عمل جراحی ستون فقرات با دستگاه آندوسکوپی برای اوّلین بار در بیمارستان امام جعفر صادق (ع) شهرستان میبد با حضور جراحان مغز و اعصاب با موفقیت انجام شد.

به گزارش نارین‌خبر؛ دکتر امین جسمانی، جراح مغز و اعصاب و عضو هیئت علمی دانشگاه گفت: عمل جراحی آندسکوپی دیسک پنج مهره کمر و یک مهره ساکروم کمر در بیمارستان امام جعفر صادق (ع) شهرستان میبد برای اوّلین بار با دستگاه آندوسکوپ انجام شد.

وی با بیان اینکه بنا داریم بتوانیم بهترین عمل‌های جراحی را با کمترین تهاجم انجام دهیم، افزود: ویژگی این نوع عمل این است که با کمترین میزان برش و آسیب به بافت نرم و استخوان انجام می‌شود و بیمار بلافاصله بعد از عمل جراحی، دردی که در ناحیه پا و کمر داشت رفع و قادر به راه رفتن می‌شود.

دکتر احسان ضیایی، مدیر گروه جراحی مغز و اعصاب علوم پزشکی یزد هم اظهار داشت: این عمل جراحی حتی در کشور در چند مرکز محدود انجام می‌شود و یک جراحی نوین در دنیاست که ما با علم روز دنیا این نوع عمل جراحی را با موفقیت انجام دادیم.

ضیایی، اذعان کرد: در این نوع عمل جراحی؛ عمل با دستگاه اندسکوپ انجام و برش جراحی حداقل به اندازه ۱۰ تا ۱۵ میلیمتر با حداقل مداخله در بافت عضلانی و بافت استخوانی بیمار انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه در گذشته عمل جراحی دیسک کمر به صورت باز بود که بیمار تحت بیهوشی کامل و عضلات بیمار کامل باز و قسمتی از بافت استخوانی برداشته می‌شد و بعد از آن به فضای دیسک و ریشه عصبی می‌رسیدند و عمل انجام می‌شد، گفت: اما در این نوع عمل، حداقل مداخله در بافت سالم بیمار انجام و عوارض و درد بعد از جراحی به میزان قابل توجهی نسبت به عمل جراحی باز برای بیمار کمتر است.

لازم به ذکر است که بیمارستان امام جعفر صادق (ع) شهرستان میبد به‌عنوان یکی از بیمارستان‌های جنرال منطقه، امروزه خدمات تخصصی و فوق تخصصی مناسبی شامل خدمات رایگان آنکولوژی به بیماران سرطانی، سنگ شکن را به بیماران ارائه می‌کند.

  • نویسنده : خبرگزاری صدا و سیما