عضو شورای اسلامی شهر میبد ضمن اعلام شیوه مصوبات کمیته نامگذاری این شهر اظهار داشت: اولویت در کمیته نامگذاری شهر میبد با اسامی شهدا و بزرگان ملی است.

علیرضا آزادمنش در گفتگو با نارین‌خبر ضمن اظهار این مطلب که در گذشته‌ای نه چندان دور یعنی حدود ده سال پیش در شهر باستانی و با هویت میبد، پس از یکسری تحقیق و پژوهش، کار بسیار خوب نامگذاری و نصب تابلوهای معابر شهر به همراه تابلو های راهنمای شهری (گابارین ها) به انجام رسیده است، بیان داشت: جا دارد که از دست اندرکاران انجام این کار بسیار پسندیده و مورد نیاز شهر تشکر و قدردانی نماییم.

وی افزود: اما پس از گذشت چندین سال از این اقدام ضروری، برخی نواقص اعم از نامهای مشابه، تکرار شماره‌ها، احداث میدا‌ ها و خیابان های جدید، معابر بی نام، مسیر های دو یاچند اسمی و تغییر دستورالعمل نامگذاری جهانی، همچنین سردرگمی اهالی شهر و درخواست ساماندهی نامگذاری معابر، ضرورتی احساس شد که باید یک بازنگری اساسی در زمینه نامگذاری به انجام برسد.

وی تصریح کرد: به همین منظور در ابتدا یک بررسی انجام شد که قانون این امر را به شورای اسلامی شهر محول کرده است.

سخنگوی شورای اسلامی شهر میبد افزود: در این راستا پس از تصویب دستورالعمل تهیه شده این کمیته از سوی شهرداری میبد و تصویب در دوره پنجم شورای اسلامی شهر، اعضا با پیشنهاد و تصویب شورا انتخاب و کمیته نامگذاری شهر جهانی زیلو برای اولین بار به شکل قانونی در شهر میبد تشکیل شد.

وی بیان داشت: مصوبات این کمیته بر اساس دستورالعمل های موجود از جمله مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی، رعایت شیوه نامه جهانی “جی نف” و دستورالعمل های در نظر گرفته شده محلی، به عنوان روش کار کمیته، نامگذاری معابر شهری را انجام می دهد.

آزادمنش گفت: پس از نامگذاری معابر در این کمیته، مصوبات مورد نظر برای تصویب به شورای اسلامی شهر ارسال می شود.

وی افزود: در این کمیته میادین، بلوارها، خیابان ها، کوی ها و گذرها نامگذاری، تثبیت یا تغییر نام می‌یابد و محور این کار، دسترسی شهروندان یا مسافران بر اساس ضرورت “ایمنی و سلامت” در آدرس یابی می باشد و بقیه کوچه ها شماره گذاری خواهد شد یا اگر نام هویتی ویژه برای آن کوچه مصوب شود در زیر آن شماره، در تابلویی که نصب خواهد شد نوشته می شود.

سخنگوی شورای اسلامی شهر میبد خاطرنشان کرد: اولویت نامگذاری در کمیته نامگذاری شهر میبد، اول، نام شهدا و اسوه های ایثار و شهادت، دوم نام بزرگان ملی و نامهای محلی، تاریخی، مکانی و سوم مشاهیر و نخبگان شهر می باشد که تاکنون رعایت شده است.

وی ادامه داد: بنیاد شهید، اداره پست و چند ارگان مرتبط دیگر در این کمیته نماینده دارند. نام های محلی نیز از دعوت اساتید و آشنایان به میراث معنوی، جغرافیا و تاریخ شهر و همچنین اسناد ثبتی استخراج می شود و با رای گیری مورد تایید قرار می گیرد. تاکنون (نوزدهم فروردین) و طی دو سال، ساماندهی و بازنگری همه معابر شهری به جز شش محله، در همه محلات شهر به انجام رسیده است.

به گفته سخنگوی شورای اسلامی شهر میبد، یکی از مزایای استفاده از نامهای تاریخی و اقلیمی که از اولویت های کمیته نامگذاری شهر میبد است، زنده شدن هویت کهن شهر جهانی زیلو می باشد که منحصر به فرد بوده و آن برخاسته از قدمت این شهر با اهمیت تاریخی و گردشگری می باشد.

وی تصریح کرد: از مزیت های ساماندهی نامگذاری معابر شهر میبد، تسهیل در آدرس یابی یا آدرس نویسی در موقعیت های بحران در زمان ضرورت استفاده از آمبولانس و ماشین‌های آتش نشانی، آدرس یابی مطلوب در ارسال خرید های اینترنتی و مرسوله های پستی یا زمان استفاده از اپلیکیشن های مسیریاب موبایلی است.

آزادمنش اظهار امیدواری کرد: ان‌شاالله شهرداری میبد نیز همتی مضاعف به خرج دهد و در ساخت و نصب تابلوهای جدید، جدیت بیشتری به خرج دهد تا شهروندان و همچنین گردشگرانی که به شهر وارد می شوند بتوانند از مزایای این طرح علمی و اساسی استفاده وافر ببرند.

سخنگوی شورای اسلامی شهر میبد در پایان تأکید کرد: شهرداری باید نسبت به تعویض تابلوهای مسیر یاب یا گابارین‌های شهری نیز همت به خرج دهد که با انجام این کار طرح مذکور تمام و کمال به اجرا در خواهد آمد‌.