طی مراسمی با حضور مسئولان؛ دوّمین جشنواره ملّی «زیلوی برتر» با معرفی و قدردانی از برترین‌های هر بخش به کار خود در شهرستان میبد پایان داد.

به گزارش خبرنگار نارین؛ در مراسم اختتامیه دوّمین جشنواره ملّی «زیلوی برتر» که به میزبانی سالن طوبی شهرستان میبد برگزار شد از برگزیدگان در بخش‌های رقابتی شامل زیلوی برتر، عکس برتر، طرح و نقش برتر؛ بخش ویژه دانش آموزان و همچنین بخش غیر رقابتی شامل پیشکسوتان، نوآوران و ماندگاران تجلیل و تقدیر به‌عمل‌آمد.

نماینده مردم میبد و تفت در مجلس شورای اسلامی طی این آیین ضمن گرامیداشت یاد و خاطره زیلوبافان میبدی از قدیم‌الایّام تاکنون، گفت: این شهرستان علاوه بر ثبت به‌عنوان شهر جهانی زیلو، سالیان متمادی رتبه اوّل قبولی در کنکور سراسری، سرآمد سفال و خشت خام کشور و سرآمد در هنرهای دیگری مانند هنر موتابی است.

وی، بیان کرد: زمانی زیلوبافی سهم بالایی از اشتغال میبد را به خود اختصاص داده بود به طوری که در هر کوی و برزن، بافندگان زیادی در این زمینه فعالیت داشتند.

این مقام مسئول با اشاره به دشواری‌های بافت زیلو، گفت: هرچند از زیلو به عنوان فرش سلامت (به خاطر اینکه این فرش پنبه خالص است و علاوه بر دوام، حساسیت ایجاد نمی‌کند) یاد می‌شود ولی بافندگان این دست بافته‌های فاخر سلامت خود را پای بافت آن می‌گذارند لذا بسیاری از لذا یکی از مهمترین تقاضاهای ما برخورداری بافندگان و فعالان هنرصنعت زیلو از بیمه است که البته این موضوع به همراه مسائل دیگری مانند ایجاد شهرک زیلوبافی و ایجاد مرکز عرضه زیلو به عنوان اولویت‌های شهرستان در دستور کار است.

تأکید بر ضرورت فعال‌سازی دیپلماسی برای معرفی جهانی زیلو و عرضه آن در بازارهای بین المللی از دیگر محورهای سخنرانی دکتر سید جلیل میرمحمدی میبدی بود.

«تورج ژوله» فرش شناس برجسته کشورمان هم در این مراسم، ابراز کرد: همان‌گونه که زیلو بافی یک هنر فاخر است بایستی به صورت فاخر نیز معرفی و مطرح شود.

وی با پیشنهاد چاپ کتب بیشتر در حوزه زیلو، ثبت و ضبط یادگارها و تجربیات اساتید زیلوبافی، تدوین ادبیات بومی مربوط به زیلو و… اظهار داشت: در شرایط زمانی فعلی باید جهانی فکر کنیم و در این راستا باید قواعد معرفی بین المللی زیلو را در پیش بگیریم.

تاریخ نگار باسابقه فرش ایران، یادآور شد: موزه‌ای منحصر به فرد از زیلوهای فاخر در میبد وجود دارد که برای جمع آوری آنها تلاش‌های بسیار زیادی انجام شده است و به نظرم ضرورت دارد موزه زیلو میبد را نیز به صورت ملّی و بین‌المللی معرفی کنیم که البته بایستی از سوی دست اندرکاران امر نیز حمایت های لازم صورت گیرد.

مدیرکل دفتر بازاریابی و تجاری‌سازی صنایع‌دستی وزارت میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری نیز، گفت: جشنواره هدفش این است که از تولیدکننده و هنرمند حمایت کند تا نوآوری داشته باشد و با تولید برتر، نوع بافت، نوع رنگ و نوآوری به سمت کاربردی سازی برود و من در این جشنواره نوآوری‌های جدی در نمایشگاه دیدم که باعث مسرت قلب همه علاقه‌مندان به زیلوی ایرانی است.

«سید حسین علوی» در پایان، اذعان کرد: از برگزیدگان این جشنواره در نمایشگاه قرآن که بخش بزرگ و فاخری از آن در اختیار صنایع‌دستی مذهبی ما قرار گرفته است به‌صورت رایگان دعوت خواهیم کرد تا در ماه مبارک رمضان نمایشگاه و ورکشاپ داشته باشند و زیلو به‌عنوان زیرانداز نمازگزاران در این نمایشگاه قران استفاده خواهد شد تا حاضرین بدانند چه هنر زیبایی در دل کویر نهفته است.

گفتنی است که دوّمین جشنواره‌ ملّی «زیلوی برتر» با هدف آشنایی هرچه بیشتر جامعه با زیلوهای فاخر، اصیل و مرغوب، تشویق تأمین‌کنندگان، طراحان، تولیدکنندگان و عرضه کنندگان برای ارائه‌ توانمندی‌ها، دستاوردها و بسترسازی برای ایده‌پردازی و نوآوری در هنرصنعت زیلوبافی با شعار «زیلو، رویش دوباره» برگزار شد.