رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه مبارزه بی امان با مفسدان را ادامه خواهیم داد، گفت: حاشیه سازی‌ها ما را به خودشان مشغول نخواهند کرد.

به گزارش نارین‌خبر، آیت الله سیدابراهیم رئیسی در دیدار با اقشار مختلف مردم یزد با اشاره به اظهارات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه شهید سلیمانی یک شخص نیست؛ بلکه یک مکتب است، گفت: باید به شاخصه‌های مکتب شهید سلیمانی نگاه کنیم.

وی ادامه داد: اولین شاخصه شهید سلیمانی، شناخت نعمت‌های خداوند متعال و شکرگزاری از این نعمت‌ها بود.

آیت الله رییسی بیان داشت: در شناخت زمان، مکان، دشمن‌شناسی و دشمن‌ستیزی، شهید سلیمانی به عنوان یک شاخص بود.

رئیس قوه قضاییه اخلاص، برای خداوند، اندیشه و عمل کردن و خدا را دیدن را از شاخصه‌های مهم شهید سلیمانی عنوان کرد و افزود: محوری‌ترین نکته که در زندگی ایشان بسیار موج می‌زد، اخلاص و ایمان و اتکال به خدا بود.

آیت‌الله رییسی تصریح کرد: امام خمینی (ره) به ما یاد دادند که دو شاخص اتکال به خدا و اعتماد به نفس برای موفقیت لازم است.

وی ادامه داد: ما باید عمیقا با همه وجود باور داشته باشیم که آنچه در عالم وجود دارد، تحت قدرت خداوند است و مدعیان قدرت در عالم قدرتی ندارند.

آیت الله رییسی بیان داشت: سید حسن نصرالله یکی از دانش آموختگان مکتب امام(ره) و رهبری، به قدرت پوشالی و تارعنکبوتی اسراییل اشاره کرد و از عمق جان این موضوع را ‌گفت و با تمام وجود اعلام کرد که تمام قدرت شما، تار عنکبوتی است و توان و قدرت دست خدا و اولیای خداست.

آنهایی که داشته های خود را کم می‌دانند، بدانند که «ما می‌توانیم»

رییس قوه قضاییه تاکید کرد: شهید سلیمانی به عنوان یک مکتب به همه ما “انّ الله علی کل شیء قدیر” را می‌آموزد. آنهایی که خود را ناتوان می‌دانند و داشته‌های خود را کم می‌دانند، بدانند که ما می‌توانیم. شهید سلیمانی شاخص مهم “ما می‌توانیم” بود و معتقد بود با تکیه بر ذات مقدس خداوند متعال و با همین ابزار نظامی که در اختیار ماست و با نیروی جوان مومن انقلابی مثل شهید حججی‌ها می‌توان ریشه داعش را کند.

وی افزود: شهید سلیمانی بر این باور بود و این باور را نیز دنبال کرد و در نهایت به نتیجه رسید. شهید سلیمانی یک نیروی نظامی صِرف به عنوان فرمانده نظامی نبود؛ بلکه یک استراتژیست بسیار قوی بود و در عین حالی که در کار نظامی‌گری خود حرکت راهبردی داشت، یک دیپلمات موفق بود و کاملا می‌توانست تنظیم کند که در یک حرکت دیپلماسی چگونه تعامل برقرار کند.

آیت‌الله رییسی یادآور شد: شهید سلیمانی یک نیروی متفکر و اندیشمند بود و ابزار نظامی را در خدمت اندیشه نظامی قرار داده بود و در این رهگذر یادمان نرود که شهید سلیمانی در مکتب پربار و حکیمانه رهبری معظم انقلاب و فرماندهی کل قوا رشد پیدا کرد؛ او شاگرد این مکتب بود.

رییس دستگاه قضا افزود: موفقیت‌های شهید سلیمانی در گرو عمل به رهنمودهای رهبری معظم انقلاب اسلامی بود. ایشان همیشه خود را به عنوان یک سردار یا به قول خودش یک سرباز، موظف می‌دانست که در این مسیر رهنمودهای رهبری را عمل کند و حقیقتا باید گفت نه یکبار بلکه چند بار منطقه را از چنگ آمریکایی‌ها نجات داد و با همین اخلاص و پشتکار و با همین روحیه عملیاتی و اجرایی این کار را انجام داد.

