مراسم یادبود دکتر محمد علی اسلامی ندوشن با حضور جمعی از اساتید دانشگاه و دوستداران فلسفه و عرفان و علاقه مندان روز یکشنبه در سالن مرکز تحقیقات سالمندی اردکان برگزار شد.

به گزارش نارین‌خبر، در این آیین پیام تصویری رضا داوری اردکانی رییس فرهنگستان علوم پخش شد که به طرح سوالی در مورد اینکه اسلامی ندوشن که بود و چه کرد پرداخت و گفت: این شخصیت علمی یکی از ایرانی‌ترین دانشمندان فرهنگ و ادب فارسی بود که در ایران دوستی خود هیچگاه دچار افراط و زیاده‌روی نشد و بر همین اساس همچنان آثار بزرگان ادب فارسی و نویسندگان خارجی زبان را به دقت مطالعه می‌کرد.

داوری اردکانی با بیان اینکه اسلامی ندوشن اگرچه وارد هیچ سازمان و حزب سیاسی نشد، اما با واقعیات سیاست نیز بیگانه نبود افزود: حتی در دهه‌های سی و چهل که حزبی بودن، مد روز جامعه روشنفکری بود، او چندان نسبت به گروه‌های سیاسی خوش‌بین نبود و همین مطلب نشان دهنده بینش سیاسی اسلامی ندوشن است.

این استاد فلسفه با اشاره به توانایی‌های ادبی اسلامی ندوشن گفت: اسلامی ندوشن، ادبیات و شاعری را به عنوان حرفه اصلی برنگزیده بود، او از ادبیات برای فهم ایران و فهماندن آن به جامعه بهره برد.

وی تصریح کرد: شاعری را رها کرد و به نثر گروید و حتی در آثار پژوهشی نیز از ادبیات مرسوم پژوهش پرهیز کرد و متون خود را عالی و به شیوه رمان‌نویسان نوشت.

عضو هیات مدیره انجمن آثار و مفاخر فرهنگی نیز در ادامه با بیان اینکه اسلامی ندوشن عشق مجسم به ایران بود، گفت: او همواره در آثارش مخاطبان خود را به ایران دوستی و زیستن برای ایران دعوت می‌کرد و خود او نیز همواره همین‌گونه با عشق به ایران زندگی کرد.

اصغر دادبه با بیان اینکه اسلامی ندوشن هیچگاه ایران‌دوستی خود را به صورت شعاری مطرح نمی‌کرد افزود: عشق و علاقه او صرفاً عشق و علاقه به قطعه‌ای از این کره خاکی نبود بلکه منظور او از عشق‌ورزی به ایران، گرامی داشتن یادگارهای این مرز و بوم یعنی فرهنگ و تمدن ایرانی است.

وی با اشاره به اینکه استاد اسلامی ندوشن همواره اصرار می‌کرد، عشق‌ورزی به ایران باید با رعایت جانب اعتدال همراه باشد، گفت: نگاه ندوشن به ایران معتدل بود.

این استاد گفت: ندوشن به پرهیز از نگاه ایدئولوژیک به ایران تاکید داشت؛ اعتقاد داشت ایدئولوژی به افراط و تفریط منجر می‌شود، ما نیاز به آموزش عقلانیت و فلسفه در معنای آزاداندیشی داریم، در نگاه ندوشن میهن‌دوستی فریبنده است، باید با عقلانیت و اعتدال به میهن نگاه کرد.

این استاد در ادامه با اشاره به اینکه آفتی که گرفتارش هستیم اسارت در چنگال ایدئولوژی و فرار از خرد و آزادی اندیشه و تفکر خردمندی است ادامه داد: خردمندی یعنی اینکه سیاه یا سفید نداریم بد یا خوب نداریم و باید معدل گرفت و باید دید هر فرد در طول عمر چه کارهایی کرده، ولی ما مثل برق آدم‌ها را رد می‌کنیم که درست نیست و دکتر اسلامی ندوشن معدل بالایی است.

دادبه گفت: صدور حکم کلی بر مبنای یک مورد درست نیست؛ با فلسفه آشتی کنید، امام محمد غزالی تربیت فلسفی ندارد و بسیاری از موارد، تکفیر می‌کند، ولی امام فخر رازی تربیت فلسفی شده و می‌گوید گناه نیست جور دیگری فکر کردن، و دکتر اسلامی پرهیز از افراط و تفریط کرده و می‌گوید معدل بگیریم و دقت علمی داشته باشیم.

  • منبع خبر : ایرنا