌های دهه فجر با ۳۰ درصد ظرفیت برگزار شوند.

بر این اساس خدمات در اصناف نیز باید با ارائه کد کیو آر و رعایت شیوه نامه‌ها و تزریق دو دز واکسن انجام شود، کارکنان نهادهای دولتی، بانک‌ها و ادارات باید سه دوز واکسن را تزریق کنند و قرائت خانه‌ها دولتی و خصوصی و کتابخانه ها برای یک هفته تعطیل باشند.