علیرغم موانع دشمنان، ما در عرصه‌های اقتصادی و اجتماعی موفق خواهیم شد

وی با بیان اینکه مکتب سلیمانی عزیز به ما می‌آموزد که همه کسانی که در عرصه‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی تلاش می‌‌کنند، بدانند با اتکا به خدا و اتکای به نفس می‌توان کشور را پیش برد، افزود: علیرغم همه موانعِ دست ساخته دشمنان، می‌توان از این موانع با موفقیت عبور کرد. آنهایی که تردید دارند که آیا علیرغم موانع و تهدیدهایی که از سوی دشمنان ایجاد می‌شود، ما در عرصه‌های اقتصادی و اجتماعی موفق خواهیم شد، امروز با تکیه بر مکتب شهید سلیمانی باید بگویند ما می‌توانیم بر همه این موانع فائق آییم.

آیت‌الله رییسی تاکید کرد: شهید سلیمانی غیر از آنکه در جبهه بود، قوت قلبی برای همه خانواده‌های مدافع حرم، شهدای فاطمیون، حیدریون و زینبیون بود. خانواده‌های شهدا به شهید سلیمانی به عنوان یک ملجاء و پناه نگاه می‌کردند و وقتی او را می‌دیدند و سخنان او را می‌شنیدند، اعتماد به نفس و آرامش پیدا می‌کردند.

رییس قوه قضاییه گفت: بنده شاهد بودم ایشان گاهی به مسئولانی که دچار سستی می‌شدند، می‌گفتند من فقط می‌خواهم بگویم دلت محکم باشد و با قوت کار را دنبال کن. یعنی نه فقط خودش قوت قلب داشت، بلکه به دیگران هم روحیه می‌داد که در این مسیر دچار سستی نشوند.

شهید سلیمانی آگاه به نقشه‌های اسراییلی، اطلاعات آمریکایی، پول های سعودی و حمایت اروپایی‌ بود

وی با تاکید بر اینکه در مکتب شهید سلیمانی سستی از امر ولی راه ندارد و راهی که در آن سستی نباشد، پیش خواهد رفت، افزود: او همواره در مقابل عملیاتی با نقشه‌های اسراییلی، اطلاعات آمریکایی، پول های سعودی و حمایت اروپایی‌ بود و می‌دانست با چه جریانی طرف است. داعش یک جریان است و گروهک تکفیری نیست؛ بلکه جریان دست ساخته انگلیسی‌ها، آمریکایی‌ها و پول‌های سعودی‌هاست و این نشان می‌دهد شهید سلیمانی با یک جریان به هم پیوسته دشمن طرف بود که آنها را از هم پاشید و منطقه را از وجودشان پاک کرد.

آیت الله رییسی افزود: این موضوع به جوانان و مسئولان ما در عرصه‌های مختلف می‌آموزد که با اتکای به خدا ، اعتماد به نفس و اتکا به داشته‌ها می‌توان مسیر را طی کرد. چرا باید نگاهمان به دست‌های بیگانگان باشد؟ بیگانگان تاکنون گره از کار چه کسی و کدام ملت باز کرده‌اند که حال دومی آن ما باشیم؟

رییس دستگاه قضا گفت: باید به آنچه که رهبری حکیم و فرزانه به ما می‌گویند، توجه داشته باشیم و به داشته‌ها، توانایی و سرمایه‌های عظیم انسانی خودمان تکیه کنیم. استان یزد معروف به داشتن مردم سختکوش، با قناعت، پرکار و کارآفرین بوده است و از قدیم این در پیشانی یزدی‌ها همیشه درخشش داشته است و مردمان یزد افرادی هستند که می‌توانند از سرمایه های مادی و معنوی و نیروی انسانی بهترین استفاده را کرده و سرمایه آفرینی کنند.

