سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد گفت: از ۷۶۴ نمونه گرفته شده از افراد مشکوک به بیماری کووید ۱۹ در شبانه‌ روز گذشته، بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی ۳۴۳ فرد مبتلای جدید به ویروس کرونا در استان شناسایی شدند.

به گزارش نارین‌خبر ابراهیم سلمانی افزود: از این تعداد ۴۰ نفر به دلیل وخامت حالشان در بیمارستان‌های استان بستری شدند و ۳۰۳ نفر به دلیل خفیف بودن بیماری نیازی به بستری نداشتند و در منزل دوره نقاهت( قرنطینه خانگی) خود را طی می‌کنند.

وی ادامه داد: در شبانه‌روز گذشته چهار بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در استان جان خود را از دست دادند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی یزد خاطرنشان کرد: هم‌اکنون ۴۶۸بیمار مشکوک به کرونا در بیمارستان‌های استان بستری هستند که از این تعداد ۸۸نفر در بخش مراقبت‌های ویژه خدمات دریافت می‌کنند.

سلمانی با اشاره به کاهش رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی به کمتر از ۵۰ درصد گفت: هم‌اکنون استفاده از ماسک در استان ۵۸ درصد و رعایت فاصله گذاری اجتماعی به ۴۸ درصد کاهش یافت.

یزد با یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت ۱۰ شهرستان دارد، با توجه به اظهارات سخنگوی دانشگاه یادشده روند سرعت انتشار ویروس کرونا که عامل بیماری کووید ۱۹ است، در استان رو به افزایش است.

هم اکنون وضعیت بهداشتی نیمی از ۱۰ شهرستان استان یزد به دلیل افزایش شیوع ویروس کرونا در حالت قرمز قرار گرفت.

به گزارش ایرنا، ویروس کرونا عامل بیماری کووید ۱۹ از اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در جهان منتشر شد؛ به طوری که سازمان جهانی بهداشت در اسفند ۹۸ (فوریه ۲۰۲۰) بروز پاندمی (همه‌ گیری جهانی) این بیماری را تأیید کرد.

این ویروس با دست آلوده یا عطسه، سرفه و حتی قطره های تنفسی از طریق دهان، بینی و چشم به افراد منتقل می‌شود. تنگی نفس، خستگی و بدن درد، اختلال در بویایی و چشایی و مشکلات گوارشی از جمله علایم بیماری کووید ۱۹ است و بیش از ۸۰ درصد مبتلایان به ویروس نیز دچار بیماری خفیف می‌شوند.

جهش ویروس کرونا در انگلستان و آفریقا و هند که موجب افزایش سرایت، بیماری‌زایی و مرگ و میر آن شده، نگرانی‌های جدی را در جهان به وجود آورده است.