مدیرعامل موسسه خیریه حضرت اباصالح(عج) شهرستان میبد گفت: کمک مالی به خانواده‌ها و افراد نیازمند در راستای اهداف خیرخواهانه این موسسه است و یکی از اهداف ما برای سال آینده افزایش کمی و کیفی خدمت به نیازمندان می‌باشد که سعی در شناسایی افراد بیشتر در این زمینه داریم.

موسسه های خیریه از جمله بنیادهایی هستند که برای کمک به مردم و انجام کارهای خیری و بشردوستانه راه‌اندازی شده اند و به خدمت رسانی به جامعه هدف می‌پردازند. این موسسات تحت مجموعه‌های مختلف و اغلب در قالب NGO با اخذ مجوز از نهادهایی نظیر بهزیستی، فرمانداری، نیروی انتظامی و ورزش و جوانان به بسیاری از خانواده‌های نیازمند در زمینه های مختلف یاری می رسانند.

در شهرستان میبد تعدادی موسسه خیریه دایر شده است و با استفاده از ظرفیت‌های موجود و جذب کمک های خیری، در راستای اهداف از پیش تعیین شده فعال هستند.

یکی از موسسات خیریه فعال در این شهرستان، موسسه خیریه حضرت اباصالح(عج) شهیدیه است که از اواخر دهه ۸۰ بنیان نهاده شده است؛ هر چند این موسسه در یکی از محلات میبد و دفتری کوچک دایر است اما تا به امروز در حوزه‌های مختلف، یاری‌رسان نیازمندان و طبقات محروم بوده است..

خبرنگار نارین، همزمان با سالروز شهادت حضرت امام موسی‌بن‌جعفر(ع) به گفتگو با مدیرعامل این موسسه خیریه نشسته است و با عملکرد و نحوه فعالیت این موسسه بیشتر آشنا شده است.

علی دهقانی در گفت‌وگو با خبرنگار نارین اظهار داشت: موسسه خیریه حضرت اباصالح(عج) شهرستان میبد در سال ۱۳۸۸ با شماره ۱۲۱ به جهت فعالیت در امور خیری بصورت عمومی ثبت شده است و در حوزه‌های مختلف اعم از ازدواج، تأمین جهیزیه، کمک‌های درمانی، معیشتی، تحصیل دانش‌آموزان و دانشجویان و همچنین اشتغال با رویکرد توانمندسازی افراد نیازمند خدمت‌رسانی می‌کند.

وی افزود: این موسسه به پیشنهاد آقای یحیی علیزاده و طی سلسله جلساتی که سالها پیش در قالب کمیته عمران شهیدیه برگزار می‌شد، راه‌اندازی شده است و علی‌رغم این که کمیته مذکور دیگر فعالیت چندانی ندارد، اما بنده افتخار این را دارم که تا به امروز در موسسه خیریه مشغول باشم.

مدیرعامل موسسه خیریه حضرت اباصالح(عج) شهرستان میبد بیان داشت: به لطف خدا این توفیق حاصل شده که در قالب این موسسه خیریه، هر آنچه احساس می‌شود که مورد نیاز خانواده‌ها هست و در حد توان موسسه برای حمایت از خانواده‌ها و افراد نیازمند فراهم آوریم؛ مگر در موارد محدودی که افراد نیاز به مسکن دارند که در این زمینه از توان ما خارج است.

وی با بیان این مطلب که کمک مالی به خانواده‌ها و افراد نیازمند در راستای اهداف خیرخواهانه این موسسات انجام می شوند بیان داشت: به عنوان مثال، در بعضی از مواقع، خانواده‌های نیازمندی که بی‌سرپرست هستند و در تامین منابع مالی خود دچار مشکل جدی می شوند، همچنین در خانواده هایی که سرپرست خانواده قادر به کار و کسب درآمد نیست، این کمک ها موجب بهتر شدن اوضاع زندگی آنها می‌شود.

دهقانی گفت: در حوزه اشتغال نیازمندان کارهای خوبی صورت گرفته و در مواردی برای افراد نیازمند امکانات اولیه اعم از وسایل تولید زیلو و چرخ خیاطی خریداری شده تا بتوانند با هنر خود نیازشان را در حوزه مالی و اقتصادی برآورده سازند.

مدیرعامل موسسه خیریه حضرت اباصالح(عج) شهرستان میبد اضافه کرد: خوشبختانه با این رویکرد امروز شاهدیم برخی از افراد که با حمایت خیری مشغول به کار شده‌اند، امروز توانسته‌اند چند نفر دیگر را نیز در کارگاه خود مشغول کنند و به نوعی کارآفرینی نموده‌اند.

