فعالیت‌های حوزه میراث فرهنگی در بافت تاریخی میبد در حالی با تعطیلی مواجه می‌شود که برخی معتقدند پایگاه پژوهشی میبد در این زمینه موانع زیادی ایجاد می‌کند.

به گزارش خبرنگار نارین، محله میبد بالا یکی از محلات ارزشمند تاریخی شهر قدیم میبد است و از ویژگی‌های شاخص این محله وجود گذر راسته بازار به عنوان اصلی‌ترین گذر این محله و قرار گرفتن دروازه‌ی جنوبی (دروازه شمس آباد) به عنوان ورودی اصلی محله می باشد. متاسفانه با اینکه این گذر از اهمیت ویژه ای برخوردار است، طی چند دهه گذشته مورد بی‌مهری قرار گرفته و آن‌گونه که باید و شاید در راستای ساماندهی و مرمت محله ارگان‌های ذیربط اقدام ننموده‌اند، به همین علت محله رو به خالی از سکنه شدن و غریبه‌نشینی رفته است.

نظر به اهمیت این محله تاریخی و خواست اهالی محل، سازمان بازآفرینی شهری شهرداری میبد قصد انجام یک سری فعالیت‌ها در راستای ارتقاء و خواناسازی عناصر شاخص محله را نمود که در سال گذشته قسمتی از پوشش‌های از دست رفته بازار را احیاء کرد. پس از وقفه‌ای چند ماهه بازسازی دروازه شمس آباد(دروازه بازار) در دستور کار قرار گرفت تا این امر موجب دلگرمی و ایجاد دوستی بین مردم و مسئولین و زمینه‌ای برای ادامه احیای محله شود.

پیگیری‌هانشان می‌دهد برای شروع ابتدا به کمک اهالی محل و طی مراحل متعدد و هماهنگی‌های بسیاری که حدودا یک سال به طول انجامید، تخریب حمام عمومی متروکه ساخته شده در محل و احداث برج و دروازه در دستور کار متولیان امر قرار گرفته است.

در ادامه و پس از آماده سازی زیرساخت اجرا و بازسازی این برج و دروازه شهرداری میبد اقدام به تهیه طرح اجرایی توسط مشاور نموده است که منبع و اساس اصلی تهیه طرح وجود عناصر موجود مانند قسمتی از باقیمانده برج غربی و قسمت‌های باقیمانده حصار شهر در شرق و غرب این دروازه و اطلاعات کارشناسان بومی منطقه و همچنین از همه مهمتر اطلاعات ارزشمند شفاهی که بر گرفته از دانش بومی استادکاران کهنی جون استاد رضا امامی و باشندگان قدیمی اطراف برج و دروازه که قبل از تخریب تمام جزئیات آن را دیده و به یاد داشتند و دارند اشخاصی چون مرحوم دکتر آقایی و آقای فخارچی از معتمدین محله و … می باشد.

گویا پس از تهیه طرح توسط مشاور شهرداری، آن را در شورای فنی اداره کل میراث فرهنگی یزد به تائید رسانده‌اند و سپس عملیات اجرای بازسازی دروازه و قسمتی از حصار جنوبی شهر توسط پیمانکار ذیصلاح شروع شد اما پس از چندی شاهد توقف عملیات اجرایی شدیم.

یکی از دست‌اندرکاران در رابطه با تعطیلی پروژه به نارین‌خبر گفت: متاسفانه بعد از شروع کار به علت ناآگاهی بعضی از مسئولین شهر که در راس آنها مدیریت پایگاه پژوهشی شهر میبد می‌باشد نسبت به روند کار و کارشکنی‌های ایشان و گزارشات غلط و خلاف واقع ایشان که به تهران ارسال می‌گردید که نشان دهنده عدم مسلط مشارالیه به مسائل فنی است، باعث حساسیت زیاد و بی دلیل همه نسبت به این پروژه گردید و همین امر موجب تعطیلی پروژه و نیمه تمام ماندن آن شد.

متأسفانه این روند در بسیاری از پروژه‌های دیگر شهر در بافت قدیم نیز به چشم می‌خورد و بررسی‌ها حکایت از آن دارد مرکزی که خود باید از نظر فنی و مدیریتی باعث تسهیل در امور این چنینی شود که موجب رونق و آبادانی بافت تاریخی باشد، برعکس عمل نموده و باعث دلزدگی مردم محلات و مسئولین از فعالیت در این حوزه شده است.

این در حالی است که در شهرهای همجوار شهرداری در حوزه میراث فرهنگی بسیار فعالیت موثرتری در حال انجام است و مسئولان مربوطه بیش از ۹۰ درصد بافت تاریخی را ساماندهی و احیاء نموده و اداره میراث فرهنگی نیز به صورت کامل با شهرداری همسو بوده و باعث تسریع و تسهیل در امر مرمت و احیاء بافت توسط شهرداری می شود.

با این تفسیر جای تامل دارد که شهر میبد با این پیشینه تاریخی چرا وضعیت بافت‌های تاریخی آن اینگونه نابسامان است؟ نقش‌آفرینی ادارات و نهادهای متولی تا چه اندازه در این رابطه موثر است و اینکه آیا میراث فرهنگی میبد و پایگاه پژوهشی بیشتر برای ساکنان بافت تاریخی یار هستند یا بار؟

خبر مرتبط: عملیات احیای دروازه جنوبی میبد با مجوز میراث فرهنگی است/ گلایه شهردار از یک بام و دو هوای میراث در میبد