همایش ملی نکوداشت مهدی آذر یزدی با عنوان “آذر یزدی، مطالعه و فرهیختگی” اردیبهشت ماه ۹۴ در یزد برگزار می شود.

روابط عمومی حوزه هنری استان یزد با اعلام این خبر به نارین نیوز اعلام کرد، همایش ملی بزرگداشت پیر نیک اندیش ادبیات کودک و نوجوان ایران زنده یاد مهدی آذر یزدی با رویکرد بررسی تأثیر شعر و داستان بر فرهنگ مطالعه نوجوانان و جوانان برای بازیابی هویت دینی و ملی” ۱۰ اردیبهشت ماه سال آینده با حضور هنرمندان، نویسندگان و شعرای سراسر کشور در یزد برگزار می شود.

علاقه مندان در گروه های سنی زیر۱۸ سال و ۱۸ تا ۳۵ سال تا پایان اسفند ماه سال جاری فرصت دارند آثار خود را در بخش های داستان کوتاه، شعر و مقاله به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.
شرکت کنندگان می توانند در هر بخش حداکثر ۳ اثر را با رویکرد شعر و داستان کودک و نوجوان و بزرگسال به آدرس yazd.bmn.ir ارسال کنند. آثار ارسالی قبلا نباید در جشنواره یا همایشی شرکت کرده باشد.

گسترش فرهنگ کتاب و کتابخوانی بین نوجوانان و جوانان، بهره گیری نسل جوان و نوجوان از گنجینه غنی و کهن شعر و ادب فارسی و انتقال آن به نسل آینده، ترغیب فرهیختگان به آفرینش آثار ارزشمند در حوزه ادبیات کودک و نوجوان، کشف و پرورش استعدادهای جوان در عرصه شعر و داستان و تکریم و الگو سازی استاد آذر یزدی که به فرموده رهبر معظم انقلاب “در یک برهه از زمان خلأ زنجیره فرهنگی کشور را پر کرد” از اهداف این همایش است.

زندگی، شخصیت و اندیشه های آذر یزدی، عدالت و پیشرفت، انقلاب و بیداری اسلامی، سبک زندگی و فرهنگ اسلامی، فرهنگ و اقتصاد با عزم ملی و مدیریت جهادی و موضوعات مرتبط با حوزه کودک و نوجوان از جمله محورهای بخش شعر و داستان این همایش است.

جلوه های قرآن و حدیث در بازنویسی های آذر یزدی، ویژگی های بازنویسی و باز آفرینی متون کهن ادب فارسی در آثار این نویسنده، حکمت، اخلاق، تعلیم و تربیت در آثار آذر یزدی، جلوه های طنز در آثار وی، زیبایی شناسی آثار منظوم آذر یزدی، تأثیر کتاب و کتاب خوانی در رشد شخصیت این پیر نیک اندیش، آذر یزدی، کودکی و اشتیاق مطالعه، تأثیر شرایط زمانی و مکانی در آثار وی و همچنین تأثیر داستان و رمان بر فرهیختگی از موضوعات بخش مقاله عنوان شده است.

از بخش های جنبی این همایش نیز می توان به نشست­هم اندیشی پیرامون شخصیت، اهداف و سیر فکری آذر یزدی با حضور مسئولان، نخبگان، شعرا و داستان سرایان، برگزاری شب شعر با حضور شاعران برجسته استان و کشور و برگزاری کارگاه آموزش شعر و داستان اشاره کرد.

این همایش به همت بنیاد نخبگان استان و با همکاری برخی دستگاه ها و نهادها از جمله حوزه هنری یزد برگزار خواهد شد.