صنعت «نساجی» به‌عنوان یک صنعت پیشگام، در فرآیند صنعتی شدن بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته کنونی جهان نقشی بسزا داشته و این صنعت در ایران، برخاسته از دل شهر کویری یزد است و نام این شهر جهانی با صنعت نساجی و شعربافی شناخته شده است.

به گزارش نارین‌خبر، به جرات می‌توان گفت که نامدارترین شهر در زمینه صنعت نساجی در ایران شهر یزد است اما این روزها این صنعت در یزد رونق گذشته را ندارد و صنعتی که به گفته وزیر می‌توانست یزد را به قطب تجارت صنعت نساجی تبدیل کند امروز آنچنان درگیر مسائل و مشکلات متعدد شده که حتی در تامین نیروی انسانی خود نیز درمانده است.

این در حالی است که صنعت نساجی استان یزد ظرفیت آن را دارد تا حرف اول را در سطح کشور بزند چرا که وجود خوشه نساجی و حتی تشکیل انجمن نساجی از سال‌های دور تا به امروز به عنوان حامیان جدی در این عرصه حضور داشتند و حتی این صنعت به اذعان مسئولان در حدود ۲۵ درصد از نیروی کار استان را به خود اختصاص می‌داد.

این صنعت که تا پیش از این از مشکلاتی چون وجود دستگاه‌های فرسوده بافت با استهلاک بالا، نداشتن طرح‌های خلاقانه و جذاب و بی‌توجهی به برندسازی رنج می‌برد امروز به وضعیتی رسیده که رئیس انجمن نساجی و پوشاک استان یزد در نامه‌ای به استاندار از “کمبود نیروی کار” در صنعت نساجی گلایه کرده و آنگونه که پیداست اگر چاره اندیشی نشود به زودی شاهد تعطیلی واحدهای موجود نساجی خواهیم بود.

سیدمجتبی دستمالچیان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس از یزد، با تایید ارسال نامه انجمن نساجی به استاندار یزد در خصوص کمبود نیروی کار اظهار کرد: همه صنایع از نبود نیروی کار بومی نالانند اما در صنعت نساجی متاسفانه نیروی کار غیر بومی هم نیست تا در واحدها مشغول به کار شود.

وی با بیان این‌که مجبور به کاهش ظرفیت تولید هستیم افزود: در حال حاضر اکثریت واحدهای نساجی استان با “کمبود نیروی کار “مواجه هستند و این روند به گونه‌ای است که درصورت ادامه این مشکل؛ واحدهای نساجی استان مجبور به کاهش شیفت‌های کاری و راندمان تولید خواهند شد.

رئیس انجمن نساجی استان یزد با بیان این‌که تداوم این مشکل در نهایت تعطیلی واحدها را در پی خواهد داشت اضافه کرد: یزد از قدیم به عنوان برند صنعت نساجی کشور شناخته و نامدارترین شهر در زمینه صنعت نساجی محسوب می‌شد، اشتغالزایی خوبی به دور از آلایندگی داشت و تولیدات باکیفیتی را به جهان عرضه می‌کرد اما امروز مشکلات متعددی دارد.

وی با بیان این‌که درخواست‌های متعددی از سوی واحدهای نساجی برای تامین نیرو داریم که در سال‌های گذشته به دلیل این مشکل مجبور به استفاده از نیروهای غیر بومی بودیم اما امروز نیروی غیربومی هم برای اشتغال در نساجی متقاضی کار نیست.

دستمالچیان با بیان این‌که عاجزانه از مسئولان تقاضا داریم در این زمینه اقدام کنند عنوان کرد: اگر مسئولان برای این صنعت چاره اندیشی نکنند، شاهد زوال و نابودی نساجی در مهد این صنعت خواهیم بود.

وی با بیان این‌که نساجی صنعتی بیشترین سهم اشتغالزایی با کمترین حجم سرمایه ‎گذاری در استان را دارد، گفت: در حالی این صنعت حدود ۲۵ درصد از اشتغال کل استان را فراهم کرده که تنها ۱۰ درصد از کل سرمایه گذاری صنعتی استان یزد را به خود اختصاص داده است و نیازمند جدی حمایت است.

رئیس انجمن نساجی استان یزد با بیان این‌که نساجی یزد از لحاظ کیفیت محصولات رقابت پذیری تولید می‌کنند اظهار کرد: پارچه رومبلی با کیفیتی که به کشور ترکیه صادر می‌شود یا یا محصولاتی مثل پارچه پرده و مبل که در بازار ایران توسط خرده فروشان به عنوان پارچه ترکیه‌ای عرضه می‌شود بیانگر کیفیت تولیدات داخلی است که اکنون باید از آن حمایت کرد.

به گزارش فارس، در حالی صنعت نساجی مشکل نیروی انسانی دارد که شهر جهانی یزد به سومین شهر مهاجرپذیر در کشور مشهور است و از ۳۰ استان کشور در شهر کویری یزد در بخش‌های مختلف تولیدی و صنعتی مشغول کار بوده و ارتزاق می‌کنند.

نساجی استان یزد سابقه‌ای کهن داشته و در ادوار مختلف تاریخ، نساجان یزدی بخوبی درخشیده و آثار نفیس و با ارزشی را از خود بجای گذاشته‌اند.

همچنین رئیس وقت سازمان صنعت، معدن و تجارت یزد در دولت پیشین قول راه‌اندازی دهکده نساجی در این استان را برای حمایت بیشتر از واحدها و توسعه صادرات محصولات نساجی داده بود که این مهم هنوز تحقق نیافته است.

  • منبع خبر : فارس