حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر اینکه ایران از سال ۹۴ خیلی قوی‌تر شده و برجام باید تغییر به نفع ایران پیدا کند، خاطرنشان کردند: کسانی که می‌خواهند داوطلب ریاست جمهوری شوند، سنگینی کار را بدانند.

به گزارش نارین‌خبر، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی به مناسبت فرارسیدن سال نو و در اولین روز فروردین ۱۴۰۰ به صورت زنده و مستقیم با ملت شریف ایران سخن گفتند.

مهم‌ترین محورهای سخنان رهبر انقلاب اسلامی به شرح زیر است:

– شعار امسال هم شعار تولید است، ولی با تکیه بر پشتیبانی‌هایی که باید صورت بگیرد و مانع‌هایی که باید برطرف شود.

– حرکت تولیدی باید در کشور ادامه پیدا کند و موانع تولیدی از سر راه تولید برداشته شود. واردات بی رویه و بی مورد یا قاچاق کالا یا مقررات دست و پا گیر و یا کمک نکردن بانک‌ها به نظام تولید باید برطرف شود اما موانع تولید اینها فقط نیست. یک کمک عمده برای تولید این است که قدرت خرید مردم باید بالا برود.

– گستره عجیب تحصیلات دانشگاهی ما موجب شده است که عمده نسل جوان ما تحصیل‌کرده و توانا باشد و اینها مواردی است که در گزارش بانک جهانی است.

– وقتی یک اقتصاد شکوفای پیش رونده وجود داشته باشد دیگر تحریم معنا پیدا نمی‌کند. رفع مشکلات احتیاج به همراهی و همدلی مردم دارد و هر کاری که مردم وارد آن شدند در آن کار گشایش به وجود آمده است.

– در زمینه تولید کسانی که توانایی دارند می‌توانند اشتغال ایجاد کنند و باید برنامه‌ریزی شود که هر کسی بداند با یک سرمایه کم هم می‌توان به تولید کشور کمک کرد. گاهی یک خانواده روستایی را می‌توان با چند رأس دام احیا و خودکفا کرد.

– محاصره اقتصادی و تحریمی که آمریکا علیه ما انجام داد این یکی از جنایت‌های بزرگ دولت‌هاست. اینکه یک ملت را تحریم کنند که دارو و مواد غذایی هم نتواند وارد کند، جنایت است؛ البته ما گلیم خودمان را از آب بیرون می‌کشیم اما برخی دولت‌ها نمی‌توانند.

– تحریم برای کشور ما یک منافعی هم داشت که توانست این تهدید را در واقع به یک فرصت تبدیل کند. جوانان ما همت کردند و کالایی که کاملاً وابسته با خارج بود را در داخل تولید کردند. محصولی درست می‌کنند که کشور را از خارج بی نیاز کنند و محصول آنها از نمونه خارجی مرغوب‌تر است. این برای ما یک درس شد.

– وقتی کرونا آمد ما ماسک نداشتیم یا مواد ضدعفونی کننده در اختیار نبود. در داخل تلاش کردند و در داخل خودکفا شدیم. امروز تولید واکسن هم یک آبرو برای کشور شده است و تحلیلگران خارجی تحسین می‌کنند ملت ایران را.

– در زمینه دانش‌های نو پدید مثلاً دانش نانو ما امروز در دنیا جزو کشورهای درجه بالا در مسئله تولید نانوی هستیم. در جهت تولید مقالات علمی در سال مثلاً ۲۰۰۱ ایران ده مقاله در زمینه نانو داشت اما در سال ۲۰۲۰ به دوازده هزار مقاله در این زمینه رسیده‌ایم.

– در زمینه دفاعی هم پیشرفت کشور روز به روز درخشان‌تر می‌شود و ضریب امنیت کشور را بالا می‌برد و تهدید و تحریم را که یک جنایت حقیقی است می‌توان تبدیل به یک فرصت کرد. به مسئولان عزیز فعلی و آینده کشور توصیه مؤکد داریم که مسئله اقتصاد کشور را به رفع تحریم گره نزنند. اقتصاد کشور را پا در هوا نگذارند و اقتصاد کشور را بر اساس مسئله تحریم برنامه‌ریزی نکنید.

– انتخابات در کشور خیلی دارای اهمیت است؛ هم از جنبه داخلی و هم از جنبه خارجی. از جنبه داخلی یک نوسازی در کشور است و چیز مهمی است و یک نفس تازه ای به دستگاه‌های اجرایی خواهد داد. یک مجموعه تازه نفس و با انگیزه وارد امور کشور می‌شوند؛ از جنبه خارجی هم انتخابات نشان دهنده اقتدار ملی است. بیش از قدرت دفاعی، مردم و ملت هستند که اقتدار به کشور می‌دهند. بنابراین حضور مردم موجب اقتدار کشور خواهد شد.