با عهدشکنان نمی توان مذاکره کرد

وی افزود: در عرصه‌های اقتصادی باید بهترین را برگزینیم. ما تحریم اقتصادی هستیم؛ حال باید ببینیم که چه کاری می توانیم در این تحریم اقتصادی انجام دهیم. نخست آنکه بگوییم که تحریم را بردارند؛ حال چگونه؟ با این عهد شکنان؟ با کسانی که به سخنشان اعتماد نیست؟ با کسانی که در مذاکره نه به سخن، نه به امضا و نه به میثاقشان اعتماد نیست؟ آیا می توان با آنها مذاکره کرد؟

وی افزود: نه می‌توان به سخنان آنها اعتماد کرد و نه به نشستن با آنها، به تعبیر رهبر معظم انقلاب آنها همان‌هایی هستند که در فرودگاه بغداد روی شهید گرانقدرمان آتش ریختند.

با دورزدن تحریم ها باید زندگی مردم را تسهیل کرد

رییس دستگاه قضا افزود: راه دوم راه دور زدن تحریم هاست؛ کاری که بسیاری از مسئولان و کارشناسان تلاش می‌کنند تحریم را دور بزنند که کار پسندیده ای است، باید از تمام کسانی که تحریم را دور می‌زنند و زندگی مردم را تسهیل کرده و نمی‌گذارند معضلی در زندگی مردم به وجود آید، تشکر کرد و در این قضیه باید تلاش کرد که تحریم در زندگی مردم اثر نگذارد.

آیت الله رییسی گفت: راه سوم که راه انتخابی ما این راه بوده، آن است که ما یک اقتصاد مقاوم داشته باشیم که تمام تحریم ها را پشت سر بگذارد و هیچ تحریمی و تهدیدی بر این اقتصاد تاثیرگذار نباشد.

اقتصاد قوی اقتصادی است که تکانه‌ها بر آن تاثیر نگذارد

آیت الله رییسی با تاکید بر اینکه حتماً باید اقتصاد قوی شود، تصریح کرد: باید به دنبال تحقق اقتصاد قوی باشیم.

وی با طرح این سوال که اقتصاد قوی چگونه اقتصادی است، گفت: اقتصاد قوی اقتصادی است که تکانه‌ها بر آن تاثیر نگذارد؛ اقتصادی است که توطئه‌های دشمن و تحریم‌ها بر آن تأثیرگذار نباشد.

رییس قوه قضاییه با اشاره به اینکه در  استان یزد اقتصاد قوی، اقتصاد گردشگری است، افزود: این اقتصاد هم دربردارنده فرهنگ قوی و غنی این منطقه است که ریشه در فرهنگ اسلامی دارد، هم در اقتصاد این منطقه موثر است.

بهره گیری از نیروی جوان برای قوی شدن اقتصاد

وی ادامه داد: بسیاری از کارها و اقدامات برای قوی شدن اقتصاد باید انجام بگیرد و همه این‌ها با نیروی جوان متراکم انسانی ما و دانشگاه‌های ما امکان‌پذیر است و امری دست نیافتنی نیست؛ امری کاملا شدنی است.

رییس قوه قضاییه تصریح کرد: جوانانی که در حوزه علم و فناوری، نانو تکنولوژی، در حوزه‌های بسیار پیچیده و حوزه هسته‌ای فعالند، کاری که کرده‌اند، کارستان بوده است. کاری که برخی فکر می‌کردند به آن دست پیدا نمی‌شود، جوانان ما در این حوزه به آن دست پیدا کردند. صنعت هسته‌ای در کشور ما بومی شده است؛ بسیاری از صنایع بومی شده است. چه کسی این اقدامات را انجام داده است؟ نیروی جوان توانمند ما این کارها را انجام داده است.

آیت الله رییسی ادامه داد: برای کسانی که جبهه‌ها را قدرتمندانه اداره کردند، اینکه بخواهند اقتصاد قوی را در این کشور رقم بزنند، امر سختی نیست و شدنی است. مقام معظم رهبری فرمودند باید اقتصاد قوی شود و راهکار برون‌رفت ما از مشکلات، اقتصاد قوی است؛ یعنی اقتصادی که بر داشته‌های خود ما مبتنی باشد؛ اقتصادی که به دست جوانان برومند و کارشناسان متعهد ما گره‌گشایی شود و در آن گشایش ایجاد شود؛ ماندگار باشد؛ با تشر کسی و مانع ایجاد کردن کسانی و توطئه‌ی توطئه گران، این اقتصاد دچار تکانه نشود. لذا باید دنبال اقتصاد قوی رفت و این امر کاملاً شدنی است.

