رئیس اداره جهاد کشاورزی میبد از تجهیز نانوایی‌های این شهرستان به دستگاه‌های کارتخوان‌ هوشمند خبر داد.

به گزارش خبرنگار نارین؛ «حسن زارع» طی نشست خبری با جمعی از اصحاب رسانه و خبرنگاران فعال میبد که در محل مدیریت جهاد کشاورزی این شهرستان برگزار شد، فرارسیدن هفته جهاد کشاورزی را گرامی‌داشت و اظهار داشت: امسال این هفته با شعار «کشاورزی دانش‌بنیان، تولید ملّی و امنیت غذایی» نام‌گذاری شده است.

وی به گستردگی قابل توجّه برنامه‌های سازمان جهاد کشاورزی در عرصه‌های مختلف و حیطه وظایف تعریف شده از جمله مکانیزاسیون، تولیدات گیاهی، حفظ نباتات، ترویج و آموزش کشاورزی، امور دام، آب و خاک، امور اراضی، صنایع و تنظیم بازار اشاره نمود و فعالیّت‌ها و اقدامات این نهاد در حوزه‌های فوق را تشریح کرد.

رئیس اداره جهاد کشاورزی شهرستان میبد با اشاره به پیگیری‌های انجام شده در زمینه مجتمع فدک در منطقه بفروئیه، گفت: این مجتمع با ۷۲ هکتار وسعت به زیرساخت‌هایی مجهز شده است اما مشکل فعلی، تأمین آب است که در حال رایزنی با شرکت سهامی آب منطقه‌ای استان یزد جهت رفع این مسأله هستیم.

وی، افزود: در حال حاضر ۵ واحد کشت گلخانه‌ای در میبد وجود دارد که با توجه به ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های موجود در این شهرستان، انتظار داریم با راه‌اندازی مجتمع فدک، شاهد تقویت کشت گلخانه‌ای در میبد باشیم.

این مقام مسئول در ادامه به فعالیّت جهاد کشاورزی در حوزه تنظیم بازار اشاره و ابراز کرد: از ابتدای بهمن‌ماه سال قبل، نظارت بر ۱۵ قلم کالا بر عهده جهاد کشاورزی قرار گرفت و در میبد نیز چند نفر از همکاران به‌عنوان بازرس برای نظارت بر بازار انتخاب شدند و چند نفر از فروشندگان فروشگاه‌های بزرگ شهرستان نیز به‌عنوان مباشر انتخاب و به کارگروه تنظیم بازار مستقر در سازمان جهاد کشاورزی استان یزد معرفی شدند.

وی؛ برنج، روغن، تخم‌مرغ، مرغ گرم، شکر، گوشت قرمز و میوه را به عنوان اقلام مورد نظارت از سوی جهاد کشاورزی عنوان کرد و ادامه داد: از زمان شروع طرح تنظیم بازار؛ زمانی که توزیع اقلام با توجه به جمعیّت هر شهرستان اعلام می‌شود، مباشر انتخاب شده برای خرید در استان معرفی می‌شد.

زارع تصریح کرد: پس از آن؛ مباشر اقلام را بین پنج تا شش فروشگاه بزرگ معرفی شده از سوی جهاد کشاورزی بر اساس جمعیّت هر منطقه از شهر توزیع می‌کرد و اجناس با قیمت مصوب بین مردم توزیع می‌شد.

وی با بیان اینکه از ابتدای اسفندماه سال ۱۴۰۰ بحث نظارت بر آرد و نان و نانوایی‌ها نیز برعهده جهاد کشاورزی (مضاعف بر وظایف پیشین) قرار گرفت، خاطرنشان کرد: ۱۴۷ نانوایی در شهرستان میبد فعالیّت دارند که نظارت بر آنان را انجام می‌دهیم.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان میبد ضمن تأکید بر اینکه متخلفین به تعزیرات حکومتی معرفی می‌شوند، یادآور شد: از زمان شروع این طرح؛ سه مورد نانوایی پلمب شد و بیست مورد نیز جریمه نقدی همراه با تعطیلیِ چند روزه صورت گرفت.

وی در رابطه با تجهیز نانوایی‌ها به دستگاه‌های کارتخوان هوشمند نیز، اضافه کرد: نصب دستگاه‌های کارتخوان هوشمند در همه نانوایی‌های میبد آغاز شده است و بزودی این فرآیند به اِتمام می‌رسد تا از فروش آرد در نانوایی‌ها به صورت آزاد جلوگیری و مشخص شود هر نانوایی چه تعداد نان فروخته‌ است.

این مقام مسئول در پایان، اذعان کرد: با مجوز اخذ شده از شورای آرد و نان شهرستان؛ ۲۰ نانوایی مشخص شده‌اند تا دو ساعت بیشتر در طول روز برای پخت و نان به آحاد و اقشار مختلف مردم خدمت کنند.