– دستگاه‌های جاسوسی و اطلاعاتی کشورهایی و از همه بدتر آمریکا و رژیم صهیونیستی از چندی پیش دارند تلاش می‌کنند که انتخابات خرداد را بی رونق کنند؛ یا برگزار کنندگان را دارند متهم می‌کنند یا مردم را دلسرد می‌کنند. همه دنیا فضای مجازی را مدیریت می‌کند؛ ما افتخار می‌کنیم که فضای مجازی را ول کرده‌ایم، این افتخار ندارد و فضای مجازی را باید مدیریت کرد.

– انتخابات ریاست جمهوری مساله بسیار مهمی است. اینکه بعضی‌ها می‌گویند رئیس جمهور اختیاراتی ندارد و تدارکات چی است همه خلاف واقع است و یا از روی بی اطلاعی گفته می‌شود و یا غرض‌ورزی در کار است. عمده مدیریت کشور و همه بودجه مصوب کشور در اختیار رئیس جمهور است و معاون برنامه بودجه در اختیار رئیس جمهور است. ریاست جمهوری جای مهمی است.

– داوطلبان رئیس جمهوری سنگینی کار را بدانند و بدانند چه بار سنگینی را باید بر دوش بگیرند اگر دیدید می‌توانید وارد شوید. مسائل کشور را بشناسید و صدها مساله وجود دارد. برای حل آن مسائل هم راه حل داشته باشد.

– ملت عزیزمان انتخابات را نماد وحدت ملی قرار دهند نماد تفرقه و دوقطبی گری قرار ندهند و تقسیم‌های غلط چپ و راست و اینها را کنار بگذارند. آنچه مهم است آینده کشور است. اختلاف سلیقه، بینش سیاسی، قومیت‌ها و غیره هست و اشکالی ندارد اما نباید وحدت کشور را خدشه دار کند.

– فشار حداکثری آمریکا شکست خورد و آن احمق قبلی این سیاست را طراحی کرده بود تا ایران ضعیف بشود و پای میز مذاکره برود و او گم و گور شد و با افتضاح رفت و هم خودش مفتضح شد و هم کشورش آمریکا را مفتضح کرد و جمهوری اسلامی با اقتدار ایستاده است. دولت جدید آمریکا هم اگر بخواهد فشار حداکثری را ادامه دهد، اینها هم شکست خواهند خورد.

– سیاست کشور در باب برجام اعلام شده و مورد اتفاق هم بوده و به هیچ وجه نباید از آن تخطی کرد. آمریکایی‌ها باید تمام تحریم‌ها را لغو کنند بعد ما راستی آزمایی خواهیم کرد و قول آمریکایی‌ها را معتبر نمی‌دانیم و روی کاغذ فایده ندارد. عمل لازم است و باید در عمل تحریم‌ها را بردارند.

– عجله نباید کرد و در قضیه برجام ما عجله کردیم و کارهای آنها روی کاغذ بود و کارهای ما روی زمین بود. ما به آمریکایی‌ها اطمینان کردیم و کارهایی که باید انجام می‌دادیم انجام دادیم و آنها تعهدات خود را انجام ندادند.

– آمریکایی‌ها در برخورد با ما اشتباه کردند و در کل مسائل منطقه هم دچار اشتباه هستند. حمایت از صهیونیست‌ها، حضور در سوریه، حمایت از دولت سعودی و کوبیدن ملت یمن هم قطعاً اشتباه است.

-بعضی از آمریکایی‌ها روی همان قرارداد برجام هم حرف دارند. شنیدم بعضی از آمریکایی‌ها میگویند که از سال ۹۴ و ۹۵ که برجام امضا شد، امروز شرایط فرق کرده پس باید برجام هم تغییر پیدا کند. بنده هم قبول دارم که شرایط امروز با سال ۹۴ و ۹۵ تغییر کرده منتها شرایط به نفع آمریکا تغییر نکرده به نفع ما تغییر کرده.

-ایران از ۹۴ تا امروز خیلی قوی تر شده، توانسته به خودش متکی باشد و اعتماد به نفس پیدا کرده. شما از ۹۴ تا حالا بی آبرو شدید. یک دولتی سر کار آمد در آمریکا که با حرفش، با عملش با رفتارش و بعد هم با کناره گیری اش کشور شما را مفتضح کرد. مشکلات اقتصادی تمام مجموعه کشور شما را فراگرفت. بله شرایط عوض شده به ضرر شما اگر چنانچه بناست برجام تغییر پیدا کند، باید تغییر به نفع ایران پیدا کند نه این‌ها.