در دستگاه قضایی موظف به تقویت امنیت اقتصادی از طریق مبارزه با فساد اقتصادی هستیم

رییس قوه قضائیه تصریح کرد: در این عرصه ما در دستگاه قضایی خود را موظف می‌دانیم برای اینکه سرمایه‌گذاران، کارآفرینان، تلاشگران و فعالان عرصه‌های اقتصادی بتوانند کار خود را بکنند، در تقویت امنیت اقتصادی تلاش کنیم و امنیت اقتصادی در گرو مبارزه با فساد اقتصادی است.

وی افزود : مسئله مبارزه با فساد اقتصادی یک امر راهبردی است که در درون و ذات انقلاب شکوهمند اسلامی قرار داده شده است و ما این مبارزه خستگی ناپذیر و بی امان با مفسدان را تا حصول نتیجه ادامه خواهیم داد.

این سخنان رییس قوه قضاییه با تکبیر و  شعارهای تاییدآمیز حاضرین همراه شد.

در بحث مبارزه با فساد پول های مسترد شده به بیت المال را اعلام خواهیم کرد

رییس قوه قضاییه در ادامه گفت: ما در گزارش‌هایمان فقط نمی‌گوییم چه کسی به جرم فساد به چه میزان محکوم شده است؛ این موضوع اعلام می‌شود؛ اما در کنار آن اعلام می‌شود که چه میزان از پولهای به یغما برده شده، به بانک‌ها، خزانه و به جایگاه اصلی مسترد شده است. در این گزارشات اخیر، گزارش بازگشت میلیاردها تومان به بیت المال داده شده است. ما قرار است کاری که انجام شده است را بگوییم؛ نه اینکه کاری را که انجام خواهیم داد.

رییس قوه قضاییه با بیان اینکه گزارش اقدامات انجام شده ارائه گردیده و در سایت‌ها نیز موجود است، تصریح کرد:  گزارش پرونده‌ها و میزان بازگشت مبالغِ به یغما برده شده، داده شده است. اراده جدی ما و همکارانمان به لطف و عنایت پروردگار و کمک مردم، به عنوان سرباز ولایت در این میدان آن است که مال حرام را از حلقوم حرام خواران بیرون بکشیم.

این سخنان رییس قوه قضاییه نیز  با فریادهای “رییسی رییسی تشکر تشکر” حاضرین همراه شد.

دستگاه قضایی گرفتار حاشیه سازی نمی‌شود و اجرای حق و عدالت را دنبال خواهد کرد

آیت الله رییسی ادامه داد: بنده در استان یزد و در  این مکان مقدس این موضوع را بیان می‌کنم؛ قبلا نیز گفته‌ام؛ دوباره می‌گویم: حاشیه سازی‌ها ما را به خود مشغول نخواهد کرد و گرفتار حاشیه‌ها و حاشیه سازی‌ها نمی‌شویم؛ چون ماموریت اصلی خود را می‌دانیم و به دنبال تحقق آن مأموریت اصلی هستیم که ماموریت اجرای حق و عدالت و مبارزه با فساد است. آن چیزی که در مردم امید آفرین است، انجام صحیح و قاطع این مأموریت خواهد بود و انشاءالله در این ماموریت نه دچار سستی خواهیم شد و نه نکول خواهیم کرد.

آیت الله رییسی ادامه داد: قهرمان، شما و ملت بزرگ ایران و سرافرازان عزیزی هستند که مدافع حرم بودند و در راس آنها سیدالشهدای مقاومت، شهید سردار سپهبد سلیمانی است. ما باید تلاش کنیم بتوانیم وظیفه‌مان را نسبت به خون مطهرشان انجام دهیم و در مقابل خانواده معزز شهیدان سرافراز باشیم و در محضر مقدس حضرت ولی عصر(عج) و نائب بر حقشان انشاءالله بتوانیم کارنامه درخشانی را ارائه دهیم.

آیت الله رییسی در پایان گفت: حضور در جمع با برکت شما مردم عزیز، نماینده ولی فقیه و خانواده مکرم شهیدان برای بنده توفیق مضاعفی است و از همه عزیزان صمیمانه تشکر می‌کنم.

  • منبع خبر : تسنیم