به رغم ظرفیت‌های خوبی که در رشته فوتسال اهم از سالن‌های مناسب و بازیکنان مستعد در یزد وجود دارد سهم تیم‌های این استان در لیگ‌های کشور بسیار ناچیز است.

به گزارش نارین‌خبر، کاظم سبحان‌زاده خبرنگار حوزه ورزش طی مطبی در ایرنا نوشت: رشته فوتسال به خاطر سالن‌هایی که در اکثر نقاط یزد وجود دارد و دسترسی به آنها نسبت به سایر رشته‌ها بیشتر است در این استان از جایگاه نسبتا خوبی برخوردار است و قبل از کرونا علاوه بر مسابقات جام رمضان شاهد برگزاری لیگ در اکثر رده‌های سنی به خصوص پایه بوده‌ایم.

با همه فعالیت‌هایی که توسط کمیته فوتسال و برخی نهادها در این رشته با برگزاری مسابقات و تشکیل تیم‌ها و باشگاه‌ها صورت می‌گیرد بر خلاف سایر استان‌ها هنوز فوتسال یزد جایگاه مناسبی در سطح کشور به خصوص لیگ‌های معتبر ندارد و تعداد تیم‌های آن حتی از انگشتان ۲ دست تجاوز نمی‌کند.

به رغم همه ظرفیت‌ها، استان یزد در لیگ برتر و دسته اول فوتسال قهرمانی باشگاه‌های کشور حتی یک تیم و هیچ نماینده‌ای ندارد و فقط در لیگ دسته ۲ شاهد حضور تیم‌های صبا از مرکز استان و سناتور میبد هستیم که برای راهیابی به لیگ یک کار سختی در پیش دارند.

در مسابقات فوتسال مناطق کشور که بیشتر جنبه انتخابی دارد در فصل جاری سه تیم سراسازان ابرکوه، یادآوران شاهدیه و پردیس بافق حضور داشتند که بخشی از مسابقات به پایان رسید و به خاطر کرونا همچنان این رقابت‌ها با رعایت نکات بهداشتی ادامه دارد.

در رده سنی نونهالان، نوجوانان، جوانان و امید تیم‌های فوتسال یادآوران شاهدیه، غدیر و میبد سی‌تی و آراد بافق حضور دارد که با توجه به اهمیت پایه باز شاهد حضور کم‌رنگ و بی رمق تیم‌های استان در این رقابت‌ها هستیم و به هیچ وجه برای یزد مناسب نیست.

در بخش بانوان با وجودی که نیمی از جمعیت به آنها اختصاص دارد و ظرفیت‌های خوبی در این حوزه در استان وجود دارد تنها شاهد حضور تیم فوتسال ترمه دستجردی در لیگ یک هستیم و در سایر رده‌ها به شدت با کمبود تیم و نماینده در مسابقات مواجه هستیم.

وضعیت موجود نشان دهنده این موضوع مهم است که سهم فوتسال استان در لیگ‌های کشور به رغم امکانات خوب و افراد علاقه‌مند به خصوص در شهرستان‌ها به هیچ وجه کارنامه مناسبی نیست و باید با بررسی موضوع برای ارتقای آن بیش از گذشته اقدام صورت گیرد.

در این خصوص قطعا مشارکت بخش‌خصوصی و صنایع و معادن به عنوان حامیان مالی در کنار برنامه‌ریزی و بررسی مسایل و مشکلات توسط متولیان ورزش و رشته فوتسال با همکاری کارشناسان نقش مهمی در تعالی جایگاه آن دارد که امدواریم امسال محقق شود.

در استان یزد در اکثر رشته‌های ورزشی ظرفیت‌های بالقوه خوبی وجود دارد که اگر صنعت به مسوولیت اجتماعی خود و تحقق سهم خود در این بخش عمل کند و رسالت خود را برای ایجاد نشاط و سلامتی شهروندان به خوبی انجام دهد، شاهد تحول چشمگیر در ارتقای فعالیت‌های ورزشی در استان خواهیم بود.

اگرچه تاکنون به صورت پراکنده شاهد برخی همکاری‌ها و ورود تعدادی از صنایع و فعالان تولیدی در حمایت و تقویت برخی رشته‌ها ی ورزشی بوده‌ام ولی به علت نداشتن یک سیاست مدون و منسجم این اقدامات با تغییر مدیریت‌ها دچار نوسان شده و به نتیجه مطلوب مورد نظر قانونگذاران نرسیده‌است.

بدون تردید برای اجرایی شدن قوانین حمایتی و همکاری صنعتگران با ورزش ابتدا باید فرهنگ ورزش کردن در بین خانواده‌ها توسط رسانه‌های گروهی و شبکه‌های اجتماعی ترویج و تبلیغ شود که تحقق این مهم باعث تحولی در این عرصه می شود.

سه هزار و ۷۰۰ پروانه صنعتی با سرمایه گذاری اسمی ۸۰ هزار میلیارد ریال و با حدود ۱۰۰ هزار نفر اشتغال در استان یزد وجود دارد و این استان در حالی که ۱.۱ درصد جمعیت کشور را داراست ولی به لحاظ تولید صنعتی ۴.۴ درصد سهم تولید این بخش را دارد.

یزد به عنوان چهارمین استان صنعتی و دومین استان معدنی کشور شناخته می‌شود که در تولید محصولات کاشی و سرامیک رتبه نخست، محصولات نساجی ایران با ۲۵ درصد تولید جایگاه دوم و تولید فولاد در جایگاه سوم قرار دارد.

هم اکنون در استان یزد یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت، ۶۲ هزار ورزشکار در ۴۷ هیات ورزشی در استان بیمه ورزشی دارند.