این شهروند میبدی در خصوص نحوه شناسایی و کمک به نیازمندان و متقاضیان بیان داشت: به همت معتمدین محلی و با بررسی که نسبت به جامعه هدف انجام می‌شود، افراد شناسایی و مورد حمایت قرار می‌گیرند، همچنین در مواردی متقاضیان و مددجویان از سوی نهادهای رسمی نظیر بهزیستی و کمیته امداد به موسسه خیریه حضرت اباصالح(عج) شهرستان میبد ارجاع داده می‌شوند.

وی با ذکر این مطلب که تقریبا به همه افرادی که شناسایی و یا معرفی می‌شوند خدمت مورد نظر و البته در حد توان صورت می‌پذیرد، خاطرنشان ساخت؛ خوشبختانه طی این سالها خدمات خوب و کم‌نظیری به حمایت خیرین به افراد نیازمند ارائه شده است.

مدیرعامل موسسه خیریه حضرت اباصالح(عج) شهرستان میبد در خصوص منابع و محل اخذ کمک‌هایی که صورت می‌گیرد بیان داشت: خیرین و متمکنین به صورت دائمی و یا موردی یاری‌رسان مرکز هستند؛ البته در مواردی نیز از خیرات و وجوهات شرعی نظیر عقیقه و گاه نیز هزینه‌هایی که خود اعضا برای امور مورد اشاره به موسسه اختصاص می‌یابد.

دهقانی در ادامه با اشاره به شرایطی که بیماری کرونا بر کشور و جامعه ما لحاظ کرده است، گفت: در این شرایط که بسیاری از خانواده‌ها و افراد کمتربرخوردار در سختی هستند و بسیاری از خانواده‌های نیازمند در تامین هزینه‌های زندگی و تحصیلی خود و فرزندانشان به مشکل بر می‌خورند، اقداماتی از سوی موسسه خیریه حضرت اباصالح(عج) شهرستان میبد جهت تأمین هزینه‌های بهداشتی، معیشتی و هزینه‌های تحصیلی دانش‌آموزان نظیر خرید تبلت و لوازم‌التحریر، انجام شده است.

مدیرعامل موسسه خیریه حضرت اباصالح(عج) شهرستان میبد خاطرنشان کرد: خوشبختانه فرهنگ خیری و کمک به همنوعان در جامعه ما پررنگ است و این فرهنگ نیز صرفا مختص به طبقات مذهبی نیست؛ تا حرف از امور خیری و کمک به مردم می‌شود شاهد حضور و همراهی پررنگ مردم عزیز در صحنه هستیم و این موارد را ما در جریان مواسات و فرمایشات مقام معظم رهبری در شرایط کرونا به خوبی مشاهده کردیم.

دهقانی گفـت: خوشبختانه ارتباط ما با سایر موسسات خیریه و مراکز خدمت‌رسان از جمله موسسه طلوع کوثر شهیدیه بسیار خوب است و با تدابیری که اندیشیده شده است، تقریبا تمام اقدامات ثبت می‌شود و موازی‌کاری در پرداخت‌ها به صفر رسیده که این امر زمینه سوء‌استفاده را هم از بین برده است.

وی در گفت‌وگو با خبرنگار نارین با اشاره به بیان اولویت‌ها و برنامه‌های پیش روی موسسه خیریه حضرت اباصالح(عج) شهرستان میبد اظهار داشت: یکی از اهداف ما برای سال آینده افزایش کمی و کیفی خدمت به نیازمندان هست و سعی در شناسایی افراد بیشتر در این زمینه داریم.

مدیرعامل موسسه خیریه حضرت اباصالح(عج) شهرستان میبد همچنین به ساختمان نیمه‌ساز این موسسه اشاره کرد و  افزود: با توجه به این که موسسه در محل استیجاری به خدمت می‌پردازد، طی سال‌های گذشته اقداماتی جهت تهیه ساختمان درخور شأن موسسه صورت گرفت و زمین آن نیز از سوی خیر تأمین شده است، عملیات عمرانی نیز برای احداث ۳ طبقه ساختمان انجام شده است؛ متأسفانه در زمینه ساخت با مشکلاتی مواجه هستیم که امیدواریم با عنایت خدا و همراهی مردم و مسئولان برخی نهادها از جمله شهرداری بتوانیم این ساختمان را تکمیل و به بهره‌برداری برسانیم.

دهقانی در پایان با بیان این مطلب که قدم نهادن در راه خیر به هر نحو سرنوشت انسان‌ها را به نیکی و عاقبت به خیری می‌رساند، بیان کرد: هر کسی برای خدمت به دیگران، شرایط و امکاناتی دارد و با توجه به وضعیت خود به خدمت می‌پردازند، افرادی که متکن هستند از مال خود و افرادی که در زمینه های دیگر شرایط لازم را دارند با همت و پشتکار و اندیشه خود می‌توانند در کار خیر و خدمت به هم‌نوعان موثر باشند و از تأثیر و پاداش عمل صالح خود در دنیا و ان‌شالله در آخرت بهره‌مند شوند و امیدواریم که ما هم به عنوان واسطه کار خیر در این زمینه موفق باشیم.